Bir başarı öyküsü

Klasik müzik ve viyola sanatçılığı çocukluk hedefiydi. Güney Tamer’in klasik müzikteki hayali Erasmus öğrenci değişim programıyla gittiği Hamburg Konservatuarında elektronik müzikle tanışmasıyla başka bir yola evrildi

Dünyadaki soundtrack kültürü ile kendi ismini önemli besteciler listesine yazdırmış olan Peter Jackson’ ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin bestecisi Howard Shore ile birlikte Harry Potter Orchestra da çaldı

HABER MERKEZİ- Güney Tamer, müzikle yolculuğuna 2001 yılında henüz 9 yaşındayken Bilkent Müzik Hazırlık İlkokulunda başladı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Viyola bölümünden mezun oldu. Okulunu bitirdikten sonra, İzmir Devlet opera ve Balesi, Londra Royal Opera House gibi ulusal ve uluslararası klasik müzik orkestra ve operalarında viyola sanatçısı olarak çaldı. Oscar, Grammy ve Altın Küre ödülleri sahibi Kanadalı besteci, dünyadaki soundtrack kültürü ile kendi ismini önemli besteciler listesine yazdırmış olan Peter Jackson’ ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin bestecisi Howard Shore ile birlikte Harry Potter Orchestra da çaldı.
Klasik müzik ve viyola sanatçılığı çocukluk hedefiydi. Güney’in klasik müzikteki hayali Erasmus öğrenci değişim programıyla gittiği Hamburg Konservatuarında elektronik müzikle tanışmasıyla başka bir yola evrilmişti. Hayalinin peşinden koşan Güney, Amerika Birleşik Devletleri Boston’da dünyaca tanınmış, ünlü Berklee müzik akademisine sınavla girdi. 4 yıllık okulun “Music Electronic Production And Design” bölümünü 2,5 yılda “Roland” üstün Başarı Bursuyla bitirdi. Eğitimi sırasında birçok projede gönüllü olarak yer aldı. Kendi olanaklarıyla zor koşullarda eğitimini tamamlamayı hedefleyen Güney, hem okul dışında hem de Berklee College of Music’de stüdyo teknik yardım ve gözetmeni olarak çalıştı.
Mezun olduktan sonra, ünlü firmalara yaptığı reklam müzikleriyle tanınan “Human” adlı şirkette staja başladı. Ardından (The Guardian, X Man Wolverine, Noah, Stealth, Prison Break gibi) birçok filme ve diziye Sound designer olarak imza atan Rob Nokes’un yanında yeni bir staja başladı ve Rob Nokes’un “Sound Dogs” adlı şirketinde audio editörü olarak çalıştı. Daha sonra Esdip Art school, Lost Criteria Studios, Windfolk gibi oyun ve animasyon stüdyoları için ses dizaynı, dublaj ve foley yaptı. Bütün bunlar devam ederken, “Southesizer” ve “Güney” adı ile iki farklı türde single çıkardı. Şu anda Playstation firması için bir bilgisayar oyununun ses dizaynları üzerinde çalışmaktadır. Güney Tamer, Amerika’da yaygın olarak hizmet veren “Guitar Center Müzik Store”da Müzik Prodüksiyonu, Ses Dizaynı ve Dj’lik eğitimleri adı altında öğrencilere dersler vermektedir.