Bodrum, Paris, Antalya’da müzik etkinlikleri

 

 

DÜNYA MÜZİĞİNİN FARKLI VE ALTERNATİF RENKLERİ BODRUM PANNONİCA’DA

Bodrum’un tek New York (NY) stilinde canlı konser ve performans kulübü Pannonica, Garanti Caz Yeşili desteğiyle düzenlediği konserler ile müziğin farklı türlerini sene boyunca sahnesinde müzikseverler ile buluşturuyor.

Pannonica’nın Mart ayı programında Jef Giansily, Matt Hall, Olgun Açar, Asineth Fotini Kokkala, Marina Liontou Mohamed ve Elena Moudiri Chasiotou’dan oluşan “Sinafi”, Grupo Rikacha, Berrak Pabuçcuoğlu Band, Serdar Çamlıca, 3D Fiction Video Art ve Müzik Performansı “Farklı ve Huzurlu Bir Evren”, Ali Perret, Can Kozlu, Apostolos Sideris, Emre Kayhan, Berkant Çakıcı, Gennady Lavrentiev ve Andrey Tanzu’dan oluşan Moscow Trio yer alıyor.

Pazar akşamları sahnesini yetenekli ve genç müzisyenlere açan Pannonica’da sırasıyla “Genç Cazcılar ve “95th Ensemle” sahnede. Pannonica’da Mart ayında Cumartesi akşamları gerçekleşen Nica House

DjsPartileri programında müzik setinde İzi Ariyel, Cervus, Ömür Kara ve Barış Bergiten yer alıyor.

SAVAŞA İNAT MÜZİK: SERKAN ÇAĞRI PARİS’TE

Suriyeli ud sanatçısı Naseer Shamma önderliğinde biraraya gelen ve dünyanın çeşitli ülkelerinin en ünlü müzisyenlerinden oluşan The Global Music Ensemble geçtiğimiz günlerde Paris de bir konser verdi.

Abi Dhabi Festival kapsamında Paris in en prestijli konser salonlarından biri olan Olimpia Hall da Amerika, Suriye, Türkiye, Paraguay, Tunus, Fransa, Irak, Brezilya dan gelen önemli müzisyenler oldukça anlamlı bir konsere imza attılar. Türkiye yi klarnet sanatçısı Serkan Çağrı nın temsil ettiği konserde müziğin sınır tanımayan nağmeleri müzisyenlerin uyumlu performanslarıyla birleşirken dünyaya da barışa dair önemli mesajlar verildi.

 

AKUSTİK ANTALYA’DAN, ÇOCUKLARA 25 GİTAR

Antalya’nın ilk akustik festivali Akustik Antalya 2016, geleceğin müzisyenleri için de önemli bir gelişmeye sahne oldu. Antalyalı sanatçı Ceren Akyıldız’ın sahne aldığı festivalde; Animato Organizasyon adına Prodüksiyon Direktörü Onur Çılgınoğlu, Muratpaşa Belediyesi’nce düzenlenen 1000 gitar 1000 bağlama projesine 25 gitar bağışlayarak katkıda bulundu. Ceren Akyıldız ve Onur Çılgınoğlu; üzerinde ‘Hep müzikle kalman dileği ile’ mesajı bulunan gitarı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Adalya Vakfı Müdürü, Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Cem Kotan’a teslim etti.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; ilk gününde Dolunay Obruk’un, ikinci gününde de Ceren Akyıldız Trio’nun sahne aldığı Akustik Antalya 2016’nın, kenti sanatsal anlamda hareketlendirdiğine dikkat çekti. Başkan Uysal, kendilerine sık sık müzik aleti talebi geldiğini ve bu amaçla da 1000 gitar 1000 bağlama projesini başlattıklarını söyledi. Bağlama ve gitarları, çocuklara gençlere ulaştıracaklarını ifade eden Başkan Uysal; “İnsanlığa sevgi ve saygı ile bilgece, barışçı bakabilen, insanlığa yararlı bireyler yetişmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklarımızdan virtüöz de çıkarsa mutlu oluruz” dedi.

Animato Organizasyon Prodüksiyon Direktörü Onur Çılgınoğlu, Muratpaşa Belediyesi’nin, Batman’ın Kozluk İlçesi’ne bağlı Cevizli Köyü’ndeki Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri için gitar göndermesini medyadan takip ettiklerini ve bu girişimden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Bilindiği gibi; öğretmen Ayşegül Ünlü’nün talebi üzerine, Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı’nca, Batman’ın Kozluk İlçesi’ne bağlı Cevizli Köyü’ndeki Cumhuriyet İlkokulu’na 20 gitar gönderilmiş, 3. ve 4. sınıf öğrencileri de müzik eğitimi almaya başlamıştı.

Muhteşem finalle sona erdi

Antalya’nın ilk akustik festivali Akustik Antalya 2016, sona erdi. Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Akustik Antalya 2016’nın finalinde OnlySextet sahne aldı. Muratpaşa Belediyesi desteği ve caz konsepti ile düzenlenen Akustik Antalya 2016’nın kapanışı OnlySextet konseriyle yapıldı. Cazseverler, ilk iki gün; Dolunay Obruk ve Ceren Akyıldız konserlerinin ardından OnlySextet’in dinletisi için de Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nu doldurdu. Üç gün boyunca Akustik Antalya 2016’nın tüm programlarını takip eden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “2017 için hazırlıklara şimdiden başladık. Gelecek yıl, Türk ezgilerinden motiflerinde yeraldığı bir program planlıyoruz” dedi. Başkan Uysal; Akustik Antalya 2016’da sahne alan tüm sanatçılara teşekkür etti. Başkan Uysal, konser sonrası OnlySextet’in tüm üyelerine çiçek verdi. Akustik Antalya 2016’nın finalinde; Atahan Kaya’nın girişimiyle kurulan OnlySextet’in konserini takip eden cazseverler, şarkılara ritim tutarak eşlik etti. OnlySextet; piyanoda Tomasz Levicky, bass gitarda Barış Kıratlı, davulda Ali Burak Yavaş, gitarda Atahan Kaya, trombonda Ozan Çelikel ile flüt ve saksafonda Utku Vargı’dan oluşuyor.