Büyüyebilen robot geliştirildi

ANKARA  – Japon bilim adamları, tıpkı çocuklar gibi büyüyebilen robotlar geliştirdi.

Sahibi için özel üretilecek robotlar, bebeklikten çocukluğa, ergenlikten gençliğe insan hayatının tüm evrelerini geçirecek şekilde tasarlandı.

Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan çalışmayı yöneten Prof. Dr. Hikaru Nasinisakashi, ilk prototipin birbirine geçen yüksek teknoloji nanopolimer hücrelerden oluşturulduğunu söyledi.

“Çalışmamızın insansı robot teknolojisinde bir milat olacağından şüphemiz yok” diyen Hikaru, 1,2 milyar dolarlık projenin, robot kavramının anlamını kökten değiştirecek nitelikte olduğunu savundu.

Hikaru, geliştirdikleri ilk yapay zekalı prototipe “Hashari Samaray” adını verdiklerini kaydetti.

Robotlar, sahibinin isteğine göre bebek ya da çocuk olarak tasarlanabilecek. Parçaları ileri teknoloji 3D yazıcılar yardımıyla şekillendirilecek robotlar, kompozit nanopolimer hücrenin bölünerek çoğalma yeteneği sayesinde istenen sürede büyüyebilecek. Robotun büyüme süresini ve hızını, sahibinin talebi doğrultusunda belleğine yerleştirilen büyüme ünitesi belirleyecek.

İlk kez 2014’te Hollanda’daki Nijmegen Radboud Üniversitesi Biyo-Organik Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Jan van Hest tarafından üretilen yapay hücreler, laboratuvar ortamında doğal bakteriler gibi çoğalabiliyor ve temel kimyasal reaksiyonlarla temel proteinleri üretebiliyor.

Sahibine benzer yüz ve beden özellikleri taşıyacak robotlar, insanların gösterdiği duygusal tepkileri algılayabilecek. Dolayısıyla bebeklik evresindeki bir robot, kendisine gülümsendiğini algıladığında kollarını uzatarak ya da ses çıkararak tepki verebilecek.

Çok sayıda sensörle donatılan robotların, gerçekçi olması için düştüklerinde ya da bir yerlerini çarptıklarında bedenlerinde kızarıklıklar oluşması sağlandı.

Belirli zaman aralıklarında güncellenerek yaşına uygun yeni özelliklerle donatılacak robotlara, sahibinin isteğine göre çeşitli yetenekler de eklenebilecek. Bu sayede isteyenler, robotuna keman ya da piyano çalma ya da dans etme gibi özellikler ekletebilecek. Amerikalı ünlü yönetmen Steven Spielberg, 2001’de “Artificial Intelligence” adlı filminde yapay zekayla donatılmış robot bir çocuğun öyküsünü anlatmıştı. Film Türkiye’de de “Yapay Zeka” adıyla gösterime girmişti.