Cazın Kartalları ve Gencerler’den unutulmaz bir konser

Uluslararası 23. Ankara Caz Festivali, Dünya Caz Günü’nde Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestrası ve İlham Gencer ile kızı Ayşe Gencer’in unutulmaz düetiyle festivalin açılışını yaptı

NAZ AKMAN – Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin açılış konseri, İlham Gencer ve kızı Ayşe Gencer ile Hava Kuvvetleri Cazın Kartalları Orkestrası eşliğinde yapıldı. Dünya Caz Günü’nde MEB Şura Salonu’nda gerçekleşen konserde, orkestrayı şef Tamer Kalfa yönetti.
Ankara gerçekleştirilen en uzun soluklu caz festivalleri arasında yer alan ve 23 yıldır aralıksız devam eden Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin bu yılki teması toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için kadın erkek düetleriyle düzenlendi.
23. yaşındaki Uluslararası Ankara Caz Festivali, önemli orkestralar eşliğinde kadın ve erkek vokallerin aynı sahneyi paylaşması açısından da önemli bir yere sahip. Festival kapsamında 12 Mayıs Pazar gününe kadar çok sayıda konser, sergi ve cinsiyet eşitliği söyleşileri yapılacak.
Müzisyen bir aile
Cazın 93 yaşındaki ünlü sesi İlham Gencer, festival kapsamında sorularımızı yanıtladı. Gencer müziğe, henüz beş yaşındayken annesi Nihal Türkay’dan aldığı derslerle ve evdeki konsol piyanoyu çalarak başlayan başarılı caz sanatçılarından. Caz festivali bünyesinde dördüncü konserini vermenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Gencer, aile fertlerinin sanatçı olmasından da büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Gencer, “Oğullarım İlhan ile Bora piyanist. Ayşe zaten kendini caza adamış çok önemli projelere imza atmış bir sanatçı. Ayşe’nin eşi İmer Demirer’de çok başarılı bir trompet. Böylesine güzel müzisyenle dolu bir ailede olmak onure edici bir şey” dedi.
Baba kız düet
Kızı Ayşe Gencer ile ilk kez büyük bir konserde sahne alacağını söyleyen Gencer, “Kızımla birlikte daha önce pek çok kez aynı sahneyi paylaştık. Fakat ilk kez böylesine büyük bir konser verdik. Birlikte düet yaptık. Caz Festivali kapsamında daha önce Bilkent’te konser vermiştim. Caz Derneği bu yılki temanın kadın erkek düetleri şeklinde olacağı konusunda bilgi verdi. Biz de bu düet teması üzerine Ayşe ile çalışmaya karar verdik. 93 yaşındayım iyi ki geldim festivale, çok mutluyum. Gelmeseydim çok şey kaybederdim” diye konuştu.
“Genç cazcılar başarılı”
Türkiye’de cazın gelişiminden memnuniyet duyduğunu belirten Gencer, “Caz Türkiye’de gençler tarafından çok seviliyor. Genç cazcılar benim caza başladığım dönemlere oranla daha başarılı, bizi geçtiler diyebilirim. Bu gelişme bizler içinde umut verici. Müzikte hayal kurmak bence doğru değil. Hayal insanı yanlış yerlere götürebilir. İnsan hayalsiz bir şekilde ileriye doğru atılmalı. Gençler de bunu tavsiye edebilirim” sözlerine yer verdi.
Festivalin sıradaki konserleri arasında Deborah Davis ve Allan Harris Sings, Sibel Köse Quinter ve Hayati Kafe, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Düetler yer alıyor. Festivalin kapanışı ise 12 Mayıs Pazar günü MEB Şura’da gerçekleşecek olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile son bulacak.