Büyülü Fener, 31. Ankara Uluslararası Film Festivali için gün sayıyor

Gündüzalp: “Sinemamız COVID 19 koşullarına hazırlanıyor”

Canpolat: “Pandemi sürecinde 400 sinemanın kapanacağı söyleniyor”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 Eylül’de Kızılay Büyülü Fener sinemasında başlıyor. Cer Modern’de başlayacak açılış töreni ile “Merhaba” diyecek olan festivalin biletleri ise Büyülü Fener gişeleri ve biletinial.com’dan temin edilebilecek. Festival öncesi, Büyülü Fener Sineması yetkililerinin 24 Saat gazetesine verdiği bilgiye göre, COVID 19 tedbirleri kapsamında başlatılan hazırlıklarla izleyicilerin güven içinde film izlemeleri sağlanacak

SULTAN YAVUZ- Ankara Büyülü Fener Sineması, 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin hazırlıklarına devam ediyor. Pandemi nedeniyle 3 ve 11 Eylül tarihleri arasına ertelenen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenleniyor.
Cer Modern’de gerçekleşecek açılış töreni ile başlaması planlanan festivalde, Şerif Sezer, Tamer Levent ve Başka Sinema’ya “Onur” ödülleri verilirken, 10 Eylül’de ise ODTÜ Vişnelik’te yapılacak kapanış ve ödül töreniyle “Ulusal Yarışmalar”ın kazananları belli olacak. Ulusal festivalin ulusal yarışmaları uzun, belgesel ve kısa film dalında gerçekleştirilecek.
Festivalin COVID 19 hijyen koşulları altında, seyirciyle buluşacağını ifade eden Büyülü Fener Sineması Halkla İlişkiler Müdürü Nazlı Gündüzalp, seyirci kapasitesini yüzde 50’ye indirdiklerini ve seyircilerin hem önden ve arkadan hem de sağ ve sol taraftan birer boşluk bırakılarak yerleştirileceğini belirtti. Yetkililer tarafından uygun denetimlerin yapıldığını kaydeden Gündüzalp, “Tüm mekan özel solüsyonlarla silindi ve çarşamba günü de ultra viola makinelerle temizlik yapılacak. Bu süreçte ‘Önce sağlık’ diyen sinema sahibimiz İrfan Demirkol da çok titiz davranıyor. Seans aralarını açtık ve beş yerine üçe indirdik. Seans arasındaki süreyi de havalandırma ve dezanfektana ayıracağız” diye konuştu.
“Biz AVM sineması değiliz, sokağa açılan sinemayız” diyen Büyülü Fener Sineması’nın Müdür Yardımcısı Mete Canpolat da, bu nedenle sinemanın kendine ait bir havalandırma sistemiyle, kirli havayı dışarıya salarak salonu da temiz havayla doldurduklarını belirtti.
COVID 19 koşulları kapsamında yiyecek ve içecek satışı da yapmayarak, izleyicilerin seyir boyunca maskeli olmalarını şart koşacaklarını ifade eden Canpolat, ayrıca pandemi sürecinin en mağdur olan sektörünün kültür-sanat olduğuna dikkat çekti. Canpolat şunları söyledi:
“Bu sektöre personel açısından bakarsak, çoğu yevmiyeli çalışan, sigortası olmayan genç kesimden oluşuyor. Biz Büyülü Fener olarak bu süreçte çalışanlarımızı mağdur etmedik ve işçi çıkarmadık ama çoğu yerde bu gençler kısa çalışma ödeneği bile alamadı ve işsiz kalan çok oldu. 400 sinemanın bu süreçte kapanacağı öngörülüyor. Sektörümüz açısından iç açıcı bir durumdan bahsetmek çok zor ne yazık ki…”
Yüzde 50 kapasite gözetilecek
31. Ankara Uluslararası Film Festivali, izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullarda, COVID 19 tedbirlerinin alınacağı salonlarda yapılacak. Bu amaçla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol’un bilimsel danışmanlığında ve vakıf yönetim kurulu üyesi psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın eşliğinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın önlemlerini gözeten bir düzenleme hazırlayan festival, fiziksel mesafenin korunabildiği, güvenli ve etkili hijyen ve dezenfekte işlemlerinin sağlandığı bir ortam için gerekli düzenlemeleri belirledi.
“Sinemada güven içinde film seyretmek mümkündür” sloganından yola çıkan önlemler kapsamında; filmlerin gösterileceği Kızılay Büyülü Fener Sineması’nın müstakil bir bina olarak havalandırma sistemi ile dışarıdan temiz hava dolaşımı sağlayabildiği ve binanın giriş ve çıkış için ayrı kapıları bulunduğuna dikkat çekildi. Temassız ateş ölçer ile ateşleri ölçülerek binaya alınacak seyirciler için girişte temassız el hijyeni ve maske sağlanacak. Filmlerin gösterileceği üç salon ise doğrudan dışarıya açılan kapılarıyla temiz hava dolaşımına sahip.
Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği yüzde 60 kapasite ise festivalde yüzde 50’ye indirilerek, seyircilerin oturacağı koltuklarda tek kullanımlık bariyer örtüler kullanılacağı bellirtildi. Filmlerde ara verilmeyecek, seans aralarında salonların bir saat ek havalandırma ve dezenfeksiyona tabi tutulması da diğer önlemler arasında yer alıyor.
Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu
Bu yıl başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı ve kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ ve sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 12 kategoride ödül dağıtacak. “En İyi Film Ödülü”nü alan film 50 bin TL değerinde para ödülünün sahibi olurken, ilk filmlerin değerlendirildiği “Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü”nü kazanan filme de 10 bin TL verilecek.
Ulusal Uzun Film Yarışması’nda bu yıl; Cihan Sağlam’ın “Uzun Zaman Önce”, Erkan Yazıcı’nın “Uzak Ülke”, Eylem Kaftan’ın “Kovan”, Faysal Soysal’ın “Ceviz Ağacı”, Leyla Yılmaz’ın “Bilmemek”, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in “Omar ve Biz”, Mehmet Emin Yıldırım’ın “Şair”, Onur Ünlü’nün “Topal Şükran’ın Maceraları” ve Ümit Ünal’ın “Aşk, Büyü vs.” adlı filmleri yarışacak.
Festivalin belgeselleri
Akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi, bir filme 20 bin TL değerinde “En İyi Belgesel Film Ödülü”nü verecek.
11 filmin yarışacağı Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise, Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları”, Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigarlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı filmleri gösterilecek.
14 kısa film yarışıyor
Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl; Anıl Kaya ve Özgür Önurme’nin birlikte yönettiği “Akvaryum”, Ayçıl Yeltan’ın “Topanga”, Büşra Bülbül’ün “Çamaşırsuyu”, Erinç Durlanık’ın “Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi”, Murat Emir Eren’in “Evde Yok”, Mustafa Gürbüz’ün “Meryem Ana”, Nursel Doğan’ın “Huşbe! (Sus!)”, Ragıp Türk’ün “Tor”, Ramazan Kılıç’ın “Servis”, Selman Deniz’in “Veger (Dönüş)”, Yasemin Demirci’nin “İklim Değişimi”, Yavuz Akyıldız’ın “Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye”, Yeşim Tonbaz Güler’in “Münhasır” ve Yılmaz Özdil’in “Barê Giran (Ağır Yük)” adlı filmleri yarışacak.
Akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler’den oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi, bir filme 10 bin TL değerinde “En İyi Kısa Film Ödülü”nü verecek.
Yerli ve genç sinemaya destek
Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Türkiye sinemasının yeni yaratıcılarına ve yenilikçi projelerine destek olmak amacıyla üç yıl önce başlattığı “Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması”nda 10 proje yarışacak. AB Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle yapılacak yarışmada bu yıl, Abdullah Harun İlhan’ın “Seni Ben Unutmak İstemedim ki”, Burçak Açık’ın “Hava’nın Tohumu”, Duygu Karanlık Ebeoğlu’nun “Kafes”, Merve Kuş Mataracı’nın “KİM-LİK”, Murat Uğurlu’nun “Hak Edilmiş Bir Öpücük”, Nuri Cihan Özdoğan’ın “Maskeler”, Umut Evirgen’in “Annesinin Kuzusu”, Ümran Safter’in “Son Celse”, Vuslat Saraçoğlu’nun “Bildiğin Gibi Değil” ve Zeynep Köprülü’nün “Denizde” adlı projeleri yarışacak.
Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, yapımcı Suzan Güverte ile senarist ve sinema yazarı Uygar Şirin’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek ve bir filme 30 bin TL tutarında para desteği sağlanacak.
Fellini ve Rohmer…
Festivalin dünyadan yeni ve klasik filmleri buluşturan Dünya Sineması’nın seçkileri de seyircinin beğenisine sunulacak. Dünya Sineması bölümünün “Anısına” seçkisi, doğumunun 100. yılında İtalyan yönetmen Federico Fellini ve Fransız yönetmen Éric Rohmer’i filmleriyle anacak.
Dünya Sineması bölümünün bir diğer seçkisi ise, Vişegrad Dörtlüsü (V4) ülkeleri Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan komedi klasiklerini bir araya getiren “Vişegrad Gülümsüyor” olacak. Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Macaristan Büyükelçiliği, Polonya Büyükelçiliği ve Slovakya Büyükelçiliği’nin destekleriyle gerçekleşecek bu bölümde, usta Çekyalı yönetmen Jirí Menzel’in Bohumil Hrabal’ın hikâyesinden uyarladığı “The Snowdrop Festival / Kardelen Festivali”; Slovak yönetmen Frigyes Ban ve Çekyalı yönetmen Vladislav Pavlovic’in birlikte yönettiği 1958 yapımı “St Peter’s Umbrella / Aziz Peter’in Şemsiyesi”; Polonyalı yönetmen Andrzej Munk’un ikinci filmi de olan ve adını Beethoven’ın 3. senfonisinden alan “Eroica” ve Macar sinemacı Zoltán Fábri’nin en meşhur filmlerinden “Profesör Hannibal” adlı filmleri sinema perdesinde seyirciyle buluşacak.
31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin biletleri, Kızılay Büyülü Fener Sineması gişelerinde ve biletinial’da satışta olacak.