Bir tas çorbayla umut dağıtıyorlar

ÇORBA GÖNÜLLÜLERİ DESTEK BEKLİYOR

HABER ve FOTOĞRAFLAR/ Sultan YAVUZ ÖZİNANIR /Ankara’ da iki aydır evsizlere çorba ve gıda yardımında bulunan Çorba Gönüllüleri, umut dağıtmaya devam ediyor. “Soğuk, yağmur, çamur demeden sokaklarda yaşamak zorunda olan her insan için sorumluyuz” sloganıyla, haftada üç gün, Kızılay’da Yüksel Caddesi ile Sakarya, Kurtuluş Parkı, Abdi İpekçi Parkı ve AŞTİ’de gezerek çorba dağıtan 30 gönüllü, daha fazla insana yardım edebilmek için destek bekliyor.
Topluluğun kurucusu olan Sevgi Bozkurt, sosyal medyada İstanbul odaklı “Çorbada Tuzum Olsun” grubunu örnek alarak, Ankara’da da benzer bir gönüllük hareketinin başlatıcısı oldu. Annesi Saliha Hanım ile birlikte, çevrelerindeki insanlara etkinliği duyurarak işe başlayan Bozkurt’a, zaman içinde diğer gönüllüler de katıldı. Çorba Gönüllüleri, özellikle AŞTİ’de evsiz insanlara yardım etmek için daha fazla gıdaya ihtiyaç duyduklarını belirttiler.
Öğrencilerden ve meslek sahibi gönüllülerden oluşan grup, başlarda sadece çorba dağıtmak için çıktıkları yola, evsiz insanların başka ihtiyaçları olduğunu da görerek, gıda yardımından mont ve battaniyeye kadar, pek çok temel ihtiyacı karşılayarak devam etti. Bozkurt, “Hani, bir laf var ya; herkes kendi kapısının önünü süpürse bütün sokak tertemiz olur. İşte, aynı onun gibi… İnsanlar, etraflarındaki diğer insanları görmezden gelmesinler. Ortadan kaldırılması gereken bir yoksulluk var ama mümkün olduğunca, bir tas da onun için pişirse, en azından daha adil şartlarda yaşama olasılığı artar” şeklinde projeyi açıkladı.
Kızılay’da 25, AŞTİ’de 100 kâse çorba dağıtan Çorba Gönüllüleri, evsizlerden, sığınmacılara; öğrencilerden, takım elbiseli insanlara kadar geniş bir yelpazeye çorba dağıtıyor. Zaman içinde çorba dağttıkları insanlarla samimi ilişkiler de geliştirdiklerini vurgulayan Bozkurt, “Çok yüce gönüllüler, bize güven duyduklarında ve siyasi bir topluluk olmadığımızı anladıklarında bizimle ilişki kuruyorlar. İkinci gidişimizde sarılan insanlar var” dedi. Barınma evlerinin sorunlarına da dikkat çeken Bozkurt, “Barınma evlerinin denetlenmesi gerekiyor. Çünkü insanlar, kötü koşullar yüzünden gidip oralarda kalamıyor. En azından şartlar değiştirilirse, onlar da giderler. Bir gece, bir gecedir” diyerek yardım çağrısında bulundu.