Cankurtaran: Türkiye’yi arap çöllerinin kumuna batırmasınlar

ANKARA, (DHA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın ‘Rabia, her türlü darbeye karşı olmaktır’ açıklamasını hatırlatarak, “Bugün yanında yer aldığınız Katar’ın Emiri Tamim’in babası Emir Hamad, tahtı 1995’te babasından darbe ile ele geçirmişti. Tamim’in de tahtı 2013’te babasına silah çekerek aldığı iddia edilmişti. Her ikisi de Erdoğan’ın sıkı dostu. Bu nasıl darbeye, darbecilere karşı olmak?” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Katar kriziyle ilgili yaptığı açıklamada AK Parti hükümetinin İhvan hareketine desteğini çekmesi gerektiğini söylemiş ve ‘Hükümet, Rabia simgesinden vazgeçmeli, terör örgütünün dört parmağını simgeniz yaptınız’ demişti. Bunun üzerine AK Parti Sözcüsü Ünal, AK Parti MYK’sının ardından ‘Rabia her türlü darbeye karşı olmaktır’ açıklamasında bulunmuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran, yaptığı yazılı açıklamada, gerek Katar gerekse AK Parti hükümetinin dünyada İhvan hareketine destekleriyle bilindiklerini ve AK Parti’nin İhvan hareketi kaynaklı Rabia işaretini kendine sembol yaptığını savundu.
“TÜRKİYE’Yİ ARAP ÇÖLLERİNİN KUMUNA BATIRMASINLAR”
Ortadoğu’da gerginliğin gün geçtikçe arttığını belirten CHP’li Cankurtaran, şunları kaydetti: “Bugün yanında yer aldığınız Erdoğan’ın dostu Katar’ın Emiri Şeyh Tamim’in babası Emir Hamad, tahtı 1995’te babasından darbe ile ele geçirmişti. Tamim’in de tahtı 2013’te babası Hamad’a silah çekerek aldığı hatta babasını kısa süreliğine hücreye attırdığı iddia edilmişti. Her ikisi de Erdoğan’ın sıkı dostu. Bu nasıl darbelere, darbecilere karşı olmak? Madem bu kadar darbecilere karşıydınız o zaman niye karşı çıkmadınız? Bir tarafta Suudi Arabistan’ın başını çektiği Sünni blok olarak adlandırılan ülkeler diğer tarafta İran var. Bu şartlar altında AK Parti’nin Katar’da Türk askerini konuşlandırmak istemesi Körfez’de hoş karşılanmayabilir. Kısa vadede Suudi Arabistan’a karşı tavır gibi görülse dahi Katar’ın muhtemelen Suudilerle aralarındaki sorunu çözüp İran karşıtı cephede yer almasıyla birlikte bu sefer de İran’a karşı bir hareket olarak görülebilir. İran’da son yaşanan saldırılar ve İran’ın bununla ilgili Suudi Arabistan’ı suçlaması bölgede mezhep temelli bir çatışma riskini iyice tırmandırdı. Türkiye’nin yapacağı en büyük hata mezhep temelli bir gerginlikte taraf olmasıdır. Katar’da bu süreçte askeri güç bulundurmak da bu tehlikenin içine balıklama atlamak olur. ‘Şam Emevi Camii’nde namaz kılacağız’ diyerek Türkiye’yi Suriye batağına sürükleyenler şimdi de ‘Arap doları gelecek’ diye Türkiye’yi Arap çöllerinin kumuna batırmasınlar”
PKK bağlantılı TAK örgütünün, saldırılarını arttırma tehdidinde bulunduğunu kaydeden Cankurtaran, “Bu açıklamalardan anlaşıldığı üzere terör örgütü şiddeti tırmandırmayı planlıyor. AK Parti, OHAL’i kalıcı hale getirmek hatta bir rejime dönüştürmeye çalışıyor. PKK’da bu amacında ona yardımcı olmak, bahane sağlamak için harekete geçeceğini beyan etmiş durumda” dedi.
“OHAL’İ KALDIRMAMAK İÇİN ‘YENİ DARBE OLABİLİR’ SÖYLENTİLERİNİ KENDİLERİ YAYIYOR OLABİLİR”
Son günlerde yeni bir darbe olabileceği iddialarının ortaya atıldığını hatta bu konuda bazı tarihlerin verildiğini de hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran, şunları kaydetti: “AK Partili yetkililer, OHAL’e o kadar alıştı ve tadını aldı ki OHAL’i kaldırmamak için belli aralıklarla ‘yeni darbe olabilir’ söylentilerini bizzat kendileri yayıyor olabilirler. Bu söylentilerin kaynağı iyi araştırıldığında yine bizzat AK Parti’nin içi çıkabilir”