“Bir gönüllü binlerce çocuk demek”

Diğer yardım projelerinden farklı olarak çocukların fikirlerinin ön planda tutulduğu Hayallerimin Elinden Tut sosyal sorumluluk projesi, çocukların hayalleri doğrultusunda rotalar çizerek onlara destek oluyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Hayallerimin Elinden Tut projesi, 2016 yılı mayıs ayında Rabia İnci Özen başlatılıyor. Çocuklarla ilgili çalışmalar yapmak isteyen Özen, “yardım projelerinden biraz daha farklı, çocukların fikirleri ön planda tutularak onların talebi üzerine bir rota çizilsin” düşüncesiyle çocukların hayalleri nedir sorusundan yola çıkarak Hayallerimin Elinden Tut ismiyle bir proje başlatıyor. Projenin başladığı günden itibaren ekipte yer alan Kübra İnce ve Furkan Yılmaz ile çalışmaya devam ediyorlar.
Amaçları öncelikli olarak çocukların hayalleri ile başlıyor fakat ilk olarak eğitim hususunda desteklerini arttırıyorlar. Özellikle köy okullarına yönelik çalışmalar yaptıkları için, araştırdıkları ve gittikleri okullarda çocukların ikinci bir kaleminin bile olmamasının kendilerini eğitim üzerinde yoğunlaşmaya ittiğini söylüyorlar. Her yıl okulların açılmasıyla birlikte kırtasiye malzemeleri ve kitap destekleri topluyor ve okullara yolluyorlar.
Anasınıflarına özel oyuncak toplama çağrılarılarını her yıl yineliyerek küçük yaş grubu çocukları da unutmuyorlar. Bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri “Çocuklar Üşümesin” kampanyası ile atkı, bere, eldiven ve çorapları da çocuklara ulaştırmaya devam ediyorlar. Kampanyayı başlattıkları her dönem en az 3000 parçayı ihtiyaç sahibi köy okullarına gönderiyorlar.
Lise ve üniversite okuyan, farklı meslek gruplarından da kişilerin bulunduğu 20 kişilik bir ekip, okullara giderek hem yardımları ulaştırıyor hem de gittikleri okullarda çocuklarla vakit geçiriyorlar. Çekirdek kadromuz ise 8 kişiden oluşuyor.
20 bin öğrenciye ve 280 okula destek ulaştırıldı, 300 öğrencinin hayalleri gerçekleştirildi
Bugüne kadar 20 bin öğrenciye destek ulaştırdıklarını belirten Özen, gazetemize yaptığı açıklamada, “Israrla yardım dememeye gayret gösteriyorum. Çocuklara yalnızca belli konularda yardım etmeyi değil, onlara her alanda destek olmayı hedeflediğimiz için bu hususa olabildiğince dikkat ediyorum. 300’e yakın hayal gerçekleştirdik. Olabildiğince küçük hayallerin, çocukların gözünde ne kadar büyük olduğunu gördük iki yılda. Kırmızı eteği olsun isteyen Ayşe ile tanıştık, uçurtma uçurmak istiyorum diyen Boran ile, bir sürü kitabım olsun diyen Zeynep ile, oyuncak arabam olsun diyen Umut ile, BEN ATATÜRK GİBİ OLMAK İSTİYORUM diyen Hamza ve büyüyünce Türk polisi olmak istiyorum diyen Diyarbakırlı Hamza ve Ahmet ile… ve daha nice hayal. Ayrıca hiçbir kuruma bağlı kalmadan ve kurum çatısı altına girmeden, gönüllü topluluk olarak yapılan bir çalışmada yaklaşık 280 okula yollanan desteğin büyük bir başarı olduğuna inanıyorum” diye konuşuyor.
Projenin işleyişi tamamen sosyal medya üzerinden gerçekleşiyor. Dernek veya vakıflardan farklı olarak belli üyelerinin olmaması, belli bir tüzük, yönetim kurulu, bağışlar, aidat, yardımseverlerin bir araya gelebileceği bir bina gibi olanakların yer almaması ve yalnızca sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar ile bugüne kadar 280 okul ve 20 bin öğrenciye ulaşmalarını başarı olarak görüyorlar. “Bu bağlamda destekçilerimizin çoğunu tanımıyoruz da diyebilirim. İnsanı mutlu kılan en büyük olay da bu oluyor esasında. Ulaştığımız okul sayısına başarı dememdeki sebep bu aslına. İki yıl deyince kulağa bayağı büyük bir zaman dilimi gibi geliyor. Fakat bizim çalışma süremiz yalnızca 23 ay” açıklamasında bulunuyor Özen.
Sosyal medyadan yapılan bir çağrı üzerine iletişim adreslerine ulaşan gönüllüler, ne konuda destek olmak istediğini belirtiyor ve iki farklı gönüllü işletmelerin adresini alarak desteklerini bırakıyorlar. Gönüllüler; kırtasiye, atkı bere gibi bağışlarını bu adreslere bırakıyor ve tarafımızca teslim aldığı an da kendilerine bilgi mesajı atılıyor. Olabildiğince şeffaf bir şekilde çalışma yürütmeye gayret gösteriyorlar. Böylece okullar ve gönüllüler arasında köprü olmuş oluyorlar.
Özen, “İnsanlara ısrar etmiyoruz, istemiyoruz, belli makamlara giderek bu eksik var demiyoruz. Sosyal medyayı en iyi biçimde kullanıyoruz. Hal böyle olunca aldığımız tepkiler şu oluyor; “sayenizde çocukların yüzünün gülmesine sebep oldum, Allah sizden razı olsun.” İşte bu cümle bile dernekleşmeden, makam mevkii olmadan da bir şeyler yapılabilir, büyük kitlelere ulaşılabilir cevabını veriyor bize. Türkiye’den birçok il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine de bu şekilde destekler ulaştırdık” ifadesini kullanıyor.
Destek olmak isteyenler; Çocuklar Üşümesin kampanyasına atkı, bere, eldiven veya çorap alarak, çocukların eğitimlerine destek olmak isteyenler ise kitap veya kırtasiye malzemeleri alarak Hayallerimden Tut adresine ulaşabilirler.
Özen gazetemiz için “Gazeteciler Cemiyeti ve 24 Saat Gazetesi, bizlere köşenizde yer verdiğiniz için size sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayenizde çocukların yüzü daha çok gülecek, bir gönüllü binlerce çocuk demek çünkü” diyorlar.