Budak: KHK düzenine derhal son verilmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Türkiye’nin yüzünü demokrasiye dönmemesi ve olağanüstü halin kalkmaması durumunda, 2017 yılında turizm ile ekonomide çok daha büyük kayıplar yaşanacak. Olağanüstü hal uygulamasına, KHK düzenine derhal son verilmeli, Türkiye’de demokrasi ve hukuk yeniden egemen kılınmalı.” değerlendirmesinde bulundu.
Budak, yaptığı yazılı açıklamada, turizmde, Ocak-Ağustos döneminde Antalya’da yüzde 47, İstanbul’da yüzde 25, İzmir’de yüzde 41 ve Muğla’da yüzde 42’lik gerileme ortaya çıktığını kaydetti.
İktidarın sorumlusu olduğu krizin en fazla Antalya’yı vurduğunu öne süren Budak, geçen yıl Antalya’ya 7,9 milyon turist gelirken, bu yıl rakamın 4,2 milyonda kaldığını ifade etti.
Budak, geçen yılın 8 ayında, bu dört önemli turizm merkezine gelen turist sayısının 19,4 milyon olduğunu, bunun bu yıl 12,3 milyona indiğini belirterek, 7 milyonluk turist kaybının, Türk ekonomisini çok sert vuracağını savundu.
Turizm konusunda iktidarı uyardıklarını hatırlatan Budak, “Sonuç, Rus pazarında yüzde 90, Avrupa pazarında yüzde 32 kayıp… 8 ayda 7,2 milyona yaklaşan turist kaybı var. Bugün itibariyle oluşan yaklaşık 5 milyar dolarlık kayıp, çarpan etkisiyle birlikte 9 milyarlık bir açık oluşturdu. Yıl sonuna kadar daha da büyüyecek. Uyarılar dinlenmediği için fatura giderek büyüyor.” ifadesini kullandı. 
Küçük Oteller Derneği Kapadokya Şubesinin araştırmasına göre, Kapadokya bölgesinde turizm çalışanlarının yüzde 45’inin işini kaybettiğini aktaran Budak, turizmdeki gerilemenin yol açtığı kayıplara, 15 Temmuz darbe girişiminin neden olduğu tahribatın da ekleneceğini belirtti.
Budak, yüzlerce şirkete el konulması nedeniyle iş yapanların tedirgin olduğunu, yerli ve yabancı yatırımcıların adım atmaya korktuğunu ileri sürerek, “Tüm bunlar üst üste eklendiğinde, Türkiye ağır bir ekonomik krize doğru sürükleniyor. AKP’nin sorumlusu olduğu bu krizi çözme yeteneği ve yeterliliği yoktur. AKP’nin halkımızın sırtına yüklediği fatura her geçen gün büyüyor.” görüşünü savundu.
“Büyük riskler var”
Türkiye turizminin, 30-35 yılda önemli bir noktaya geldiğini belirten Budak, “2016 kayıp yıl oldu. 2017 için de çok büyük riskler var. Türkiye’nin turizmde elde ettiği kazanımlar büyük bir tehditle karşı karşıya. 2017’nin erken rezervasyonları ekim ayından başlar. O nedenle acil adımların atılması gerekiyor. Umarım, bu yıl uyarı ve önerilerimiz dinlenir.” ifadesini kullandı. Budak, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin yüzünü demokrasiye dönmemesi ve olağanüstü halin kalkmaması durumunda, 2017 yılında turizm ile ekonomide çok daha büyük kayıplar yaşanacak. Olağanüstü hal uygulamasına, KHK düzenine derhal son verilmeli, Türkiye’de demokrasi ve hukuk yeniden egemen kılınmalı. Ülkeyi yönetenler şiddet ve nefret diline son vermeli. Türkiye, özellikle olgunlaşmış pazar olarak adlandırılan Avrupa pazarında bozulan imajını düzeltmeye yönelik aktif ve etkin bir imaj kampanyası yürütmeli. Avrupa’nın etkin kanallarında tanıtım ve imaj kampanyaları gerçekleştirilmeli, uçak desteğinin 2017 yılı için tüm yıl boyunca verileceği yıl başından önce ilan edilmeli. Turizm iş kolunda istihdam üzerindeki yükler azaltılmalı, turizm işletme ve yatırım belgeli işletmeler için eğlence vergisi muafiyeti ve alkollü içecekler için ÖTV iadesi sağlanmalı, konaklama sektörü ihracatçı kapsamına alınmalı ve desteklerinden yararlandırılmalı, vergi iadesi sağlanmalı.”
Budak, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere tarımda olduğu gibi faizsiz veya düşük faizli kredi desteği sağlanması gerektiğini ifade ederek, iç turizmi canlandırmaya dönük kampanyalar, düşük faizli ve uzun vadede geri ödemeli tatil kredisi gibi destekler oluşturulmasının önemine işaret etti.