Botanik Park yenileniyor

ORHAN GÜRDİL-Bir zamanlar başkent Ankara’nın en prestijli parkı olarak büyük ilgi gören bu yeşil alan, zamanla açılan başka parkların kurbanı olmuştur.
Sanata tüküren zihniyetin, Çankayalılara olan duyarsızlığı nedeniyle kaderine terk edilen Botanik parkı nihayet yeşili seven, sanata saygı duyan yeni bir yönetimin iş başına gelmesi ile hayat bulmaya başlamıştır.
Ankara Büyükşehir Park ve Bahçelerden sorumlu birimleri tarafından parkta başlayan yenilenme çalışmalarına, yeşilliğin ortasında bulunan göletin temizlenmesi ile başlanmıştır. Görevlilerin yoğun çalışması sonucu göletten tonlarca balçık çıkarılmıştır.
Bir zamanlar Ankaralıların özellikle Çankaya’da oturanların çoluk, çocukları ile gidip, dinlenip, piknik yaptıkları bu yeşil alan daha sonrasında ise başıboş köpeklerin, uyuşturucu tutkunlarının, evsiz-barksız serserilerin barınak yeri olmuştur.
Zaman zaman o yıllardaki büyükşehir belediyesine yapılan uyarılar, hep hasıraltı yapılmış, pakta göstermelik bazı göz boyayıcı işler yapılmıştır. Atakule’den aşağı inen dik inişli dar ve korumasız merdivenler, parkın içinde ana yolları aydınlatma ve koruma, güvenlik gibi elzem ihtiyaçların hasıraltı edildiği Botanik Park, nihayet Mansur Yavaş başkanın direktifleri ile yeni baştan ele alınmıştır.
İlk icraat olarak çamur deryası içinde kalıp, çevreye pis kokular saçan gölet temizlenmiştir. Mevsim şartlarına uyularak park içi yollar düzene sokulacak, merdivenli yollar korkulukla güvenli hale getirilecektir. Parkın ortasında dikili cam binanın ise büyükşehir belediyesi tarafından kır kahvehanesi haline getirilmesi planlanmıştır. Şehrin merkezinde Atakule’nin dibinde İngiltere, Hindistan Büyükelçiliklerinin arasındaki bu park, yine eski görkemli yıllarına kavuşacaktır.