Birbirinde güzel müzik etkinlikleri ile yaşam sürüyor.

Bugün de sayfamızda Sarıyer, Beylikdüzü, Antalya Muratpaşa ve Küçükçekmece’den müzik ve insana yönelik haberlerimiz var. Başlığımızı bir kez daha tekrarlayalım: Birbirinden güzel müzik etkinlikleri ile yaşam sürüyor…

ALİ EKBER ÇİÇEK SARIYER’DE ANILDI Ölümünün onuncu yıl dönümünde, Türk Halk Müziğinin önemli isimlerinden Sanatçı Ali Ekber Çiçek unutulmadı ve Sarıyer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından seslendirilen türküleri ile anıldı.

Zafer Gündoğdu’nun yönetiminde ki koronun yanı sıra Erdal Erzincan, Cem Doğan ve Özge Çam’ın katıldığı anma konserine katılan izleyenler türkülere hep bir ağızdan eşlik etti. Yaşamını 2006 yılında kaybeden Halk Ozanı Ali Ekber Çiçek’in ölüm yıldönümünde düzenlenen anma programı “Gönül gel seninle muhabbet edelim türküsü ile başladı. Ali Ekber Çiçek imzasını taşıyan ve dillerden dillere dolaşan türkülerle dolu gecede Türk Halk Müziği sanatçıları Erdal Erzincan, Cem Doğan ve Özge Çam konuk sanatçı olarak sahne aldı. Sarıyer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nu yöneten Zafer Gündoğdu, Bu topraklardan Ali Ekber Çiçek’in geçtiğini, ona yakışan bir saygıyla eda etmek, onu tekrar yad etmenin onurunu yaşıyoruz. Büyük ustanın anısı önünde saygıyla eğiliyorum dedi.

Konseri Sarıyerli davetlilerle izleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Zafer Gündoğdu’nun daveti üzerine sahneye çıktı. Erdal Erzincan’ın kendisine bağlamasıyla eşlik ettiği Yar içerden türküsünü seslendiren Başkan Genç, Bir gün Erdal Erzincan çalacak, sen söyleyeceksin deseler inanmazdım şeklinde konuştu. Halk Ozanı Ali Ekber Çiçek’i anma gecesi, kendisinin de son seslendirdiği türkü olan Yalansın dünya türküsünün Başkan Genç, Zafer Gündoğdu, Erdal Erzincan, Cem Doğan, Özge Çam ve koristlerin seslendirilmesiyle sona erdi.

 

BEYLİKDÜZÜ’NDE SANAT DOLU HAFTA

Beylikdüzü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Kavaklı Kurs Merkezi ve Beylikdüzü Kültür Merkezi’ndeki bağlama ve Türk Sanat Müziği kursunda eğitim alan kursiyerlerin konserleri Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konserlere ilgi oldukça yoğundu.

Beylikdüzü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde bir dönem boyunca ders alan “Bağlama ve Türk Sanat Müziği Kursiyerleri” Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde hünerlerini sergiledi. Beylikdüzü’nde yaşayan sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserleri izlemeye Beylikdüzü Belediyesi Meclis üyeleri, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fidan Gül ve Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Halit Tuna da geldi.

Bağlama kursiyerlerinin oluşturduğu “Türk Halk Müziği Topluluğu” verdiği konserde çeşitli yörelerden derlenmiş türkülerle beğeni kazandı. Eğitmen Reyhan Özşahin yönetiminde sahne alan kursiyerlere İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Sanat Musikisi Devlet Konservatuarı mezunları eşlik etti. Eğitmen Reyhan Özşahin’in de Hatay yöresine ait “Şu Karşıki Dağda Kar Var, Duman Yok” isimli türküyü seslendirdiği gece de eserler hep bir ağızdan söylendi.

Dönem boyunca kurs aldıkları Eğitmen Ahmet Sadi Çelik eşliğinde sahne alan Türk Sanat Müziği Korosu kursiyerleri ise geçmişin ve günümüzün unutulmaz eserlerinden oluşan repertuarlarıyla beğenildi. Hicaz ve Nihavend makamındaki eserler seslendiren kursiyerler izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

 

MEST, USTALARIN İZİNDE: ÂŞIK VEYSEL’DEN NEŞET ERTAŞ’A

Türk Halk Müziği’nin efsane isimlerinden Yıldız Ayhan’ın onur konuğu olarak katıldığı gecede sahne alan Muratpaşa Belediyesi MEST Türk Halk Müziği Korosu, Türk Halk Müziği ustalarının eserlerini seslendirdi.

