Çankayalı minikler Rumen kültürüyle tanıştı

HABER MERKEZİ- Çocukların bağımsız yaşam becerilerinin gelişmesini, sosyalleşmelerini, kültür-sanatla buluşmalarını sağlayan Çankaya Belediyesi, “Kreşlerde Ülkeler” projesi ile Çankayalı minikleri farklı ülke kültürleriyle buluşturuyor.
Çocukların bağımsız yaşam becerilerinin gelişmesini, sosyalleşmelerini, kültür-sanatla buluşmalarını sağlayan Çankaya Belediyesi Gündüz Bakımevlerinde uygulanan “Kreşlerde Ülkeler” projesi Çankayalı minikleri farklı ülke kültürleri ile buluşturmaya devam ediyor. Kreş çocuklarına farklı ülkelerin kültürü ile ilgili görsel, işitsel ve dokunsal hafıza oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılan “Kreşlerde Ülkeler” projesi kapsamında Mutlukent Mahallesi’nde bulunan Çankaya Belediyesi Bulut Gündüz Bakımevi, Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Sopanda ve eşi Lavinia Ochea’yı misafir etti. Büyükelçi Gabriel Sopanda ve Lavinia Ochea çiftini Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner de yalnız bırakmadı.
BAHARIN GELİŞİNİ BİRLİKTE KUTLADILAR
Çocukların Romanya ile ilgili sorularına içtenlikle cevap veren Gabriel Sopanda ve Lavinia Ochea çifti soruların ardından çocuklarla birlikte kağıtlardan gül yaparak keyifli zaman geçirdiler. Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Sopanda ve eşi Lavinia Ochea baharın gelişini simgeleyen ve eski bir Rumen geleneği olan‘’Martisor’’ları çocuklara ve kreş çalışanlarına hediye etti. Adını mart ayından alan ve Romanya’da ‘martişor’ denilen kültürü Çankayalı çocuklara aktaran Büyükelçi ve eşi, beyaz ve kırmızı ipliklerin birbirine sarılması ve bağlanması ile oluşturulan küçük dekoratif rozetleri çocuklara hediye ederek baharın gelişini birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadılar.