Çavuşoğlu: Batılı ülkeler Türkiye fesatlığından çatlayacak

Tolga YILDIRIM/ ANTALYA, (DHA) – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa’da yapılacak mitinglere izin verilmemesi hakkında batılı ülkelerin Türkiye fesatlığından çatlayacağını belirterek, “Bu kabul edilebilir durum değil. Biz de gerekli tedbirleri alırız. Bu hatalarını ders alsınlar. Bizi de bazı konularda adım atmak durumunda bırakmasınlar” dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da partisinin Muratpaşa İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen etkinlikte muhtarlarla bir araya geldi. Burada konuşan Çavuşoğlu, yeni anayasa sistemi hakkında görüşlerini anlattı. Yeni sistemin Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’nin sigortası olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Kim gelirse gelsin yüzde 51 ile seçileceği için sistem güçlü olacak. Halk güçlü bir cumhurbaşkanı seçecek. 2 başlılığı gidereceğiz. Başka seçenek yok. Şu andaki tablo devam ederse kriz kaçınılmaz” dedi.
“AVRUPA BİR FELAKETE DOĞRU GİDİYOR”
Yeni anayasa sisteminde yargının bağımsız olmayacağı iddialarını eleştiren Çavuşoğlu, dünyadaki hükümet başkanlarının tamamının partili olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın da partili olduğunu örnek gösteren Çavuşoğlu; Hollanda, İspanya, İtalya’da yargı kurumunun üyelerini kralların atadığını söyledi. Demokraside bugünlerde önde giden Hollanda’nın ırkçı partinin siyasi bakımdan eseri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:
“Bu siyasi partiyi büyüttün, güçlü duramadınız, şimdi korkunuzdan bizden de medet umuyorsunuz. ‘Gelirseniz sayın bakan, Wilders’in oyu artar ne olur seçimden sonra gel’ demeye başladın. Benim derdim mi bu? Sen bana adam gibi söylersen, ben sana o konuda da yardımcı olurum da önce basına açıklayıp, ‘yok gelemez’ deyip ondan sonra söylersen bu bize işlemez. Bize dürüst olacaksın. Geleceksin söyleyeceksin, ‘Benim öyle bir korkum var, bize yardımcı ol ne olur’ diyeceksin. Yardımcı olurum ama ‘yardımcı ol’ durumuna niye düştün. Bugüne kadar göz yumdunuz Avrupa’da ırkçı partilere şimdi esiri oldun. Avrupa bir felakete doğru gidiyor, bir uçuruma doğru gidiyor.”
Avrupa’yı yaklaşık 10 senedir ırkçı partilerin sayısının arttığı yönünde uyardıklarını aktaran Çavuşoğlu, “Avrupa’da merkezdeki siyasetçiler aklını başına toplayıp, popülizmden uzak durup seçme, seçilme kaygısına düşmeden tedbir alırsa Avrupa’yı kurtarabiliriz. Aksi takdirde Avrupa’nın geleceği maalesef karanlık. Avrupalıların hep beraber oturup birlikte, biz onlara yol gösteririz, aklını başına toplaması lazım” dedi.
Avrupa’da birçok ülkenin yeni anayasa sistemi için yapılacak referandumda ‘Hayır’ oyu için uğraştığını aktaran Çavuşoğlu, yeni sistemle daha güçlü olacağı için Türkiye’ye söz geçiremeyeceklerini belirtti. Türkiye’nin daha bağımsız, kendi kararını vereceğini, ekonomisi, siyaseti, dış politikasının da bağımsız olacağını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Artık Türkiye’ye söz geçiremeyecek onlar. Onlar karar alıp Türkiye uygulamayacak geçmişte olduğu gibi. Batılılar şu anda Türkiye fesatlığından çatlayacak. Hiç kimse bizim oraya gidip, vatandaşlarımızla buluşmamızı engelleyemez, gideceğiz. Vatandaşlarımızla buluşacağız. Otellere baskı yap, salonlara baskı yap, salon sahiplerine polis gönder, yerel otoriteymiş haberimiz yokmuş, bunlar doğru değil. Bu sistematik bir baskıdır. Sistematik bir engelleme çalışmasıdır ve derin devlet de, devletin kurumları bunun içindedir. Yüzlerine de söylüyoruz. Bu kabul edilebilir durum değil. Biz de gerekli tedbirleri alırız. Gerekli adımları atarız. O yüzden bu hatalarını ders alsınlar, bir daha tekrarlamasınlar. Bizi de bazı konularda adım atmak durumunda bırakmasınlar. Biz hiçbir şeyin altında kalmayız. Gerekeni yaparız ama bizim tercihimiz kavga değil, huzur içinde iş birliğini güçlendirmektir. Bunu anlayana.”
