Bir iğne hayatını kararttı

Galatasaray ve Ankaragücü’nde başarılı futbol hayatı olan Mehmet Aktan’ın, yediği iğne ile futbol hayatı biterken, yaşamını devam ettirmek için değişik işlerle uğraştı

HABER MERKEZİ – Hayatta “Ne oldumdan” daha çok “Ne olacağım” düşüncesini kafamızdan çıkartmamalıyız.
Bu söz için zamanın yıldız futbolcusu Mehmet Aktan’ı genç futbolcu ve sporcularına örnek gösterebiliriz.
Öyle ise, zamanın büyük futbolcusunun hayatına göz atalım isterseniz. Bir dönemin yıldız futbolcusu Mehmet Aktan’ın futbol hayatı 1959 yılında Hacettepe’de başladı.
Ankara’da dükkanı bulunan ağabeyi ile Mamak’ta birlikte kalıyordu. Bir gün ağabeyinin arkadaşı Çolak Yılmaz, elinden tuttuğu gibi onu Hacettepe kulübüne götürdü. Bir sene Mor-Beyazlı takımın formasını giydikten sonra Konya Gençlerbirliği’ne transfer oldu. Tam manası ile futbol için doğmuş bir sporcu idi.
YILDIZ FUTBOLCUYDU
Hatta Beşiktaş ile anlaşmak üzere iken 1969’da Ankaragücü’ne transfer oldu. Başkent takımında “Konyalı Mehmet” olarak futbol piyasasında isim yapan Mehmet Aktan, Galatasaray büyük paralar ödeyince Sarı-Kırmızılı forma ile tanıştı.
Sarı-Kırmızı forma altında Milli takımın değişmez futbolcusu olup, zamanının başarılı futbolcusu olarak baş sıralarda gösterildi.
O İĞNE YOK MU?
İşlerin ters gitmesi İzmir’de oynanan İsveç maçı ile başladı. Gribe yakalanan Mehmet Aktan’ın, tedavi amaçlı iğne ile hayatı karardı. Mehmet Aktan bu konuda şimdilerde neler söylüyor:
“İsveç maçını oynadım ve gribe yakalandım. Gribi ortadan kaldıracağı söylenen iğne ile bendeki iniş başladı. Yapılan iğne sinir uçlarıma gelmiş. Ertesi gün ise yarı felçli olarak yatağa mahkum oldum. Artık futbol oynayamıyordum. Futbol hayatındaki bitişi sonunda hayatımı devam ettirmek için şoförlük ve diğer ayak işlerini yapmaya başladım. Şimdilerde bir halı sahada futbol oynayanları getirip götürmek için şoförlük yapıyorum.”
Evet bir dönemin yıldız futbolcusu Konyalı Mehmet, şimdilerde hayatını sürdürmek için şoförlük yapıyor.