Çavuşoğlu: İhtiyaç duyduğum uçağı bir yerden almalıyım

ANKARA – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemleri satın almasına ABD’nin itirazı sorulan Çavuşoğlu, ABD Kongresi üyelerine Türkiye’nin S-400’ü neden almak istediğini anlattıklarını söyledi. Senatörlerin, “Biz böyle olduğunu bilmiyorduk, bize böyle söylemediler.” dediğini aktaran Çavuşoğlu, bu tür bilgilendirici temasları devam ettirmenin önemine işaret etti. Çavuşoğlu, NATO üyesi ülkelerin bazılarında S-300 sistemleri bulunduğunu hatırlatarak “Herhangi bir savunma sistemine sahip olmak NATO üyeliğiyle çelişmez. Ayrıca bu konularda söz söyleyecek olan kişi NATO Genel Sekreteridir.” diye konuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in egemen bir ülkenin istediği savunma sistemini istediği yerden alabileceğini açıkladığını söyleyen Çavuşoğlu, “NATO üyeliğiyle bizim aldığımız hava savunma sistemi arasında çelişki yok.” ifadesini kullandı.
Çavuşoğlu, “Türkiye’nin NATO üyeliğini sorgulamak çok absürt bir şeydir çünkü bugüne kadar NATO’ya en çok katkı sağlayan ülkelerin başında geliyoruz.” dedi.
Türkiye’nin çok acil şekilde hava savunma sistemine ihtiyaç duyduğunu, ABD’nin Patriot sistemlerini satma garantisi vermediğini söyleyen Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in “Türkiye bizim teklifimizi reddetti.” açıklamasının da doğru olmadığını belirtti.
Bakan Çavuşoğlu, ABD’nin teklifinde teslim süresinin uzun, fiyatın da yüksek olduğunu, yeni teklif istediklerini bildirdi. Çavuşoğlu, yeni teklifin geçen hafta ulaştırıldığını belirterek bunun üzerinde çalışmanın sürdüğünü vurguladı. Çavuşoğlu, “ABD Patriot satarsa biz alırız. Ama ABD Patriot satmazsa yarın biz ikinci bir S-400 de alabiliriz, başka bir hava savunma sistemi de alabiliriz.” dedi. Eurosam ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uzun vadede Türkiye’nin ihtiyaçlarını gidereceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Biz tabii ki müttefiklerimizden almayı tercih ederiz.” diye konuştu. Çavuşoğlu, ABD’nin yeni teklifini öncekine göre “daha rasyonel” şeklinde nitelendirdi.
“İhtiyaç duyduğum uçağı bir yerden almalıyım”
Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması halinde Rusya’dan uçak almayı düşünüp düşünmeyeceği sorusu üzerine de Türkiye’nin programdan çıkarılmasının kolay olmadığını, 1,2 milyar dolar ödediğini söyledi.
Bakan Çavuşoğlu, ” ‘Ben böyle istedim, Türkiye çıkacak’ diye bir şey yok. Uluslararası hukuk var. hakkımızı ararız. En kötü senaryoyu konuşalım. Bizim yeni uçaklara ihtiyacımız var. F-35’ler olmazsa ben yine ihtiyacım olan uçağı herhangi bir yerden almak durumundayım. Ta ki kendim üretinceye kadar. Şu anda kendi uçaklarımızı üretmek için yoğun çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu. Rusya’nın Su-34 ve Su-57 gibi uçakları olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Mutlaka ben ihtiyacımı kendim üretinceye kadar bir yerden karşılayacağım. Ama biz zaten F-35’in ortağıyız. İhtiyacımızı buradan karşılamak için.” dedi.