Büyükelçi, ATO’yu ziyaret etti

MALTA İLE YAKINLAŞIYORUZ

ANKARA- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Malta ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin tarihi geçmişe dayandığını belirterek “Malta’da faaliyet gösteren 400 Türk firması Malta ekonomisine büyük katkı sağlıyor” dedi.
2020 yılı Nisan ayında görevine atanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle güven mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a henüz sunamamış olan Malta Büyükelçisi Theresa Cutajar,
ATO Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadele sürecini anlattı. Baran, “Bu süreçte tüm dünya için çok
önemli hale gelen solunum cihazını üretmeye başlayarak 66 ülkeye ihracatını gerçekleştirdik. Meslek liselerimizin de katkısıyla ürettiğimiz maske tulum ve benzeri ihtiyaç maddeleri ile 125 ülkeye destek verdik” dedi.
Malta ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmeye yönelik çalışmaların artırılması gerektiğini kaydeden Baran, Büyükelçi Cutajar’a ATO’nun çalışmaları ile Ankara ekonomisi hakkında da detaylı bilgi verdi. Malta ile 850 milyon doları bulan ticaret hacminin önemli bir rakam olduğunu ifade eden Baran, “Malta’nın dış ticaret hacminin yaklaşık yüzde 8-10’u Türkiye tarafından karşılanıyor. Bu rakamları çok daha ileriye taşıyacağız. Ticaretimizi şu anki rakamların üzerine çıkarmak için elimizden ne geliyorsa yaparız” diye konuştu.