Bir Gülümset Bin Gülümse

“SENSİN GÜLEN YÜZÜME SEBEP”

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesindeki köy okullarında öğrenimini sürdüren çocuklara, sosyal medyanın gücünü kullanarak yardımda bulunmak isteyen Yalçın Yolcu, çocukları mutlu etmek, ihtiyaçlarını karşılayarak gülüşlerine ortak olmak için “Bir Gülümset Bin Gülümse” projesiyle 10 günde 150 öğrenciyle buluştu

HABER VE FOTOĞRAFLAR / DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – Askerliğini Hakkari/Çukurca Kuzey Irak sınırında uzun dönem yapan 33 yaşındaki Yalçın Yolcu, görevine devam ettiği süre boyunca o bölgede yaşayan çocukların karşı karşıya kaldıkları sorunları yakından gözlemleme şansı buldu. 15 aylık askerlik görevini bitirdikten sonra ailesinin yanına dönerek bir restoranda çalışmaya başladı. Tam bu dönemde annesinin hastanede tedavi gördüğünü söyleyen Yolcu, refakatçı olduğu bir gece, soğuk geçen kış aylarında uzun süredir kullandığı botların parçalanmaya yüz tuttuğunu fark etti. Sabah erkenden kendisine yeni bir çift bot alma amacıyla hastaneye yakın bir ayakkabıcıya giden Yolcu, fiyatları görünce “olmasa da olur” diyerek mağazadan ayrıldı. Ayakkabıcıyla hastane arasındaki mesafe boyunca, Hakkari’de nöbete ve güvenlik kontrolüne çıktıklarında zırhlı araçlara taş atan çocukları düşündü. Kime, neden taş attığını bilmeyen ama bu ufacık oyunla eğlenirken gözlerinin içi parlayan doğulu çocukları… Yaz kış havaların soğuk olduğu bölgede yalın ayak, üstü başı perişan olan, atkı eldiven ve ayakkabı gibi temel ihtiyaçlara yüksek fiyatlar sebebiyle ulaşamayan “güneşin çocuklarını”…
Annesi taburcu olur olmaz restorandaki işine geri dönen Yolcu, boşluk bulduğu ilk an eline kâğıt kalem alarak Doğu’da bulunan 20 okulun listesini çıkarttı. İşte böyle başladı “Bir Gülümse Bin Gülümset” projesi.
Sen saçlarına baharları tak çocuk, gülüşün güneş olsun ellerin umut”
Yolcu, çok sayıda çocuğa ulaşma hayaliyle bir yandan okul yönetimleriyle iletişime geçerken bir yandan da sosyal medya üzerinden “Atkı, eldiven, bot ve kullanılmayan temiz giysileri köy okullarına yolluyoruz” sloganıyla bir hareket başlattı. Sürpriz yumurta oyuncaklarından kullanılmayan takım formalarına kadar her türlü temiz eşyaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Yolcu, kısa sürede yüzlerce eşya, kitap ve kırtasiye malzemesi topladı.
Yolcu ve 4 kişilik gönüllü grubunun ilk durağı, Şanlıurfa Bozova İlkokulu oldu. Yaklaşık 25 öğrenciyle buluşan “Bir Gülümset Bin Gülümse” sosyal sorumluluk ekibi, oradan Arguncık İlkokulu’na geçerek 30 öğrenciyle bir araya geldi. Birkaç gün içerisinde Atatürk İlkokulu ve Soğukkuyu İlkokulu’nu da ziyaret ettiler ve burada da 85 öğrenciye ulaşarak Şanlıurfa’daki yardım kampanyasını tamamladılar. Bir sonraki hafta 17 saatlik bir yoluculuğun ardından Adıyaman’ın Gerger ve Beşgöze ilçelerindeki okullara ulaşarak sosyal medyada gönüllü olarak yardımda bulunan herkesin gönderdiği eşyaları çocuklarla buluşturdular.
Yolcu: “Güneş bu diyardan bir başka doğar, bu filizler kim bilir yarın daha nice çiçekler açar”
Yolcu, çocuklarla buluşmalarının ardından sosyal medya üzerinden onlara yardımda bulunan herkese ufak hediyeler hazırladıklarını belirterek “Yardımsever gönüllülerimize sertifikalar yaptırdım ve gittiğim her okulda çocuklarla beraber sertifikaların üzerine parmak izlerini bastık. Bu hediyeyi alan herkes çok duygulandı” diye konuştu. Yolcu devamla, “Gittiğimiz bazı köy okullarına ise düz beyaz “tshirtler” götürdük, çocuklarla beraber el baskısı yaptık. Bunun manevi değeri çok yüksek” dedi.
“Bir gülümset bin gülümse” projesi ile sosyal medya üzerinden Doğu’daki köy okullarına yardım toplamaya devam eden Yolcu, “Her yıl ocak ve eylül aylarında daha çok gönüllüyle daha fazla okula gitmek istiyorum, bir çocuğun yüzündeki gülümseme olmaktan daha güzel bir duygu olamaz” açıklamasında bulundu. Gerçekleştirdiği bu sosyal sorumluluk projesiyle 500 kişilik bir gönüllü grubuna ulaşan Yolcu, yeni gönüllülerle beraber daha büyük yardım kampanyaları düzenlemeyi planlıyor.

         ŞANLIURFA BOZOVA ALTINLI İLKOKULU