Can Dündar’a silahlı saldırı

MİT TIR’ları davasında kapsamında Çağlayan Adliyesi’ nde bulunan Can Dündar’a adliye önünde iki el ateş edildi. Kurşunlardan biri Dündar’ın yakınında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal’in bacağını sıyırdı. Polisler saldırgana hemen müdahale ederek gözaltına aldı. Adliye önünde Can Dündar’a ateş eden saldırganın Murat Ş. (40) olduğu öğrenildi

İSTANBUL – Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

Alınan bilgiye göre, MİT’e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın dördüncü duruşması için adliyede bulunan Dündar, verilen arada dışarı çıktı.

Gazetecilerin bulunduğu alana geçen Dündar’a, buradaki bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

Dündar yara almazken, NTV muhabiri Yağız Şenkal hafif yaralandı.

Saldırgan, polisler tarafından gözaltına alınarak Çağlayan Polis Merkezi’ne götürüldü.

Yaralı Şenkal, hastaneye kaldırıldı.

Saldırgan çeşitli suçlardan emniyette kaydı bulunan Murat Ş.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada silahla ateş açan kişinin Murat Ş. (40) olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, olayın ardından gözaltına alınarak götürüldüğü Çağlayan Polis Merkezi’nde ilk ifadesi alınan saldırganın çeşitli suçlardan emniyette kaydı bulunduğu belirtildi.

İstanbul doğumlu olduğu bildirilen Murat Ş’nin Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüleceği kaydedildi.

 “Doğrudan bana yönelik hem ithamda bulundu, hem de silahını ateşledi”

Dündar, saldırının ardından ilk değerlendirmesinde, olaya ilişkin bilgi verdi. Can Dündar, yaşananları şöyle anlattı:

“Mahkemede savunmalarımızı yaptık, sonra mahkeme karar için ara verdi. Birkaç saat süreceğini söyledi. Biz de dışarıda kafe var, orada bekleyelim diye geçtik. Eşimle birlikte yürüyorduk, bir de Çanakkale Milletvekili Muharrem Bey yanımızdaydı. Tam o sırada karşıma biri çıktı, çok yakın mesafeden, ‘Sen vatan hainisin’ diyerek üzerime ateş etti. Fakat denk gelmedi, o sırada ben kenara çekilirken, sonradan öğreniyorum ki eşim saldırganın üzerine atlıyor, Muharrem Bey de boynuna sarılıp engelliyorlar, o sırada zannediyorum bir el daha ateş etti.”

Olay sonrasında saldırganın yere yatırılışını gördüğünü ve ardından, kendisini oradan uzaklaştırdıklarını belirten Dündar, “Doğrudan bana yönelik hem ithamda bulundu hem de silahını ateşledi.” dedi.