BSO ‘2019-20 Konser Sezonu’ açıldı

Doğan BULGUN

GEÇTİĞİMİZ Cumartesi günü gerçekleşen Bilkent Senfoni Orkestrası’nın (BSO) sezon açılış konserini Christoph-Mathias Mueller yönetti. Karşı koyulmaz bir canlılık, sanatsal özgünlük ve üst düzey entelektüel hedefler: Christoph-Mathias Mueller’in hayat felsefesini anlatmak için başka söze gerek yok. 2005’ten bu yana Göttinger Senfoni Orkestrası’nın Baş Şefi olan İsviçreli maestro, orkestra ile yaptığı kayıtlarıyla iki kez ECHO Klasik Ödülü’nün sahibi oldu.
Konserin solisti, The New York Times’da “dikkat çekici” bir sanatçı olarak adından övgüyle söz ettiren soprano Emalie Savoy idi. 2015’te Münih’te düzenlenen ARD Uluslararası Müzik Yarışmasında birinci olan Savoy’un, ilk albümü, Emalie Savoy: A Portrait, 2016 sonbaharında GENUIN etiketiyle yayımlandı. Büyük beğeni toplayan albüm, Deutsche Schallplattenkritik ve ICMA ödüllerine değer görüldü.
Sezon Açılış Konserinde Weprik’in Gettodan Şarkılar ve Danslar, Ravel’in Şehrazad, Mahler’in “Titan” başlıklı Re majör 1. Senfonisi seslendirildi. Konserin biletleri haftalar önce tükendi.
KONUK ŞEFLER, SOLİSTLER, İKİLİ KONÇERTOLAR
BSO sezonunda, usta sanatçılar, genç yetenekler, Ankaralı sanatseverlerin yakından tanıdığı isimler ile Türkiye’ye ilk kez gelecek sanatçılar bulunuyor.
Bu sezonda BSO’nun seslendireceği ikili konçertolar ön plana çıkıyor. Usta trombon sanatçısı Christian Lindberg 30 Kasım’da, BSO trombon grup şefi Cem Güngör ile Sandström’ün İki Trombon ve Orkestra için Konçertosunu Türkiye’de ilk kez seslendirecek.
Bilkent mezunlarından Iraz Yıldız ve Yunus Tuncalı, Mozart’ın KV.365, İki Piyano için Konçertosunu 9 Kasım’da Atatürk için yorumlayacaklar. Lucas ve Arthur Jussen kardeşler Poulenc’in İki Piyano için Konçertosunu 21 Aralık’ta seslendirecek.
Christoph Sietzen ile, eğitimini Almanya’da sürdüren Bilkent mezunu Elman Mecid, Dorman’ın İkili Perküsyon Konçertosunun Türkiye prömiyerini 8 Şubat’ta yapacak. Önder Baloğlu (keman), Nil Kocamangil (viyolonsel) ve Çağdaş Özkan (piyano) Beethoven’ın Op.56, Üçlü Konçertosunu Beethoven Serisi kapsamında icra edecek.
BSO’NUN SOLİSTİ OLACAK DİĞER SANATÇILAR
Piyano: Yulianna Avdeeva, İdil Biret, Yang Jiang, Gülsin Onay, Tamara Stefanovich; keman: Noah Bendix-Balgley, Jakub Jakowicz, Simone Lamsma, Andreas Neufeld, Stephan Picard; viyola: Lise Berthaud; viyolonsel: Zvi Plesser, Jonathan Roozeman, Kian Soltani; bandoneon: Tolga Salman; blok flüt: Maurice Steger; saksafon: Asya Fateyeva; soprano: Dilyara Idrisova, Eleanor Lyons; kontrtenor: Ray Chenez.
2019-20 SEZONUNUN KONUK ŞEFLERİ
Sibil Arsenyan, Gürer Aykal, Pierre Bleuse, Pablo Rus Broseta, Brandon Keith Brown, Tito Ceccherini, Vladimir Fanshil, Howard Griffiths, Michael Maciaszczyk, Işın Metin, Chris Moulds, Can Okan, Murat Cem Orhan, Masane Ota, Sebastian Perlowski, Adrien Perruchon, Christoph Poppen, Andrés Soto, Nil Venditti, Benjamin Yusupov.
YENİ ESERLER, İLK SESLENDİRMELER, ÖZEL KONSERLER
Bilkent mezunu genç besteci Ülkemin Akbaş’ın BSO siparişiyle bestelediği Nocturne in Red başlıklı eserinin ilk seslendirmesi 26 Ekim tarihli Cumhuriyet Bayramı Konserinde yapılacak.
İlhan Usmanbaş’ın 2. Senfonisinin dünya prömiyeri 10 Nisan’da BSO tarafından yapılacak.
BSO’nun Sevgililer Günü Konserlerine Los Pitutos katılıyor. Şilili ve Kolombiyalı sanatçılardan oluşan grup, Peru ve Şili valslerinden Küba ritimlerine kadar Latin Amerikan müziğini bir bütün olarak ele alıyor.
Dünya Kadınlar Gününde Benjamin Yusupov’un “Viola Tango Rock Concerto”sunun Türkiye prömiyerinde viyolacı Danusha Waskiewicz’e Ronald Savkovic danslarıyla eşlik edecek.
BSO, bu yıl 50. yılını kutlayan TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ile birlikte Charpentier’in “Te Deum, H.146” başlıklı eserini seslendirecek. 28 Mart tarihinde gerçekleştirilecek konser için koroyu şef Giampaolo Vessella hazırlıyor.
BEETHOVEN 250 YAŞINDA
2020 yılı tüm dünyada Beethoven’ın 250. doğum yılı olarak kutlanıyor. Bilkent Senfoni’nin iki sezona yayılan Beethoven Serisinin ilk altı ayı, büyük bestecinin yapıtlarıyla çağdaş eserlerin harmanlandığı renkli bir program içeriyor. Serinin ikinci yarısında, bestecinin piyano sonatları, yaylı dörtlüleri, oda müziği eserleriyle tempo daha da artacak.
GENÇLER İÇİN
Bu yıl ilk kez yapılacak kostümlü Cadılar Bayramı Konseri 31 Ekim’de Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek. 6 yaşından büyük çocuklara yönelik olan konsere izleyicilerin de kostümle gelmesi bekleniyor. Ayrıca Yelda Cavga’nın “Orchestra Monsters” sergisi Kasım ayı sonuna kadar fuayede izlenebilir.
BSO 19 ve 20 Şubat tarihlerinde ilk, orta ve lise öğrencileri için açıklamalı konserler verecek. “Gençlere Konserler” başlıklı etkinliklere Burak Noyan anlatıcı olarak katılacak.
21 ve 22 Nisan tarihli “Çocukların Konserleri”nde BSO’ya Erken Müzik Eğitimi Çocuk Korosu eşlik edecek. Konserlerin solistleri Bilkent Müzik Hazırlık Okulu öğrencilerinden seçilecek. 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Gençlerin Konseri” solistleri de Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümünde yapılacak seçmelerce belirlenecek.
BİLKENT ODEON KONSERLERİ
BSO’nun korolu eserler serisi bu sezon da devam ediyor. BSO, 13 Haziran’da Bilkent Odeon’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Çoksesli Korosu ile birlikte Faure’nin Requiem’ini seslendirecek. Konserin şefi Emil Tabakov, koro şefi Burak Onur Erdem.
Fazıl Say 20 Haziran konserinde Bilkent Senfoni’nin solisti olacak. Beethoven’in 3. Piyano Konçertosu ile Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tablolar başlıklı eserinin yer aldığı konseri Julien Masmondet yönetecek.

