Brezilyalı gitarist ilk kez Türkiye’de

“Türk müzisyenlerle çalışmak isterim”

Latin ve klasik gitar dünyasında fırtınalar estiren, yorumları ve farklı bir tekniği ile adından övgü ile bahsettiren Brezilyalı Yamandu Costa, 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında ilk kez Türkiye’de gitar severlerle buluştu

NAZ AKMAN – Brezilya’nın gelmiş geçmiş en iyi müzisyenleri arasında gösterilen gitarist Yamandu Costa (39), 36. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında ilk kez Ankaralılarla bir araya geldi. Costa, Bilkent Konser Salonu’ndaki performansından önce öğrencilerle söyleşi yaptı. 7 telli gitar virtüözü Costa, 7 yaşında Os Fronteiriços grup lideri babası Algacir Costa ile gitar serüvenine başladı. Arjantinli virtüözü Lúcio Yane ile tekniğini geliştiren Costa, ilk konserini 17 yaşında São Paulo’da “Circuito Cultural Banco do Brasil”de verdi.
Brezilya’nın en yetenekli gitaristlerinden biri olarak tanınan Costa Finli film yapımcısı Mika Kaurismaki’nin müzik belgeseli, “choro müziği”nde “Brasileirinho” olarak gitarı ile rol aldı. Bu rol ile uluslararası alanda da ismini duyurmayı başardı. Yamandu aynı zamanda Brezilya güney müziğini, Choro ve Samba’yı farklı bir teknik ile icra edebilen sanatçılardan. Gitarist ve besteci kimliği ile tek bir tarzın gitaristliği yerine kendine has yorumu ve tekniği ile birçok tarzı 7 telli gitarı ile buluşturuyor. Şimdiye kadar kimi konser kimiyse stüdyo kaydı olan 17 CD ve 2 DVD’ye imza attı. Başta Brezilya olmak üzere dünyanın sayılı salonları ve orkestralarında solo konserler veren Costa solist olarak da performans sergiliyor. Costa, Boby Mc Ferrin, Melody Gardot, Richard Galliano, Stefano Bollani, Daniel Mille, Sylvain Luc, Stochelo Rosenberg, Sebastien Giniaux, A. Rodriguez, A. Zambujo, Pepe Romero gibi müzisyenlerle çalışıyor.
Costa, “Türklerin ritim zenginliği var”
Konser öncesi sorularımızı yanıtlayan Costa, Türk müziğiyle ilgili her zaman bir merakı olduğunu söyledi. Costa festivale ilişkin şöyle konuştu:
“Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın düzenlediği festival hakkında bilgim vardı, bu festivalin klasik müzikle ilgili olduğunu biliyordum önemli bir festival. Türk müziğiyle ilgili her zaman bir merakım vardı. Buradaki müzik piyasasını merak ediyorum çünkü Türklerin Brezilya müziğinden çok uzak bir tarzı var ama aynı zamanda ritim olarak çok samimi bir havası var. Türklerin ritim zenginliği var. Gittiğim her yerde oranın müziğini öğrenmeye çalışıyorum. Türk müzisyenlerle çalışmak isterim. Bilkent’te Erol Erdinç ile bir buluşmamız olacak kendisi de orkestra şefi birlikte çalışmalar yapabiliriz. Konserde kendi bestelerimi çalacağım. Repertuvarımda sadece Brezilya şarkıları değil Latin Amerika bölgesinden de şarkılar olacak. Brezilya ve Arjantin sınırında doğan bir çocuğum o nedenle komşu ülkelerin müziklerini de çalıyorum. Türkiye’deki Brezilya büyükelçimiz Eduardo Gradilone’ın Türk kültürüne olan yakın ilgisi çok hoşuma gitti. Kendisi de Türk ve Brezilyalı sanatçılar arasında bir bağ kurmak istiyor çünkü o da bir sanatçı. Umarım ortak çalışmalar yaparız, bunu çok isterim.”