Borusan Müzik Evi iki ünlü müzisyeni konuk ediyor

►ALEXANDER VON SCHLIPPENBACH TRIO & GHÉDALIA TAZARTÈS
Borusan Sanat ve KOD Müzik işbirliğiyle müzik hayatımıza yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak serisi, 2011’in Kasım ayında başlayan yolculuğuna bu yıl da devam ediyor.
Avrupa özgür cazının en önemli ismi ve doğaçlama ustası Alman piyanist Alex von Schlippenbach, 78 yaşında İstanbul’a geliyor.
Piyanoya sekiz yaşında başlayan sanatçının 1966’da Berlin Caz Festivali’nde, 28 yaşındayken kurduğu ve bugüne kadar sürdürdüğü Globe Unity Orchestra Avrupa’nın en uzun soluklu doğaçlama topluluklarından biri. Schlippenbach’ın bir diğer mahareti de küçük topluluklarda da yenilikçi işler başarması. Özellikle eski dostu Evan Parker ve Paul Lovens ile 1970’lerin başlarında kurup hâlâ devam ettirdiği üçlü, Lennie Tristiano’dan sonra özgür caz müziğinin başına gelen en güzel şey belki de. Üçlünün 1972 tarihli Pakistani Pomade albümü, istisnasız her caz severin dinlemesi gereken kayıtlar arasında. Alex von Schlippenbach bugün hâlâ yazıyor, yönetiyor ve çalıyor. Deneysel müzik dünyasının en ilginç figürlerinden biri, tüm kariyeri boyunca inatla düşük profilli kalmayı seçen bir göçebe…
Parisli Ghédalia Tazartès birçok müzik eleştirmenine göre gizli kalmış bir hazine. Herhangi bir enstrümanı müzisyenlik düzeyinde çalmamayı tercih eden Tazartès’in en büyük silahı biricik vokali. Sanatçı, şarkılarını ve ağıtlarını kendine ait, kurmaca bir dilde söylüyor. Derin bir acının, kayıp duygusunun yarattığı tarifi mümkün olmayan bir melankolinin, göçebelik halindeki derin yalnızlığın seslerle, gürültülerle vücut bulduğu müziğini tamamen içgüdüleriyle hareket ederek canlı icra eden sanatçı, yeni müziklere açık ruhların kaçırmaması gereken bir performans gerçekleştirecek. Avangard müziğin gölgede kalan ismi Ghédalia Tazartès ve ardından büyük caz piyanisti Alex von Schlippenbach’ı dinlemek için 20 Ekim 2016 tarihini ajandanıza kaydedin.
20 Ekim 2016 Perşembe, Saat 21.00 Borusan Müzik Evi
21.00–22.15 Ghédalia Tazartès
22.30–00.00 Alexander Von Schlippenbach Trio
►ROB MAZUREK “SÃO PAULO UNDERGROUND” & JOZEF VAN WISSEM
Borusan Sanat ve KOD Müzik işbirliğiyle düzenlenen Nova Muzak serisi hız kesmeden devam edecek. Bu kez, Rob Mazurek tropicalia’ya, Josef van Wissem ise ortaçağ müziğine çağdaş yorumlar getirecek.
