ÇAKAR: Pahalı doğal gaz nedeniyle tüketiciler perişan

Tüketici Hakları Derneği ve DİSK Emekli-Sen’den peşin alınan
doğal gaza sonradan gelen zammın tüketicilere yansıtılmasına tepki

SULTAN YAVUZ – Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ve DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, doğal gaz zammı ve bunun vatandaşa olan etkilerine ilişkin ortak bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğinin, kartlı-ön ödemeli doğal gaz sayacı kullanan tüketicileri “cezalandırdığı” belirtilerek, söz konusu yönetmelikle “doğal gaz kullanıcılarının peşin olarak aldığı doğal gaza daha sonra gelen zammın yansıtıldığı ya da gazın bir kısmına el konulduğu” vurgulandı.
Çakar, söz konusu yönetmeliğin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a, Borçlar Kanunu’na, temel hukuk ilkelerine, tüketici haklarına ve diğer yasalara aykırı olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Anlaşılmakta ve görülmektedir ki, EPDK doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket etmekte, hukuku, yasaları ve tüketici haklarını hiçe saymaktadır. EPDK’nın bu uygulaması yasal bir soygundur. Kış koşullarında ve soğuk mevsim günlerinde daha çok doğal gaz tüketilmesi nedeniyle, özellikle dar gelirli ve yoksul tüketiciler çok büyük bir sıkıntı ve zorluk çekmektedirler.
Doğal gazın pahalılığının yanı sıra, doğal gaza gelen zammın daha önce alınan gaza yansıtılması veya gazın bir kısmına el koyulması tüketicilerin ekonomik yönden mağdur olmasına neden olmaktadır. Dar gelirli tüketicilerin önemli bir kesimi de kış koşullarında gelirlerinin çok düşük olması ya da parasızlıktan dolayı, zorunlu olarak doğal gaz kullanımını kesmeleri ya da kısmaları nedeniyle çocuklarıyla birlikte hastalanmaktadırlar. Bugüne kadar, kartlı-ön ödemeli sayaç kullanan tüketiciler başta olmak üzere, doğal gaz kullanan tüketiciler hiç bu kadar mağdur ve perişan edilmemişti.”
“Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in iptali ve tüketicilerin ödedikleri haksız bedellerin doğal gaz dağıtım şirketlerince tüketicilere ödenmesi için 16 Ocak’ta Tüketici Hakları Derneği olarak dilekçe kampanyası başlattıklarını vurgulayan Çakar, mağdur olan tüm tüketicileri, sendikaları, meslek örgütleri ve derneklerini kampanyaya destek vermeye çağırdı.
Yavuz, “Emeklilerin birçoğu evlerinde doğal gaz kullanamıyor”
Disk Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz ise çalışana ve emekliye yapılan yıllık zammın çok üstünde olan doğal gaz zammını eleştirerek, şunları ifade etti:
“Şu anda emeklilerimizin birçoğu evlerinde doğal gaz kullanamıyor, hepimiz battaniyelerin altında ortaçağ insanları gibi yaşamaya mahkûm edildik. Biz buna ‘Evet’ demek zorunda değiliz, bugün Tüketici Hakları Derneği’nin hayata geçirdiği karara katkı sunacak ve platformlar oluşturacağız. En yakın zamanda da toplu dilekçelerimizi göndereceğiz.
Olayı bir kez daha protesto ediyoruz ve peşin aldığımız doğal gaza daha sonra yansıyan zamların tekrar bizim cebimizden çıkmasına müsaade etmeyeceğiz.”