“İNLERİNİN İÇİNE ATIYORUZ BOMBAYI”
PKK’nın ‘Hayır’ için çaba gösterdiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Çünkü Türkiye güçlü olursa bunların hayalleri suya düşecek. Bunlara ham hayaller başaramayacaklarını gösteriyoruz. Şehirlerde, şimdi köylerde de evlerin altına tüneller yapıyorlar, oralarda bulup gömüyoruz. Oraya inlerinde yakalayıp inlerinin içine atıyoruz bombayı. Orada gömüyoruz nerede olursa olsunlar bu hainlerin peşini bırakmayacağız ve onları tamamen gömünceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

147 ülkede 5 bin 531 tutuklu ve hükümlü Türk vatandaşı var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 147 farklı ülkede toplam 5 bin 531 tutuklu ve hükümlü Türk vatandaşının bulunduğunu açıkladı. En fazla Türk vatandaşının tutuklu bulunduğu ülke ise 3 bin 92 ile Almanya oldu.
Bakan Çavuşoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun 2008-2016 yılları arasında, yurt dışında yargılanan ve ceza alan Türk vatandaşlarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Çavuşoğlu, Almanya Federal Cumhuriyeti’nde 3 bin 92, Yunanistan’da 376, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 218, Gürcistan’da 139, Belçika’da 202, Avusturya’da 202, Fransa’da 175, Hollanda’da 118, İsviçre’de 94, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 56, Danimarka’da 62, Romanya’da 68, Suudi Arabistan’da 53, Rusya Federasyonu’nda 47, Bulgaristan’da 45, İngiltere’de 33, İran ve İsveç’te 22, İtalya’da 61 olmak üzere 147 farklı ülkede toplam 5 bin 531 tutuklu ve hükümlü vatandaşın bulunduğunu söyledi.
YURT DIŞINDAKİ KAYIP TÜRK VATANDAŞLARI
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2008-2016 yılları arasında yurt dışında kaybolup, akıbeti araştırılmakta olan Yunanistan’daki 42 vatandaştan 3’ünün bulunduğunu belirterek, “Aynı dönemde İtalya’da 11, Fransa ve Belçika’da 3, Bahamalar’da 2, İrlanda’da 1, Suudi Arabistan’da 1 ve Amerika Birleşik Devletlerinde 1 vatandaşımız kayıp olup kendilerinden haber alınamamaktadır” dedi.
Çavuşoğlu, gerek Hükümlülerin Nakline Dair Avrupa Sözleşmesi gibi çok taraflı gerekse iki taraflı hukuki ve cezai alanlarda adli yardımlaşma anlaşmaları çerçevesinde yurt dışında hükümlü olarak bulunan vatandaşların, sadece cezaevi koşullarına bağlı olarak değil; bakiye hürriyeti bağlayıcı cezalarını vatandaşı bulundukları Türkiye’de çekmek üzere talepte bulunabildiğini söyledi.
NAKLEDİLEN HÜKÜMLÜLER
Bakan Çavuşoğlu, bu şekilde Türkiye’ye nakledilen vatandaşlara ilişkin de bilgi verdi. Buna göre, 2008 yılında 51 kişi, 2009 yılında 31 kişi, 2010 yılında 43 kişi, 2011 yılında 34 kişi, 2012 yılında 30 kişi, 2013 yılında 31 kişi, 2014 yılında 23 kişi, 2015 yılında 27 kişi ve 2016 yılında 23 kişinin Türkiye’ye nakledildiği belirtildi