Çankaya’nın ruhsatı kadınlara emanet

ANKARA – Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda örnek çalışmalar yürüten ve 8 Mart’ta “Yerel Eşitlik Eylem Planı”nı açıklamaya hazırlanan Çankaya Belediyesi’nin Ruhsat Denetim Heyeti kadınlardan oluşuyor.

Kadın istihdamı konusunda örnek uygulamalara imza atan ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesinin ayağı olan “Mor Bayrak” sahibi ilk belediye olmanın haklı gururunu taşıyan Çankaya Belediyesi, kadına yönelik pozitif ayrımcılığı müdürlüklerinde de gösteriyor.

Kadın çalışan sayısı bakımdan eşitliği sağlayan Çankaya Belediyesi’nde, işyeri açmak için başvuruda bulunan işletmelerin ruhsatları da kadınlara emanet. Müdüründen, sorumlu başkan yardımcısına kadar kadın çalışanların ağırlıkta olduğu Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’den 3’er kişilik 2 gruptan oluşan Ruhsat Denetim Heyeti’nin 6 çalışanının 4’ü, konusunda uzman kadınlardan oluşuyor. Ekipler, ilçe genelinde yer alan farklı iş kollarına ait 107 bin işyerinde ilk ruhsat verildikten sonraki kontrollerin yanı sıra beyana göre verilen ruhsatların yerinde incelenmesi ile ruhsat iptali ile ilgili konularda incelemelerde bulunuyor.

KONUSUNDA UZMAN KADINLAR HER GÜN DENETİMDE

Çankaya Belediyesi Ruhsat Denetim Heyeti’nin kadın çalışanlarından konusunda uzman gıda mühendisi Öznur Atlı, mimar Şeyda Turgut, memur Naşide Bingöl ve Ziraat Yüksek Mühendisi Gönül Yıldırım’dan oluşan kadın denetim ekibi, her gün Çankaya sokaklarını arşınlıyor.

EKİBİN İLGİSİ ÇOK GÜZEL

Ruhsat Denetim Heyeti’nin denetimlerinde karşılarında kadın çalışanları gören işyeri sahipleri ve esnaf da durumdan memnun. Kadınların nezaketinin denetimlere de yansıdığını ve denetim ekibinin kadınlardan oluşmasından memnun olduğunu ifade edenlerden birisi de Dora Ayakkabı çalışanlarından Levent Haykır. Kendilerine dükkanlarının ruhsatının çıktığını haber veren denetim ekibinin kadınlardan oluşmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Haykır, belediyenin çok güzel bir uygulamaya imza attığını sözlerine ekledi.

ESNAF MUTLU

Ruhsat Denetim Heyeti’nin dışında müdürlük içerisinde de birçok kadın çalışan olduğunu dile getiren Ruhsat ve Denetim Müdürü Songül Emre, “Ekibimizin çalışmalarından oldukça iyi geri dönüşler alıyoruz. Esnaf karşısında kadın çalışan görünce mutlu oluyor bu da bizi gururlandırıyor” diye konuştu.

“KADINLARIN ÖN PLANA ÇIKARILMASINDA ÖNCÜ OLACAĞIZ”

Kadın istihdamı konusunda önemli aşamalar kaydeden Çankaya Belediyesi’nin kadın başkan yardımcılarından Gülsün Bor Güner, aynı zamanda kadın çalışanın yoğunlukta olduğu Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nden sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Ruhsat Denetim Heyeti’ni kadınlardan oluşturan müdürlükten sorumlu olmaktan dolayı büyük gurur yaşadığını aktaran Güner, “Kadınların hor görüldüğü dünyamızda kadınları ön plana çıkaran çalışmaların öncüsü olacağız” dedi.