Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Zeytinli Rock Festivali başladı

Doğan BULGUN

BALIKESİR’İN Edremit ilçesinde bu yıl altıncısı düzenlenen Zeytinli Rock Festivali Perşembe günü başladı. Etkinliğin ilkinin 2014’te gerçekleştirildiğini hatırlatan koordinatörü Umut Kuzey, Altınkum mevkisinde 5 gün sürecek festivale 20 bini kamplı olmak üzere yaklaşık 40 bin müzikseverin katılımını beklediklerini açıkladı. Kuzey, “Zeytinli Rock Festivali aynı zamanda Türk rock müziğinin geçit töreni olarak tarihe damgasını vurmuş bir festivaldir, ülkenin göz bebeğidir. Bölgenin buna sahip çıkması ve bu festivali benimsemesi bizim için çok önemli” dedi.
Kuzey, festivalde Şebnem Ferah, Athena, Teoman, Selda Bağcan, MFÖ gibi birçok ünlü ismin de aralarında olduğu yaklaşık 90 sanatçının üç ayrı sahnede müzikseverlerle buluşacağını sözlerine ekledi.
1 Eylül’e kadar devam edecek olan festivale Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından binlerce müziksever katılıyor. 90 sanatçının sevenleri ile buluşacağı festivalde 3 ayrı sahne kuruldu. Festivalin ilk gününde Mazhar Fuat Özkan, Selda Bağcan, Çelik, Cem Adrian, Pamela, Mehmet Güreli, Hüsnü Arkan, Adamlar, Son Feci Bisiklet, Gökcan Sanlıman ve Ayben sahne aldı. Selda Bağcan, MFÖ ve Çelik’in konserleri festivali ilk gecesine damga vurdu.
Festival katılımcıları, gündüz Altınkum sahili ve denizin keyfini çıkarırken, gece ise birbirinden ünlü sanatçıları dinleme fırsatı buluyor. Zeytinli Rock Festivali dün de Teoman, Mabel Matiz, Feridun Düzağaç ve Moğollar’ın da aralarında bulunduğu 20 sanatçının katılımıyla devam etti.

