Bir oyuncakla bir çocuğa hayat

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki hükümlüler tarafından üretilen oyuncakların Meltem Serbes, Sibel Karatay ve Burcu Çelebi’nin desteğiyle hükümlü kadınlara gelir sağlayan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Bir Yumak Hayat”, hükümlü kadınların çocuklarının eğitimine de katkıda bulunuyor.

Meltem Serbes,
Sibel Karatay

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Family Kids Life’ın bünyesinde gerçekleştirilen Bir Yumak Hayat adlı sosyal sorumluluk projesi, hüküm giymiş kadınların sosyalleşmesi ve meslek edinmesi için atölye çalışmaları düzenliyor. Proje gönüllüleri ile Belediyesi’nin desteğiyle, 6 ay süreyle tığ ile örgü oyuncak yaratma tekniği olan Amigurumi (Ami, tığ veya şiş ile yapılmış, Nuigurumi, içi doldurulmuş oyuncak eğitimi veriliyor. Eğitime katılan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi hükümlülerine, haftada bir gün açılan atölyeler ile de malzeme temini sağlıyor. Üretilen oyuncaklar çocuk ve anne fuarları, tasarım pazarları ile Üsküdar Belediyesi’nin pazarlarında stant ücreti alınmaksızın satışa sunuluyor. Elde edilen gelir, emekçi hükümlülere verilerek, cezaevi şartlarında yaşayan çocukların eğitimi için kullanılıyor. Gelirin bir kısmı da projenin devamlılığı için malzeme ve taslak teminlerinde kullanılıyor. Fuarlar ve pazarlar dışında, satışlar sosyal medya üzerinden de gerçekleştiriliyor.
Meltem Serbes, Sibel Karatay ve Burcu Çelebi’nin bir araya gelerek kurdukları Bir Yumak Hayat adlı sosyal sorumluluk projesi, üç arkadaşın desteğiyle kadınlara örgü ve Amigurumi eğitimi verilmesini sağlıyor. Aldıkları eğitim sonucunda örgü bebek üretimi yapan hükümlü kadınlar, el emeği ürünlerini proje kurucularının desteğiyle çeşitli yerlerde sergileme şansına sahip oluyorlar.
Bir Yumak Hayat projesine dahil olan hükümlülerin gelir elde etmelerinin dışında sosyalleşme imkanı da bulduklarını bildiren Serbes, Karatay ve Çelebi, gazetemize yaptıkları açıklamada, “Projemizin hayal ettiğimiz ve aslında bizim için önemli olan basamağı, hükümlü kadınların sevgi evlerinde ki çocuklarının eğitimini destekleyebilmek ve Türkiye genelindeki kadın cezaevlerine destek olabilmek” diye konuşuyorlar.
Üç arkadaş bu sosyal sorumluluk projesini, hobilerinden kazanç elde etmek üzere yaptıkları Amigurumi sanatından, hayalleri doğrultusunda farklı hayatlara dokunmak amacıyla başladıklarını bildiriyorlar. Avusturalya’da yaşayan Çelebi, yurtdışından malzeme temini yaparak örülecek oyuncağın taslaklarını sunuyor. Serbes ve Karatay ise Türkiye ayağında yer alarak cezaevlerinde üretimden satışa kadar gerçekleştirilen tüm eylemlere destek oluyorlar.
Kadın mahkumların topluma entegre olabilmesi ve özgür kaldıklarında kendilerinin el emeği ürünlere olan becerileriyle bir hayat kurabilmelerini de amaçlayan proje, eğitim alan hükümlü kadınların bir araya gelerek toplumsal hayata katılmalarına da vesile oluyor.
Bir Yumak Hayat projesine destek olarak hükümlü annesi olan çocuklara destek olmak isteyenler, “biryumakhayat” adlı Instagram hesabından ürün temin edebilir.