Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör protestosu sonrası gözaltı kararı

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından üniversite rektörlüğüne AKP’li Melih Bulu’nun atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik operasyon düzenlendi. 28 kişinin yakalanması için sabaha karşı evlere yapılan baskınlar sonucu 17 kişi gözaltına alındı.
Öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi önünde bir araya gelerek, 12 Eylül Askeri döneminden bu yana ilk kez dışarıdan bir kişinin rektör olarak atanmasını protesto etti. Bu sırada Melih Bulu’nun Güney Kampüsü’ndeki rektörlük binasında olduğu duyumunu alan öğrencilere buraya yönelmiş, polis barikatıyla karşılaşmıştı. Polis öğrencilerin kampüse girmesini engellemek için de kampüs kapısına kelepçe takmıştı. Bu sırada çıkan arbedenin ardından bazı öğrenciler gözaltına alınmıştı.
Polis protesto dolayısıyla 28 kişinin de yakalanması için sabaha karşı evlere baskın düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protesto dolayısıyla 17 kişi yakalandı. Gözaltına alınanlardan bazılarının öğrenci olmadığı bilgisi verildi. 11 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.