Bir Oda Sineması: Kaçak yaşamak

Oyuncu Musa Aydoğan

Sanatçı Erdal Ateş’in ilk uzun metrajlı filmi “Kaçak Yaşamak” önümüzdeki dönem izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. Almanya’da yıllardır kaçak yaşayan Türkiyeli bir insanı konu alan film, bağımsız bir sinema anlayışı ve Ateş’in “oda tiyatrosu”ndan hareketle yola çıktığı “oda sineması” özelliği ile öne çıkıyor. Ateş, ikileme olarak düşündüğü filmin ikincisini de “Yıllar Sonra” adıyla çekmeyi planıyor

Yönetmen Erdal Ateş

SULTAN YAVUZ – “Kaçak Yaşamak” sanatçı Erdal Ateş’in ilk uzun metrajlı filmi… Seyirciyle önümüzdeki dönem buluşmaya hazrılanan film, Almanya’da yıllardır kaçak yaşayan Türkiyeli bir insanı konu edinirken, anaakım sinemanın ötesinde farklı sinematografik bir anlatımla işlenmiş bağımsız bir sinema özelliği taşıyor.
Yönetmen, “oda tiyatrosu”ndan hareketle “oda sineması”nın kavramsal çerçevesini ortaya koyduğunu belirterek, söz konusu film odağında “oda sineması”na ilişkin kaleme aldığı metinlerin kimi bölümlerinin yakın zamanda sanat dergilerinde yayımlandığını belirtiyor.

Görüntü Yönetmeni Enver Özüstün

Bu sinema anlayışının tek mekan ve bu mekânda akan sınırlı zaman dilimlerini oluşturduğunu kaydeden Ateş, çok az oyunculuk deneyimi ya da hiç deneyimi olmayan oyuncularla çalıştığını ifade ediyor. Ateş, “Sıradan insanların sıradan hikâyelerine” odaklandığını ve bunun da “Son derece sıradışı olduğunu” düşünüyor.
“Kaçak Yaşamak”, 33 yıl Almanya’da kaçak yaşayan Musto’yu (Musa Aydoğan) ona iş veren arkadaşı Neco’nun (Necati Yıldırım) bir akşamüstü ziyaret etmesi üzerine kurgulanmış bir film… İzleyici bu ziyaretle Musto’nun yabancı bir ülkedeki varlığının nedenini, burada yaşadıklarını, tüm hayat hikâyesini öğreniyor.

Oyuncu Necati Yıldırım

Üç farklı ülkede tanıdığı ve bir zamanlar kaçak olarak yaşamış insanlardan hareketle filmi çeken yönetmen, söz konusu filmi ikileme olarak kurguladığını ve diğer filminin “Yıllar Sonra” adıyla Türkiye’de çekileceğini söylüyor.
2020 Almanya yapımı (Europticon Film) olan filmin hiçbir sponsoru ve film fonu bulunmuyor. Bir yıllık festival sürecinden sonra film başta Almanya ve Türkiye’de olmak üzere “özellikle de ticari olmayan sanat sineması gösterimi yapılan sinema mekanlarında” izleyici ile buluşacak.
“Kaçak Yaşamak” filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Erdal Ateş yaparken, görüntü yönetmenliğini ise Enver Özüstün üstlendi. Ben Frenhofer’ın sanat yönetmenliğini gerçekleştirdiği filmin müziğini ise Can Aksel yaptı. Yapımcılığını Akın Yapım: Europticon Film, Almanya üstlenirken, oyuncular ise Musa Aydoğan ve Necati Yıldırım oldu.