Çakırözer: Kağıt temini devlet politikası haline gelmeli

HABER MERKEZİ – CHP artan döviz kuru ve yerli üretim olmaması nedeniyle yaşanan kağıt krizinden gazetelerin ve yayınevlerinin daha fazla etkilenmemesi için çağrıda bulunarak, atılması gereken adımları sıraladı.
Önlem alınmadığı takdirde kitap, gazete ve dergi okumanın lüks hale geleceğini, çok sesli medya ve halkın haber alma hakkının ortadan kalkacağını belirten CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Gazeteciler ve yayıncılar krizin devam edeceğini düşünmek bile istemiyor! Kağıt temini bir devlet politikası haline gelmeli. Kağıt özel ürün statüsüne, kağıt üretimi stratejik olarak öncelikli sektörler arasına alınmalı. İlan fiyatları en az yüzde 50 arttırılmalı” dedi.
GAZETELERİN YOK OLMAMASI İÇİN ÖNERİ PAKETİ
CHP’li Çakırözer artan döviz fiyatları ve SEKA’nın özelleştirilmesi ile yerli üretim yapılmamasından kaynaklı yaşanan kağıt krizinin önlenmesi ve gazetecilerin yaşadığı sorunların araştırılıp, çözüme kavuşması için Meclis’te Araştırma Önergesi vererek, gazetelerin kağıt krizinden daha fazla etkilenmemesi için taleplerin yer aldığı öneri paketini Meclis’e sundu. Genel Kurulda yapılan görüşmeler sonrasında Çakırözer’in önergesi AKP oylarıyla reddedildi.
Basın özgürlüğünün gerçek bir demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Çakırözer, ekonomik özgürlük olmadan basın özgürlüğünün sağlanamayacağını belirtti.
DÖVİZ KRİZİ KAĞIT FİYATINI 4 KAT ARTTIRDI
AKP hükûmetleri döneminde yapılan özelleştirmeler sonucunda Türkiye üreticisi olduğu birçok konuda ithalatçı hâle geldiğini vurgulayan Çakırözer, “ SEKA’nın özelleştirilmesinin sonucunu bugün kâğıt krizi olarak hep birlikte yaşıyoruz. Gazete kâğıdı fiyatı döviz krizinin de etkisiyle 4 kat arttı. Gazeteler yayımlarına ayırması gereken zamanı ve emeği, gazetelerin ihtiyaçlarının temini için harcamak zorunda kaldı. Gazeteler eklerini kapattı, sayfa sayılarını azalttı. Habertürk ve Vatan gazeteleri kapandı, Aydınlık gazetesi yayınına üç gün ara verdi, Sözcü gazetesi ekini kapattı, Millî Gazete sayfa sayısını düşürdü; Dünya, Sözcü, BirGün, Posta ve Cumhuriyet zam yapmak durumunda kaldı. Resmî ilanlara son dört yılda sadece yüzde 15 artış yapıldı. Resmî ilanlara her gazete eşit olarak ulaşamıyor, yerel gazeteler teker teker kapanıyor. İzmir’de 7 gazete artık hafta sonları çıkmıyor. Aydın’da, Kastamonu’da az önce arkadaşımız söyledi gazeteler artık haftalık çıkma kararı alıyor. Basın İlan Kurumundan resmî ilan gelirlerinde enflasyonu da dikkate alacak bir artış bekliyoruz, aksi takdirde hem yerel hem ulusal gazeteler kapanmaya devam edecek. Resmî ilanlara son dört yılda sadece yüzde 15 artış yapıldı. Resmî ilanlara her gazete eşit olarak ulaşamıyor, yerel gazeteler teker teker kapanıyor. İzmir’de 7 gazete artık hafta sonları çıkmıyor. Reklamlar, yayınların izlenme ve okunma oranlarıyla değil, iktidara yakınlığıyla doğru orantılı olarak veriliyor” diye konuştu.
BASIN İLAN KURUMU ENFLASYONU DİKKATE ALMALI
Basın İlan Kurumu’nun gerçekleştirdiği toplantıya da dikkat çeken Çakırözer, “Basın İlan Kurumundan resmî ilan gelirlerinde enflasyonu da dikkate alacak bir artış bekliyoruz, aksi takdirde hem yerel hem ulusal gazeteler kapanmaya devam edecek” dedi.
KAĞIT STRATEJİK ÜRÜN OLMALI
Yaşanan kağıt krizi karşısında gazetelerin iflas noktasına geldiğini belirten Çakırözer, Cumhurbaşkanı ve Bakanlara çağrıda bulunarak, talep ve beklentileri sıraladı:
Kağıt temini bir devlet politikası olması, kağıt özel ürün statüsüne, kağıt üretimi stratejik olarak öncelikli sektörler arasına alınmalı.
Yerli kağıt üretimi konusunda kapsamlı altyapı yatırımları gündeme alınmalı. Döviz kuru gazeteler ve yayıncılık sektörü için sabitlenmeli.
Kağıt ithalatı için ödenen kdv vergisi yüzde 8’den yüzde 1’e, baskı malzemeleri için kdv oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmeli, yazar ve çevirmenlerden alınan %17 gelir vergisi ve %18 kdc vergisi kaldırılmalı.
Yayıncıların 2 milyarı aşan bekleyen kdv alacaklarını yayınevlerinin ayakta kalması için hızlıca ödenmeli.
İLAN FİYATLARI EN AZ YÜZDE 50 ARTMALI
Medya ve yayıncılık sektörünün devamlılığı için devlet, kâğıtta vergi ve sigorta primlerinde sübvansiyon uygulamalıdır.
Küçük ve orta işletmelere kredi sağlanması konusunda teşvik verilmeli.
İşsizlik oranının zaten yüksek olduğu bu alanda gazetelerin işçi çıkarmasının önlenmesi için vergi ve sigorta primi ödemeleri belirli bir tarihe kadar ertelenmeli.
Basın ilan kurumu ilan fiyatlarını, kağıdın artan maliyetlerini ve artan enflasyonu da dikkate alarak en az yüzde 50 oranında zam yapmalı, cumhurbaşkanı bu zammı hızlıca onaylamalı.