Oldukça üretken ve çok yönlü bir sanatçı olan Rob Mazurek, kornosuna elektronik sesler ve programlar ekleyerek müzikal paletini zenginleştiren bir isim. İtalya’nın önemli caz dergisi Musica Jazz! tarafından yılın caz müzisyeni seçilen sanatçı, Borusan Müzik Evi’nde “São Paulo Underground” ile karşınızda olacak. Bu proje, Brezilya’nın 1970’li yıllarda altın çağını yaşayan tropicalia müziğini electronica ve avantcaz ile süsleyerek farklı bir bireşime ulaşıyor ve büyük beğeni topluyor. Korno, harmonyum ve efektlerde Rob Mazurek; tuşlu çalgılar, sample’lar ve vokalde Guilherme Granado; vurmalılar ve elektronik seslerde Mauricio Takara’dan oluşan bu postmodern orkestranın performansları güç ve güzelliği bir arada sunuyor dinleyicisine. Rob Mazurek ve “São Paulo Underground”dan önce, Jozef van Wissem sizlerle buluşacak. Hollandalı lut ustası ve postminimalist besteci, 1600’lerden beri lut için yazılmış besteleri uyarlıyor ve yorumluyor. 2013’te Jim Jarmusch’un son filmi Only Lovers Left Alive’a bestelediği film müziği ile Cannes Film Festivali’nde ödüllendirilen van Wissem, 2000’den bu yana James Blackshaw, Gary Lucas, Jim Jarmusch ve Tetuzi Akiyama ile ortak projelere imza atıyor. Retrograde Renaissance Lute: A Classical Deconstruction adlı ilk albümüyle büyük ilgi gören van Wissem’in yaratıcılığıyla tanışmaya ne dersiniz?
11 Kasım 2016 Cuma 21.00 Borusan Müzik Evi
21.00–22.15 Jozef Van Wissem
22.30–00.00 Rob Mazurek “São Paulo Underground”
►40 OTİZMLİ GENÇTEN BAŞARILI BİR KONSER
Sanatın önündeki engelleri kaldırmak ve sosyal projeler ile dezavantajlı gençleri topluma kazandırmak amacıyla el ele veren Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Otizm Derneği Orkestrası ve Korosu, 40 otizmli gencin sahne aldığı muhteşem bir konsere imza attı. Gecenin sunuculuğunu, Karşıyakalı ünlü oyuncu Yiğit Özşener yaptı.
Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’ndaki etkinliğe yüzlerce Karşıyakalı katıldı. Sadece otizmlilerden oluşturulan, 40 kişi ile alanında dünyanın en büyük orkestrası olarak kabul edilen İZOT Orkestrası ve Korosu, Yeşilçam müziklerini seslendirdi. Geçtiğimiz haftalarda yaşamını yitiren Tarık Akan başta olmak üzere, Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri de bu konser ile anıldı. Şarkıları ve sahne performanslarını Uzman Müzik Öğretmeni Şef Orçun Berrakçay hazırladı, 5 gönüllü eğitmen de eşlik etti.
Renkli görüntülere sahne olan konser sonrasında otizmli gençler ayakta alkışlandı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Koroyu bugün olduğu gibi bundan sonra da destekleyeceğiz. Gençlerimizin mutluluğu için, önlerindeki engelleri kaldırmak bizim temel görevimiz” dedi.
Otizm Derneği Başkanı Ergin Güngör, “Konseri yapmaktaki amacımız çocuklarımızın müzik yardımı ile gelişimlerini tamamlamaktı. Umarım yakında bu konserlerimizi sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da yaparız” dedi.
► “CUMHURİYETİN KARŞIYAKALI GENÇLERİ”
Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası (Koda); şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde, KODA sanatçılarından Ceyda Özdemir (keman), Ece Akçayüzlü (keman), Ezgi Er (keman), viyola Alaz Abana (viyola), Selen Çelik (viyola), Gökçe Bahar Oytun (viyolonsel), Berk Kavak (viyolonsel), Hakan Hürkan Şahin (viyolonsel), Cemre Çetin (kontrabas) ve Göksu Söker’in (kontrabas) solist olarak yer alacağı konser ile, 24 Ekim 2016 Pazartesi akşamı saat 20.00’de Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde sanatseverleri selamlamaya hazırlanıyor.
İki bölüm olarak sunulacak programda; Bloch, Hummel, Rimskij-Korsakov, Sollima, Tchaikovsky, Bruch, Bottesini – Amorosa, Mendelssohn, Ysaye ve Saint-Saens’in eserleri seslendirilecek.
Etkinlik davetiyeleri, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi ve Karşıyaka Belediyesi Kültür Müdürlüğünden sağlanabilir.