Büyüyen tehdit: Düşük doğum ağırlığı

A. Ercüment ÖZKAYA – Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) öncülüğünde 2015 yılı itibariyle ilk kez yapılan bir uluslararası araştırma, dünya çapında yaklaşık her yedi doğumdan birinde doğan bebeğin asgari normal ağırlık kabul edilen iki buçuk kilogramın altında olduğunu ortaya koydu. Dünyada ortalama iki buçuk milyon olan ortalama yıllık bebek ölümlerinin yüzde 80’inin de düşük doğum ağırlığından kaynaklandığı belirtildi.
Düşük ağırlıkta (iki buçuk kilonun altında) dünyaya gelen çocuklar doğumdan hemen sonra ya de bebeklik evresinde ölmekten kurtulsa bile, büyüme çağında gelişme bozuklukları ve ömür boyu sağlık sorunları yaşama riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Düşük ağırlıkta doğan çocukların (ulaşabildikleri takdirde) yetişkinlikte diyabet ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma olasılığının normal ağırlıkta doğanlara göre çok yüksek olduğu bildiriliyor.
Düşük ağırlıkta doğumların dörtte üç gibi büyük çoğunluğunun bekleneceği üzere başta Sahra altı Afrika ve Güney Asya ülkeleri olmak üzere yoksul ülkelerde gerçeklemekle birlikte, DSÖ verileri zengin Kuzey Amerika, Okyanusya ve Avrupa ülkelerinde de düşük ağırlıkta doğumların ihmal edilemeyecek bir sağlık sorunu olduğunu ortaya koyuyor. Zengin ülkelerinde düşük ağırlıklı doğumların işsiz, evsiz, bekar ve/ya da uyuşturucusu bağımlısı annelerin bebeklerinde görülmesi de sorunun yoksullukla yakın bağlantısını gösteriyor.
DSÖ kaynakları dünya çapında giderek büyüyen bir sağlık sorunu oluşturan düyşük ağırylıklı doğumları azaltmanın tek yolunun anne adaylarının özellikle hamilelik sırasında iyi beslenmesine özen göstermek olduğunu vurguluyor. Bu da devletlerin hamilelere yönelik destek politikalarına ağırlık vermesini gerektiriyor.