Can dostumuz: Avokado

Avokado vücudumuza girmesini istediğimiz yararlı yağlardan

TEOMAN GÜRAY – Avokado’nun çekirdeği sayesinde, kan şekeri seviyede tutulur, bununla birlikte kendinizi tok hissedeceğiniz için kilo alımının da önüne geçilir.
Avokado son günlerde biraz daha fazla popüler olmaya başlayan çok güze bir yiyecek. Her ne kadar onu yemeye o kadar alışkın olmasak da son dönemlerde yaptığımız damak tadımıza uygun tariflerde sık sık tüketebiliyoruz. Hatta bir defa yiyen bir kez daha yapıp yemek istiyor. Aslında avokadoyu en çok diyet öğünlerinde görüyoruz. Aslen tam anlamıyla yağ olan avokado buna rağmen vücudumuza girmesini istediğimiz yararlı yağlardan. Pek çok insan yıllar boyunca avokadonun çok kalorili ve yağlı olmasından dolayı fazla kilo aldırdığına inandı. Ancak artık anlaşıldı ki avokadonun içindeki yağlar sağlıklı sağlar. Aynı zamanda avokado tükettiğinizde besin değerleri bakımından vücudunuza büyük bir katkı sağlıyorsunuz. Fakat avokadonun faydası bununla da sınırlı kalmıyor. Çünkü avokadonun çekirdeği bile çok faydalı. O yüzden şu an yanınızda yörenizde bir avokado çekirdeği varsa onu çöpe atmadan evvel iyi düşünün. Öncelikle kabul ediyoruz ki avokado çekirdeğinin tadı biraz acı. Fakat buna rağmen sizin için gerçekten de çok yararlı. Avokado çekirdeği, antioksidan kaynağı, anti-enflamatuvar özelliğine sahip, lif deposu ve aminoasit kaynağı. Yani avokado çekirdeği tükettiğiniz vakit vücudunuzdaki pek çok organın çok daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmuş oluyorsunuz. Yani avokado çekirdeği “Bu da çöp!” diyerek bir çırpıda çöpe gönderilecek bir şey değil. O yüzden biz de avokado çekirdeği tüketerek vücudunuza ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi detaylı bir şekilde inceledik.
1. Kolesterolü düzenleyici
Avokado çekirdeklerinin içerisinde ortalama %70 civarında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu aminoasitlerden bulunuyor. Eğer çekirdeğin bir şekilde yağını çıkartıp kullanırsak yüksek kolesterolü kontrol altında tutmamız mümkün. Bunun yanı sıra avokado çekirdeği ile çeşitli kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşum riskini de en aza indirebiliriz.
2. Sindirim sistemine yardımcı
Avokado çekirdeğinin içinde gerçekten de çok ciddi oranda lif bulunuyor. Lif de bilindiği üzere sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına destek olan bir madde. Yani lif ile birlikte bağırsaklarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriğinde bol miktarda lif bulunduran gıdalar tüketerek ishal gibi rahatsızlıkları kontrol altına alabilir ve kabızlığın önüne de geçebilirsiniz.
3. Mide enfeksiyonlarına çare
Belki henüz ülkemizde değil ama Güney Afrika’da insanlar avokado çekirdeklerini mide enfeksiyonlarında ve enflamasyon ile alakalı problemlere iyi gelmesi amacıyla tedavi çeşidi olarak kullanıyorlar. Bu yüzden avokado çekirdeklerini mutlaka saklayın. Onlar sizin ilaçlarınız.
4. Bağışıklık güçlendirici
Bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başladığında nezle ya da grip gibi hastalıkları yaşamaya başlarız. Eğer siz de ufak ufak nezle olduğunuzu ya da soğuk algınlığına yakalandığınızı hissetmeye başladıysanız vücudunuzun kendini çok daha iyi savunabilmesi ve bağışıklığını güçlendirebilmesi için mutlaka avokado çekirdeği tüketmelisiniz.
Avokado çekirdeklerinin içinde bol miktarda fenolik bulunur. Bu madde sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar ve viral ya da bakteriyel enfeksiyonların önüne geçilebilir.
5. Erken yaşlanma düşmanı
Avokado meyvesinin içinde de elbette bol miktarda antioksidan bulunur. Ancak bu antioksidanların yarısı avokadonun çekirdeğinin içindedir. Vücudumuzun antioksidanlara çok fazla faydası var. Çünkü bildiğiniz gibi erken yaşlanmanın arkasındaki sebep serbest radikallerdir ve antioksidanlar serbest radikaller ile savaşabilecek tek maddedir.
Yani gün içinde kendinizi daha dinç, daha genç, daha zinde hissetmek istediğiniz vakit mutlaka avokado çekirdeği tüketmeyi aklınızın bir ucuna getirin. Çünkü avokado çekirdeği kolajen üretimini desteklemesinin yanı sıra cildimizi gergin tutuyor ve böylece kırışıklıkların oluşma zamanını bir hayli öteleyebiliyor.
6. Güçlü ve parlak saçlar
Avokado çekirdeğinden çıkartılan yağ aynı zamanda saçlar için de çok faydalı. Çünkü bu yağ saçları hem besliyor hem de saçlara şahane bir ışıltı kazandırıyor. Hatta avokado çekirdeği yağının, bit, sirke ya da kepek gibi saç sorunlarına da iyi geldiği düşünülüyor.
7. Kilo verdirici
Avokado meyvesini tükettiğimiz bir diyet programı hazırladığımızda eğer her şeyi doğru planladıysak kilo verebileceğimizi biliyoruz. Ancak bu durum avokado çekirdeği için de geçerli. Çünkü avokado çekirdeği sayesinde kan şekeri seviyemiz kontrol altında tutulabiliyor. Yani eğer vücudumuzda yüksek şeker indeksi varsa bu durumda metabolik fonksiyonlarımızda bir değişme olur ve kilo verme şansımız azalmaya ya da yavaşlamaya başlar.
Dolayısıyla avokado çekirdeği sayesinde kan şekeri seviyede tutulur, bununla birlikte kendinizi tok hissedeceğiniz için kilo alımının da önüne geçilir.