Müze’de Müzik Salı Konserleri programında zorunlu değişiklik

ERİMTAN Müzesi Müze’de Müzik Salı Konserleri’nde 26 Kasım 2019 akşamı icin duyurulan Devlet Çoksesli Korosu’nun vereceği konser beklenmeyen bir sorun sebebiyle programdan çıkarılmak zorunda kaldı.
26 Kasım 2019 Salı akşamı Erimtan Müzesi’ndeki konserde, sahneye Moskova Çaykovski Konservatuvarı mezunu ilk Türk piyanist olan Doç. Gökhan Aybulus sahneye çıkarak seçkin eserlerden oluşan bir resital verecek. Önceden DÇ Korosu için alınmış biletler, fiyat farkı olmaması sebebi ile Gökhan Aybulus resitali için de geçerli olacaktır. Dileyenler, biletlerini 1 Kasım 2019’a kadar değiştirebileceklerdir.
Gökhan Aybulus piyano resitalinde şu eserleri seslendirecektir:
J. S. Bach – F. Busoni: Chaconne
F. Schubert – F. Liszt:
-Aus dem Wasser zu singen
-Der Müller und der Bach
-Ständchen
F. Chopin:
Vals Op. 64, No.2
Vals Op. 34, No. 2
L. v. Beethoven:
Piyano Sonatı Op. 27 No. 2 (Ayışığı)
-Adagio sostenuto
-Allegretto
-Presto agitato

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıldönümünde TSM konseri

ANKARA Kulübü Derneği Atamızın Ankara’ya gelişinin 100. Yıldönümünde bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Bu etkinliklerden biri de Türk sanat müziği konseri.
23 Aralık akşamı saat 20.00’de şef Tanzer Kartal yönetimindeki konserin sunum kürsüsünde Oya Şahin olacak,Dev musiki orkestrası, 50 kişilik korist ekibi ve muhteşem seğmen oyunlarının yer alacağı etkinlik Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.