Başkent’te bayram temizliği

HABER MERKEZİ-Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı gölgesinde geçecek Ramazan Bayramı öncesi kent genelinde tüm hazırlıklarını tamamladı.
Başkent 153, Kriz Masası, EGO ve ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara Zabıtası ve Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı bayram boyunca Ankaralıların ihtiyaç ve taleplerini en hızlı şekilde karşılamak için 7/24 çalışacak.
ZABITA EKİPLERİ GIDA DENETİMLERİNİ ARTIRDI
Vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşması için gerçekleştirdiği rutin gıda denetimlerini bayram öncesi üst seviyeye çıkaran Ankara Zabıtası; unlu mamüller ve tatlı ürünleri üreten ve satan iş yerlerine yönelik denetimlerini sürdürüyor.
Sağlığa uygunluk, hijyen, vergi levhası ve koronavirüs salgınıyla mücadelede dikkat edilmesi gereken maske, eldiven, kolluk, bone ve önlük kullanımına uygunluk, sosyal mesafe, çalışan ve müşteri sayısı gibi önceliklere uyulup uyulmadığının kontrol edildiği denetimlerde görülen eksiklikler için yasal işlemler yapılıyor.
MEZARLIKLAR ZİYARETE HAZIR
Mezarlıklar Daire Başkanlığı da yeniden ziyaretlere açılan mezarlıklarda Ramazan Bayramı öncesi temizlik çalışması yaparak, mezarlıkları ziyarete hazırladı.
Başkent’in tüm ilçelerinin yanı sıra Karşıyaka, Ortaköy, Cebeci Asri, Gölbaşı, Bağlum ve Sincan Cimşit Mezarlıklarında detaylı temizlik çalışması gerçekleştirilirken, uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayram öncesi yoğun ziyaretçi akınına uğrayan mezarlıkların genel görünümünün temiz, düzenli ve bakımlı görünmesine özen gösterildi.
Mezarlıklar içerisindeki ağaçların bakımının da yapıldığı çalışmalar kapsamında, kuruyan ağaç dalları budanırken, yabani otlar da bundandı. Mezarlık içinde bulunan ve bayramın birinci günü yakınlarının ziyaretine izin verilen şehitliklerde de titiz bir temizlik çalışması yapıldı.
BAŞKENT 153 VE KRİZ MASASI İLE ANKARA İTFAİYESİ BAYRAMDA DA 7/24 MESAİ YAPACAK
Başkentlilerle Büyükşehir Belediyesi arasında iletişim köprüsü görevi üstlenen Başkent 153 bayramda da vatandaşların taleplerinin en kısa sürede çözülmesi için 7/24 esasına göre hizmet verecek.
Koronavirüs salgını sürecinde kurulan Kriz Masası ile Psikolojik Destek hattı da bayram boyunca vatandaşların taleplerine yönelik çalışmalarını sürdürecek. Ankaralılar “0312 666 60 00” numaralı Kriz Masası telefonundan ya da Başkent 153 üzerinden taleplerini ve şikayetlerini Büyükşehir Belediyesine iletebilecek.
Ankara İtfaiyesi de ilçelerle birlikte toplam 46 istasyonda 7/24 mesai yapacak. Başkentliler olası yangın ihbarlarını 112 Acil Çağrı Merkezi üzerinden bildirebilecek.
ASKİ VE FEN İŞLERİ GÖREV BAŞINDA
ASKİ Genel Müdürlüğü de Başkentlilere bayram süresince görevli personeli ile birlikte 7/24 hizmet vermeyi sürdürecek.
Acil ihtiyaç halinde vatandaşlar, ASKİ’ye “0312 616 10 00” numaralı acil çağrı merkezinden ya da Başkent 153 aracılığıyla ulaşabilecek. Kartlı Sayaç Arıza Bakım Onarım hizmetlerinde de 24 saat esaslı olarak mobil hizmet vermeyi sürdürecek olan ASKİ ekipleri; 65 yaş üstü vatandaşlar başta olmak üzere engelli vatandaşlar, sağlık ve güvenlik çalışanlarının kartlı sayaç yükleme işlemlerini adreslerine giderek gerçekleştirecek.
EGO OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK
23 Mayıs arife gününde belli saatler arasında toplu taşıma hizmeti verecek olan EGO Genel Müdürlüğü, Ankara Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda raylı sistemler hariç, 24-26 Mayıs tarihleri arasında şu saatlerde ücretsiz otobüs hizmeti verecek:
BAŞKENT’TE BAYRAM TEMİZLİĞİ
Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri de Ramazan Bayramı öncesi kentteki temizlik çalışmalarını hızlandırdı.
Ankara’nın cadde ve bulvarlarının yanı sıra Ulus ve Kızılay gibi merkez noktalarda otobüs durakları, banklar, kaldırımlar, meydanlar ve bariyerlerde yıkama işlemlerini gerçekleştiren ekipler, şehri bayrama hazırladı. Süpürme araçları ve mobil ekipler, pırıl pırıl bir Ankara için sokağa çıkma yasağının uygulanacağı bayramda 7/24 esasına göre çalışmaya devam edecek.