Fidelio Trio Gümüşlük Festivali’nin konuğu oluyor

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, İrlandalı Fidelio Trio’yu 31 Ağustos Cumartesi akşamı (Bugün) Antik Taş Ocağı’nda ağırlıyor. Klasik müzik sahnesinin Dünya’da en çok aranan triolarından biri olarak anılan Fidelio Trio, Koçtaş’ın etkinlik sponsorluğunda, Culture Ireland işbirliği ile festival sahnesinde klasik müzikseverlerle buluşacak.
Sunday Times’ın “Virtüöz Fidelio Trio…” diye söz ettiği üçlü, Kemancı Darragh Morgan, Viyolonselci Adi Tal ve Piyanist Mary Dullea’dan oluşuyor. 2016 Royal Philharmonic Society Müzik Ödüllerine aday gösterilen Fidelio Trio, ‘piyano üçlüsü’ türünün en heyecan verici gruplarından biri olarak gösteriliyor.
Gümüşlük’te 2500 yıllık festival sahnesinde çok özel bir seçkiyi seslendirecek olan Fidelio Trio, programa Maurice Ravel’in, “Piano Trio in A minor, M. 67” başlıklı eseriyle başlayacak. Bu eser, Modéré”, “Pantoum. Assez vif”, “Passacaille. Très large” ve “Finale. Animé” bölümlerinden oluşuyor.
Daha sonra İrlandalı çağdaş besteci Donnacha Dennehy’den bir eser seslendirecek olan üçlü, bestecinin, “Bulb” başlıklı yapıtını seslendirecek. Bu yapıt, Fidelio Trio tarafından Donnacha Dennehy’e sipariş edilerek bestelenmiş bir eser olma özelliğini taşıyor. Fidelio Trio, programın ikinci yarısında Franz Schubert’in, “Piano Trio in B flat major D898” adlı eserine yer verecek. Dört bölümdenoluşan eser sırasıyla şu başlıklardan oluşuyor; “Allegro moderato”, “Andante un poco mosso”,“Scherzo: Allegro” ve “Rondo: Allegro vivace Presto”.
Dünya sahnelerinde çok geniş bir repertuar seslendiren üçlü, düzenli olarak BBC Radio 3, RTÉ Lyric FM, WNYC, NPR yayınlarında, Sky Arts belgesellerinde yer alıyor. Yeni eser siparişi konusunda etkileyici bir listesi olan Fidelio Trio, önde gelen çağdaş bestecilere ait yapıtların ilk seslendirilişini yapıyor ve kayıtlarını gerçekleştiriyor. Üçlü, Londra Southbank Centre’daki ilk konserinden bu yana, Wigmore Hall, Irish Sea at the National Concert Hall, Kings Place gibi salonlarda; Brighton, Cheltenham, St. Magnus, Gregynog, Kilkenny Festival, Queens Belfast Festival ve Huddersfield gibi festivallerde, Dublin, Shanghai, Porto, Paris, Venedik, Floransa, Johannesburg, New York City, Princeton, San Francisco ve Boston gibi şehirlerde sayısız konserler verdi. Kayıtları arasında Ravel ve Saint-Saëns (Resonus Classics); Philip Glass Head On; Korngold ve Schoenberg (Verklärte Nachtarr. Steuermann) (Naxos); tüm Michael Nyman Piano Üçlüleri (MN Records) yer almakta. NMC, Delphian Records için de Luke Bedford ve Michael Zev Gordon gibi bestecilerin eserlerinden oluşan kayıtlar yapan Fidelio Trio’nun son albümü Fransız Piyanolu Üçlüleri (Resonus), Gramophone Magazine tarafından ‘Eleştirmenlerin Seçimi’ olmuştur. Üçlü, piyanolu üçlü repertuarının genişlemesi amacıyla, İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede yaşayan besteciyle işbirliği içinde çalışıyor. 2017-2018 sezonunda ABD, Güney Afrika, Zimbabve ve Çin’de turneler yapan üçlü, aralarında Kilkenny Arts Festival’daki Schubert dizisinin de yer aldığı onlarca konserler verdi. Kevin Volans ve Alexander Goehr’a sipariş ettikleri eserler ve Philip Glass’ın iki eserini, Gerald Barry’nin oda müziği eserlerini kaydetti. Chausson, Fauré ve Satie’nin eserlerinden oluşan Fransız Piyano Üçlüleri kaydı Resonus Classics tarafından tekrar yayınladı. 2018-2019 sezonunda Beethoven’ın Üçlü Konçertosunu İrlanda RTÉ National Symphony Orchestra ile birçok konserde seslendiren Fidelio Trio, Belvedere House’da her yıl düzenlenen Kış Oda Müziği Festivalinin Sanat Yönetmenliğini yapıyor.
Siparişle beste yaptırıp dünya prömiyerini gerçekleştiriyorlar
St. Patrick’s College Dublin City University, University of Illinois at Champaign-Urbana ve StateUniversity of New York, SUNY’nin yerleşik sanatçısı olan Fidelio Trio, düzenli olarak yeni eser siparişi vermekte ve eserlerin ilk seslendirilişini gerçekleştirmekte. Yakın işbirliği yaptığı besteciler arasındaToshio Hosokawa, Charles Wuorinen, Johannes Maria Staud, Michael Nyman, Gerald Barry, Donnacha Dennehy, Joe Cutler, Evan Ziporyn, Simon Bainbridge, Judith Weir sayılabilir. Üçlü ayrıca, Nicholas Daniel (obua), Richard Watkins (korno), Joan Rodgers ve Patricia Rozario (soprano), Rachel Roberts (viyola), yazar Alexander McCall Smith ve T.S. Eliot ödüllü şair Sinéad Morrissey ile de farklı projeler gerçekleştirdi.16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 6 Eylül’deki Gülsin Onay “Kapanış Konseri” sona erecek.