“Bir Cana Nefes Olun”

“Bir Cana Nefes” adlı sosyal sorumluluk projesi, şehir merkezinden uzakta orman, çöplük, şehirlerarası otoban, organize sanayi bölgesi gibi yerlerde yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarının gıda ve sağlık ihtiyaçlarına yardım etmeyi amaçlıyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – Sokakta yaşayan canlara besleme ve bakım yardımında bulunmayı amaçlayan ve yaklaşık bir yıldır devam eden “Bir Cana Nefes” sosyal sorumluluk projesi, Levent Yurtsev ve İclal Yıldız tarafından hayata geçiriliyor. Çocukluğundan beri hayvanlarla iç içe olan Yurtsev, otobandan ve sokaklardan bulduğu üç kedisiyle beraber yaşıyor. Bireysel olarak sokak hayvanlarına yıllardır yardım etmeye çalışan Yurtsev, ihtiyaçlara artık tek başına yetişemediği için, Yıldız’la beraber beslemelere destek aramak amacıyla “Bir Cana Nefes” adlı sosyal medya hesabını kuruyorlar. Hicran Elverdi de aralarına katılınca tamamlanan üç kişilik çekirdek ekip, daha çok cana ulaşarak daha fazla yardım severe ulaşmayı hedefleyerek kendilerinin dışında zaman zaman projeye katılan ve destek olan birkaç kişinin yardımıyla projeyi sürdürüyor.
Yurtsev, işi gereği İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Ereğli, Karabük, Bursa ve Tekirdağ gibi bölgeleri sürekli seyahat ederken aracında hem mama kolileri hem de basit müdahaleler için tıbbı çantası bulunduruyor. Çalışırken de aynı zamanda hayvanları beslemeyi ihmal etmiyor.

Levent Yurtsev

2500 hayvana düzenli olarak mama ve ilaç yardımı
Yıldız ve Yurtsev, düzenli olarak ziyaret ettikleri bölgelerde 1500 köpeğe ve 1000’e yakın kediye mama ve ilaç yardımında bulunuyorlar. Hemen hemen her gün beslemeye çıkan ekip, kendi imkânlarının dışında sosyal sorumluluk projesi kapsamında gelen mama yardımları ve hayvansever kumbarasıyla gelen destekleri de kullanıyorlar. Mama ve destek arttıkça gece gündüz demeden beslemeye çıkabileceklerini vurguluyorlar. Sokak hayvanları için ekonomik mama satan firmaları “Petbesinleri, Ormanamama ve Patifood” firmaları aracılığıyla Bir Cana Nefes seçeneği ile mama kumbarası oluşturan sosyal sorumluluk projesi, besledikleri canlar için mama yollamak isteyen hayırseverlere uygun fiyatlı ve faturalı mama alarak destek olma imkanı sağlıyor. Miktar fark etmeksizin yapılacak olan mama yardımı, kumbarada birikerek canlara nefes oluyor. Bir Cana Nefes adlı projeye yardım yollayan ve mamaların ulaştıkları yeri görmek isteyenler için besleme esnasında video kaydederek yardım yapan kişileri etiketliyorlar. Tıbbi ilaç yardımı yapmak isteyen herkese de adres göndererek ilaçları yaralı hayvanlarla buluşturuyorlar. Yurtsev, mama yardımını aracında bulunan mamalarla yaparken, yaralanma durumu veya ağır bir acil durum ile karşı karşıya kalırsa bölgede bulunan devletin veterinerlerine ulaşmaya çalışıyor. Bunun dışında iç, dış parazitleri ile basit tıbbi müdahaleleri kendisi yapmaya çalışıyor.
Hafta sonları ise Yıldız, Yurtsev ve Elverdi yakın çevrelerde ki canların yanına giderek 800’ün üzerinde sağlıklı ve yetişkin, bunun yanı sıra hasta ve yavruların karşı karşıya kaldığı açlık ve ihtiyaç durumları için uğraş veriyorlar. Hafta sonu dağıttıkları 300-350 kiloluk kuru mamalar ile 1000’e yakın yaş konserve mamalarının yetmediğini belirten Yıldız gazetemize, “Bizim dağıttığımız mamalar canların yalnızca bir öğünlük ihtiyacını karşılıyor. O kadar aç oluyorlar ki yemek için kavga etmeleri bizi çok üzüyor. Kumbaramıza mama yardımı gelir gelmez hemen eşit şekilde bölüştürmeye çalışıyoruz” diye konuşuyor.
“Sokakta yaşam mücadelesi veren canların nefes alması için çabalıyoruz”
Gönüllü hayvanseverlerin projelerine dâhil olmasını isteyen ekip, desteğe çok ihtiyaçları olduğunu belirterek “Bizler sokakta yaşam mücadelesi veren canların nefes alması için çabalıyoruz. Aslında insanlık görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Ekibimiz yeterli değil yetişemiyoruz. Bütün hayvansevelerin projemizin parçası olmasını bekliyoruz” diyor
Bir Cana Nefes projesi, maddi yardım kabul etmediklerini vurgulayarak “Yalnızca basit tıbbı müdahaleler için ilaç ve mama yardımı kabul ediyoruz. Tanı durumu kritik olan ve kliniğe yatması gereken bir hayvan için yardım etmek isteyen kişinin istediği bir veterinere o canı ulaştırmak için destek oluyoruz.” diyorlar.

İclal  Yıldız

“Yeni hedef doğal yaşam merkezi kurmak”
Yıldız ve Yurtsev, şehir merkezinden uzakta tercihen hayvanların doğasına uygun bir ormanlık alan içersine kurulacak olan, veteriner hekimleri, veteriner teknikerleri hayvan ambulansı içeren, sağlıklı ve hasta hayvanların yaşam alanlarının ayrı olduğu, hayvan severlerin sürekli ziyaretine açık ve gelecek nesillere hayvan sevgisinin aşılanacağı, gönüllülerin gelip yardım edebileceği aynı zamanda sahiplendirme yapacakları bir “doğal yaşam merkezi” kurmak istediklerini belirtiyorlar.
Ek olarak “mamamatik” projesi ile de şehir merkezlerine kurulacak mama ve su kabı projesini de her sokak için  hayata geçirmeyi amaçlıyorlar. Hayvanların mama ve su ihtiyaçlarını mamamatikte bulunan haznelere dökerek onların gıda ihtiyaçlarını karşılayacağı bir sistem geliştiriyorlar. Mamamatik projesi için hayvanseverlerden destek bekliyorlar.
“Bir Cana Nefes” projesine yardım etmek isteyenler, Instagram adresinden iletişime geçebilir ve ya Mama kumbaralarından “Bir Cana Nefes” seçeneğini işaretleyerek sokak hayvanlarının doymasına destek olabilir.