Bu koro bambaşka: Bizim Koro

İGAM’ın mülteci ve Türk öğrencilerden oluşturduğu Bizim Koro’nun şarkıları dilden dile dolaşıyor. Koro’ya destek vermek amacıyla İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde geniş kapsamlı bir yeni yıl kermesi düzenlendi

HİLAL KÖYLÜ (ANKARA) – İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin (İGAM) bir ‘entegrasyon ve farkındalık’ projesi kapsamında mülteci çocuklardan oluşturduğu “Bizim Koro”bu kez İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde sahne aldı. Sefire Jane Elizabeth Chilcott’un ev sahipliğinde Bizim Koro’nun yararına düzenlenen yeni yıl kermesine sanatçılar, avukatlar, gazeteciler ve diplomatların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi destek verdi.
İçlerindeki Suriyeli, Afgan ve Iraklılar kadar Türk öğrencilerin de bulunduğu karma yapısıyla dikkat çeken, tüm dünyaya mültecilerle uyum içinde yaşama mesajı veren 60 kişilik Bizim Koro’nun ünü gün geçtikçe artıyor. Mültecilerin sosyal uyumu konusunda yürütülen tüm projelere örnek niteliğindeki Bizim Koro, İGAM’a gönüllü destek veren profesyonel sanatçılar eşliğinde çalışmalarını sürdürüyor. Türkçe, İngilizce, Arapça şarkıları ile dikkat çeken, zaman zaman klasik, zaman zaman da yerli halk şarkılarıyla gün geçtikçe daha çok beğeni toplayan Bizim Koro’nun, İGAM’a destek veren gönüllüler arttıkça daha da güçlenmesi bekleniyor.
Bizim Koro’ya destek vermek amacıyla İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde geniş kapsamlı bir yeni yıl kermesi düzenleyen sefire Jane Elizabeth Chilcott, “Dünyanın tüm çocuklarına sahip çıkalım, onlar hepimizin geleceği” diyor.
Kermesteki İGAM standının büyük ilgi görmesi, İGAM’ın sembolü olan ahşap leylek heykellerine, pelüş leyleklerin büyük beğeni toplaması dikkat çekti. İGAM standına destek verenler arasında ünlü ressam Şükran İstanbullu da yer aldı. İstanbullu, barış içinde bir dünyada yaşamaya dair tüm beklentilerin çocuklarda somutlaştığını belirtirken, “Geleceği, çocuklarla birlikte kuruyoruz. Kimsenin bunu unutmaması gerekir. Rengi, dili, dini ne olursa olsun bütün çocuklar bizim” sözleriyle herkesi mülteci çocuklara destek vermeye çağırdı. Kermes, Bizim Koro’nun şarkılarıyla renklendi.
İGAM Başkanı Metin Çorabatır da Bizim Koro’ya desteğin gün geçtikçe artmasından memnun. Çorabatır, Türkiye’de bulunan yaklaşık 4 milyon mültecinin, 3.5 milyonunun da Suriyeli olduğunu hatırlatırken, İGAM’ın mültecilerin uyumu konusundaki projeleri toplumun her kesimiyle işbirliği içinde yürüttüklerini belirtiyor. Bu projelerin ilköğretim çağındaki mülteci öğrenciler kadar üniversite çağındaki mültecileri de kapsadığını söyleyen Çorabatır “Bu çocuklarımız ülkelerinde barış oluncaya kadar bizimle yaşayacaklar. Burada önemli olan onların kayıp jenerasyon olmaması. Bizim Koro, mültecilerle Türk öğrencilerin birlikte ne kadar güzel başarılı işlere imza atacaklarının açık bir göstergesi. Daha çok desteğe ihtiyacımız var. Bizim Koro’ya destek veren herkese teşekkürler” diye konuşuyor.