Çarpık işler ne durumda?

Güray SOYSAL

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR

İktidar eliyle Medipol Başakşehir üzerinden futbola siyaset karıştırılması gündemden düşmüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başakşehir’in önde olması beni gururlandırıyor” açıklamalarıyla tartışma yeniden gündeme geldi.
Bunun üzerine, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Akverdi, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis’te soru önergesi verdi.
Önergedeki soruların cevaplandırılmasını istendi.
İşte o sorular:
*-Ülkenin en köklü kulüplerinin toplam borcu 10 milyar liraya yaklaşmış durumda. Başakşehir’in birkaç kilometre ötesinde dev bir Olimpiyat Stadyumu atıl durumda beklerken kamu olanakları ile yeni bir stat yapılarak kulübe “hediye” edilmiştir. Yine bir futbolcu transferinin İstanbul Halk Ekmek’in sponsorluğu ile gerçekleştiği iddiası hala futbol severlerin gündemindedir.”
*-Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne sponsor olan firmalara kamu ihalelerinde ayrıcalık sağlandığı doğru mudur?
*-Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’ne sponsor olan firmalar son 5 yılda kamu ihalesi almış mıdır? Almışlarsa bu firmalara verilen kamu ihaleleri nelerdir?
*-Medipol Başakşehir futbol Kulübü’nün bir AKP projesi olarak desteklendiği ve bu durumun hakem atamaları ve kararlarına sirayet ettiği iddiası doğru mudur?
*-Ülkemizde her yaştan taraftarın tutku ile desteklediği, kimi zaman bir öğrencinin okul harçlığı biriktirerek forma aldığı, kimi zaman da asgari ücretle geçinen bir kişinin sofrasından kısarak maç bileti aldığı düşünüldüğünde boş tribünler önünde oynayan Medipol Başakşehir Futbol kulübünün iktidar partisi ve kamu olanakları ile desteklenmesi spor etiğine ve kamu vicdanına aykırı değil midir?
*-AKP Genel Başkanı Erdoğan Cumhurbaşkanı sıfatı ile ulusal ve uluslararası alanda sportif başarıları ile öne çıkmış birçok kulübümüz varken her fırsatta özellikle Medipol Başakşehir Kulübüne destek beyanında bulunmaktadır. Medipol Başakşehir Futbol Kulübünün ulusal ve uluslararası arenada sportif başarıları nelerdir?
Şimdi bu soruların cevabını da, yayınlamak üzere, bekliyoruz.

ERCAN TANER YUVAYA DÖNÜYOR

Ankara’nın yetiştirdiği başarılı spor spikerlerinden Ercan Taner, yeniden TRT’ye dönme hazırlığı içinde.
Ekrandan kaldırılan NTV Spor ve beIN SPORTS’da başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Ercan Taner’in sesini önümüzdeki günlerde “Yuvam” dediği TRT’de duyma imkanımız olacak.
Ben şimdiden hayır olsun diyorum.

Şimdi ne yapıyor? MUSTAFA DAĞISTANLI

3 Kasım 1932’de Samsun’a bağlı Çarşamba ilçesinin Balafır köyünde dünya gelen güreşimiz bu efsanesi 10 yaşında bu spora başladı. Aslen Dağıstan Türklerinden olan Mustafa Dağıstanlı 1950 yılında bahriyeli askerken minder güreşine fırtına gibi başladı. 1951 yılının başarılı güreşçisi Nasuh Akar’ı 57 kiloda yenip Türkiye Şampiyonluğunu kazandı.57 kilodaki güreşçimiz uluslararası müsabakalarda 8 altın, 1 gümüş madalya kazanası ile dikkat çekti. 1954 yılında Tokyo’da Dünya Şampiyonluğunu kazandıktan sonra 1956’da Melburn Olimpiyatlarında da kilosunda altın madalya elde etti. Yurtiçindeki 320 güreşin 319’unu kazanan bu teknik güreşçimiz, aynı başarıyı yurt dışında da yaşadı. Güreşi bıraktıktan sonra bir süre antrenörlük yapan Mustafa Dağıstanlı, 2 dönemde Milletvekilliğinde bulundu. Devlet Üstün Hizmet Madalyasına da sahip olan Dağıstanlı’nın 4’ü kız, 3 ‘ü erkek olan 7 çocuğu bulunuyor. Büyük Şampiyon şimdilerde sağlık problemleri ile uğraşıyor.

İSMAİL KARTAL’I BEKLİYORUZ

Ankaragücü’nün binbir eziyetini çekip takımın Süper Lige çıkmasında büyük emeği olan İsmail Kartal geçenlerde yaptığı açıklama ile sessizliğini, bir nebze de olsa, bozdu.
Kartal, başarısını, ne şartlar altında gerçekleştirdiğini söylerken, acemi ve iş bilmez bazı yöneticilere de dokundu.
Başkentli taraftarları yere göğe koymayan İsmail Kartal, Ankaragücü’nün Ligde kalmasından sonra, baştakilerin çarpık işleri ve seviyeleriyle, sevilen bu takımının ne durumlara düşürüldüğü açıklarken, patika yollardan, otobana nasıl çıkıldığını en kısa zamanda birbir anlatacak.
Öyle ise…
En kısa zamanda İsmail Kartal’ın yeni açıklamalarını dört gözle ve sabırsızlıkla beklemekten başka birşey elden gelmiyor.
Yeter ki Ankaragücü düşme hattından kurtulsun.