Börtü-böcek, çalı-çırpı, bir kaç ağaç…

Utku ŞENSOY

Önce 3’ncü Hava Limanı için kesilen yüzbinlerce ağaç, ardından başkentin bozkırında yılar süren büyük emekler sonrasında yeşerip büyütülmüş canım ağaçların yol, Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrenci yurtları için tek tek sökülmesi, son olarak da Kazdağları’ndaki ekolojik katliam… O Kazdağları ki, özgün flora ve faunasıyla dünyanın oksijen kalitesi açısından en önemli habitatlarından biri… Sadece bunlar mı? Üçüncü köprü, her geçen gün daha da betonlaşan AOÇ… Saymakla bitmez! Çorak Anadolu’nun yüz akı, ulu önder Atatürk’ün sonraki nesillere mirasıydı o AOÇ arazisi.
Son dönemde hiç olmadığı kadar yaşamımızın bir parçası oldu Çevre… İnsan hayatının çok da önemli olmadığı bu topraklarda Çevre, Anadolu insanının belki de en az duyarlı olduğu konulardan biridir. Evliya Çelebi’ nin; “bir sincabın yere inmeden uçtan uca yurdu kat ettiği günlerini” düşünüp, günümüzde İç ve Doğu Anadolu’nun çölleşme tehdidi ile karşı, karşıya olduğunu gördükçe insanın içi sızlıyor.
Biz bunları tartışırken eloğlu neler yapıyor?
Avrupa Birliği, arılara zarar veren üç böcek ilacının açık havada kullanımını yasakladı.
Neonikotinoid tipi böcek ilaçları bundan böyle sadece seralarda, yani kapalı alanlarda kullanılabilecek. Bu kararın nedeni ise bu tip ilaçların arılara zarar vermesi!
Faydalı böceklerin sayılarının giderek azaldığına dikkat çeken bilim insanları, kelebek, arı, uğur böceği, ateş böceği gibi faydalı böcek popülasyonunun tehdit altında olduğunu açıkladı.
Arılardan kelebeklere, tüm böcek türlerinin neredeyse yarısının “önümüzdeki 30-40 yıl içinde” yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan bilim insanları, bunun insanlığın geleceği üzerinde son derece olumsuz etkilerinin olacağına işaret ediyorlar.
Artık çoğumuzun malumu olan, “arılar olmazsa gıda felaketinin kaçınılmaz olacağı” gerçeğinden hareken eden bir Alman süpermarket zinciri, arı ve böceklerin sayısının giderek azalmasının gıda kıtlığına yol açabileceğini çeşitli etkinlikle tüketiciye anlatıp, bu konuda farkındalık ve toplumsal bilinç oluşturma çabasında. Benzer çabaların ülkemizde de başlatılması umuduyla diyelim.
Geçelim Avrupa’yı, Afrika’nın ücra köşesi Etiyopya bile ağaç dikme rekoru kırıyor. Etiyopyalılar bir günde 200 milyondan fazla fidan dikerek dünya rekoru kırdı.
Etiyopya Başbakanı Abid Ahmed’in başlattığı Yeşil Miras İnisiyatifi, yılsonuna kadar ülkede 4 milyar ağaç dikmeyi hedefliyor…
Olan oldu, artık geçmişten hızla ders çıkarmamız lazım. Zaman doğaya saygılı olma, siyasi rantları avantaları bırakıp, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakma zamanıdır. Gelin hepimizin şu fani dünyada bir dikili ağacı olsun! Etiyopyalılar yapar da biz yapamaz mıyız? İktidar, muhalefet, bürokrat, okullar, sivil toplum örgütleri, TEMA vakfı gibi çölleşmeye savaş açanlar el ele verip; “Geçmiş yılları ıskaladık, 2020’yi fidan dikme yılı ilan edelim” deme zamanı! Etiyopyalılar rekor için 4 milyar hedeflemiş biz 5 milyar fidan dikelim, çölleşmeye toprak erozyonuna dur diyelim. Yarın çok geç olmadan…