Bodrum’da Alaeddin Yavaşca Özel Konseri

Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği Klasik Türk Musikisi Korosu, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde “Alaeddin Yavaşca Özel Konseri” düzenlendi.
Konserde, devlet sanatçısı unvanına sahip olan ve bestesi Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’ya ait olan eserler seslendirildi. İlk iki eserin seslendirilmesinin ardından Alaeddin Yavaşca, eşi Ayten Yavaşca ile sahneye çıkarak, davetlileri selamlayıp sahnede kendilerine ayrılan bir koltukta oturdu.
Konserin ilk bölümünde sürpriz yapmak için sahneye çıktıklarını belirten Ayten Yavaşca, seslendirilen şarkıların hikayelerini izleyenlerle paylaştı.
Bu yıl 90’ıncı yaşını kutlayan Alaeddin Yavaşca da “Benim de çorbada tuzum olsun” diyerek, sözleri Şair Cahit Sıtkı Tarancı’ya ait “Bu tatsız akşam saatinde” adlı eseri konserin ilk bölümde okudu. Usta sanatçı, konserin ikinci bölümde de iki eser olmak üzere toplam üç eser seslendirdi. Sanatçıyı izleyenler duygulu anlar yaşadı ve ayakta alkışladılar.
45 kişilik koronun sahne aldığı konseri Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğretim üyesi Halil İbrahim Yüksel hazırlayarak yönetti.

BİR SANAT HABERİ
►PERFORMISTANBUL
Uluslararası performans platformu Performistanbul, performans sanatçılarını bir çatı altında toplamak ve farklı projelerle buluşturmak amacıyla, Simge Burhanoğlu tarafından kuruldu.
Performans sanatçılarını bir araya getiren ilk platform olan Performistanbul, sanatçının bedenini materyal olarak kullandığı, tekrarı olmayan, sanatla gerçek yaşam arasındaki sınırları kaldıran performans sanatına ve performans sanatçılarına gereken özeni göstermek üzere yola çıktı.
Bu doğrultuda platformun en önemli amacı kurumlarla sanatçılar arasındaki iletişimi yürüterek, performanssanatçılarının üretimlerine odaklanmalarını sağlamak ve bu alanda profesyonel bir çalışma ortamı yaratmak.
Performistanbul, performanslara uygun mekan bulmanın yanı sıra, mekanlara özel performanslar da üreterek yeni fikirlerin hayat bulmasına olanak sağlıyor. Genç sanatçılara destek olmak için aktif olarak çalışan platformun bünyesinde, farklı alanlarda performans çalışmalarını sürdüren uluslararası sanatçılar bulunuyor.
Performistanbul’un öne çıkan hedeflerinden birisi de, farklı oluşumların ve küratörlerin performans sanatçılarına ulaşabilmeleri için köprü görevi gören bir platform olmak.

ANMA GÜNÜ
►MURAT MERİÇLE “ŞARKILI MEMLEKET TARİHİ”

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi çalışmalarına katkılar sunan, Cihan Kayıket, Turhan Çiftçibaşı, Ahmet Altay Varol, Kaya Nomaler ve Gökçen Çapkıncı anısına 22 Eylül 2016 Perşembe günü bir anma etkinliği düzenlenecek.
Etkinlik konuğu müzik araştırmacısı, yazarı ve dj Murat Meriç yakın tarihimizde iz bırakan olaylar ve popüler müzik kültürü arasındaki ilişkiyi aktaracağı söyleşi/dinletiden sonra `100 Şarkıda Memleket Tarhi` kitabını da okurları içinimzalayacak.