Akdeniz Üniversitesi Konservatuarı Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve müzik öğretmenlerinden oluşan Muratpaşa Belediyesi Mesleki Eğitim ve Sanat Toplulukları (MEST) Türk Halk Müziği Korosu, Türk Halk Müziği’nin unutulmaz isimlerinin eserlerini seslendirdi. Aynı zamanda Muratpaşa Belediyesi ve Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle MEST bünyesinde açılan müzik kurslarında eğitim veren koroyu oluşturan sanatçılar; Âşık Veysel’den Neşet Ertaş’a, Özay Gönlüm’den Hisarlı Ahmet’e, Kul Hüseyin’den Âşık Mahsuni Şerif’e ustaların ölümsüz eserlerini seslendirdi.

Şef Özer Uysal yönetimindeki, Canan Kavut, Elif Coşar, Elif Gündoğdu, Sehel Serin Türk, Hatice Kara, Hasan Akbaba, Haydar Düzgören, Tunahan Bıdık, Gökhan Karabel, Onat Demircioğlu, Mete Metin ve Ferdi Ayhan’ın solist olarak katıldığı topluluğun seslendirdiği türküler büyük alkış aldı. Emrah Doğan, Gönenç Karaca, Serkan Ertürk, Cemil Korkut, Metin Baltan ve Raşit Yetkiner’den oluşan saz sanatçıları eşliğinde konuk sanatçı olarak sahne alan İlke Türkdoğan da; Âşık Veysel ve Âşık Mahsuni Şerif’ten türküleri seslendirdi.

 

UMUT AKYÜREK, KÜÇÜKÇEKMECE’DE SEVENLERİYLE BULUŞTU

Türk sanat müziğinin sevilen sesi Umut Akyürek, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği söyleşide, Aynur Ayaz’ın sunduğu “Kadınca Sohbet”in konuğu oldu.

Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, Akyürek, aile yaşantısını ve müzik kariyerini anlatarak medyayı eleştirdi.

“Kadın Allahın bir hediyesidir. Erkeklerden bir adım öndedir” diyerek, medyanın kadınlar arasında güzellik ve gençlik üzerinden düşmanlık tohumu ektiğini söyleyen Umut Akyürek, “Kadınlar yaşına göre davranmalı. Ben bu yaşımda, 20 yaşında bir genç gördüğümde anne gözüyle bakıyorum. Hayat hızla akıp geçiyor. Ne şan, ne şöhret bize kalmayacak. Zamanı geldiğinde emaneti teslim edeceğiz. Daha erdemli bir insan olabilmek için de kutsal kitaba ve Peygamberimizin sözlerine kafa yormalıyız” dedi.

Akyürek, mutlu bir evlilik sürdüğünü ifade ettiği konuşmasında eşini 21 yıldır tanıdığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Ben geleneklere önem veren biriyim. Modernleşeceğiz diye bize ait değerlerden vazgeçmemeliyiz. Kalabalık bir ailede büyüdüm. 4 kardeştik. Her ailede geçimsizlik, kavga oluyor. Ancak, şimdilerde yollar hemen ayrılıyor. Boşanmalar arttı. Hatta günümüzde evlilik rafa kalktı. Hep ben, ben, ben bilinci var. Evlilikte biz olabilmek önemli, kendi içinde yaraları sarmak önemli”

Günümüzde gençlerin Türk sanat musikisini sevdiğini söyleyen Umut Akyürek, “Ne yazık ki medyada bu konuda da çifte standart var. Top 10 listelerine bizler de girsek, diğerleriyle aynı şartlarda sahaya çıksak, eminim gençler tercihini sanat müziğinden yana kullanır. Çünkü bin yıllık musiki bir şekilde yolunu hep bulmuştur. Medya araya set çekse de gençler dinliyor” diye konuştu.

Sanatçı hayranlarının yoğun ilgisi üzerine söyleşiyi “Boş Çerçeve” isimli şarkıyı seslendirerek, noktaladı.