Çekirdek Yuva Anaokulundan Söke’ye uzanan yardım

Minik ellerden Nesrin Demirtaş Bilgin Anaokuluna anlamlı bağış

Ankara’daki Çekirdek Yuva Anaokulu, “Yeni Yıl Pazarı”ndan elde edilen gelirleri, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde çocukların hayal dünyasını geliştirmek için yaptığı çalışmalarla bilinen Mehmet Bilgin’in kendisi gibi idealist anasınıfı öğretmeni Nesrin Demirtaş Bilgin’in (35), adının verildiği anaokuluna bağışladı

Çekirdek Yuva Kurucusu Psikolog ve Aile Danışmanı Neslihan Başaran

NAZ AKMAN –  Çekirdek Yuva Anaokulu tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Yeni Yıl Pazarı”ndan elde edilen gelirler, Söke’deki Nesrin Demirtaş Bilgin Anaokuluna bağışlandı.
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde okul öncesi çağdaki çocuklara verdiği eğitimle gündeme gelen anasınıfı öğretmeni Mehmet Bilgin’in kendisi gibi idealist olan anasınıfı öğretmeni eşi Nesrin Demirtaş Bilgin (35), çocuklar için kütüphane inşa ederken düşerek, beyin kanaması geçirmiş ve genç yaşta yaşama veda etmişti. Nesrin öğretmenin Çayırova Türkan Göktürk İlkokulu’nda yarım kalan kütüphanesini eşi Mehmet Bilgin tamamlamıştı.
Bilgin, eşi Nesrin öğretmenin adının doğduğu yer olan Aydın Söke’de bir anaokuluna verilmesi konusunda çağrıda bulunmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilgin’in talebine kayıtsız kalmayarak Nesrin öğretmenin adını bir anaokuluna verdi.
Ankara’daki Çekirdek Yuva Anaokulu, 15 yıldan bu yana düzenlediği “Yeni Yıl Pazarı”ndan elde edilen gelirleri ihtiyaç sahibi okullara bağışlıyor. Önceki yıllarda Ağrı Doğubayazıt’ta bir okulun kalorifer sistemini, Ankara’nın Haymana ilçesinde bir köy okuluna oyuncak, yine Mamak’ta bir okula projeksiyon desteği veren Çekirdek Yuva Anaokulu, bu yıl kermesten elde edilen gelirleri Nesrin öğretmenin adının verildiği anaokuluna bağışladı.
Çocuklara sosyal sorumluluk bilinci aşılanıyor
Çekirdek Yuva Anaokulu’nun kurucusu Psikolog ve Aile Danışmanı Neslihan Başaran, okulun gönüllü ebeveynleriyle aldıkları karar doğrultusunda anlamlı bir organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi. Başaran, “Burası 1998 yılında kurulmuş bir anaokulu. Misyon ve vizyonumuzda popüler kültürün dışında kalarak tüketim toplumu yerine üretim yapan nesiller büyütmek yer alıyor. Bu kermeslerle çocuklarımıza tüketici olmak yerine üretici olmayı aşılıyoruz. Öte yandan okulumuzda, Reggio Emilia dediğimiz çocukların kaliteli eğitim alabilmesi için okul, aile ve toplumun işbirliği içinde çalışması gerektiğini savunan eğitim sistemini benimsiyoruz. Bu kapsamda velilerimizin desteğiyle çocuklarda erken yaşlarda sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesi için ortak çalışmalar yapıyoruz. Her yıl velileri temsilen seçtiğimiz gönüllü ebeveynlerimizle bu sene kermes gelirlerini, Nesrin öğretmenin adının yaşatıldığı anaokuluna bağışlamaya karar verdik. Mehmet öğretmen eşini kaybettikten sonra çocuğunu bizim yuvamıza emanet eden bir velimiz. Bizler eğitimci olarak Mehmet ve Nesrin öğretmenin çocuklar için verdiği büyük mücadeleyi destekliyoruz. Kermeste velilerimizle birlikte çok güzel bir şekilde çalıştık, bine yakın bilet sattık ve tüm geliri okulumuza bağışlıyoruz” diye konuştu.

Mehmet- Nesrin Bilgin Ailesi

Bilgin, “Nice Nesrin Öğretmenler yetişsin, ülkemizin dört bir yanına ışık olsunlar”
Eşinin vefatının ardından oğlu ile birlikte Ankara’ya yerleşen Mehmet Bilgin, eşinin adının bir anaokuluna verilmesi konusunda, “Dokuz ay boyunca eşimin isminin bir anaokulunda yaşatılması için mücadele verdik, çabaladık ve sonunda talebimizin Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’a ulaşması sonucu eşimin adı doğduğu büyüdüğü topraklarda, Söke’de bir anaokuluna verildi. O kötü günden bu yana yüzümüzü güldüren belki de tek güzel haberdi. Eşimin adı bir anaokuluna verilmişti ama görevini bu kadar seven, son anına kadar öğrencilerini düşünen sevgili eşimin isminin verildiği okul da onun ismine yaraşır güzellikte olmalıydı” dedi.
Bilgin organizasyona ilişkin ise “Okulun pek çok eksiği, bizim de çok güzel hayallerimiz vardı. Çekirdek Yuva, oğlum Kerem’e sıcacık bir ortam, en zor zamanlarımızda bize sevgi dolu bir aile oldu. Bu güzel ailenin gelenekselleşen ‘Yeni Yıl Pazarı’ için rahmetli eşimin isminin verildiği okulu seçmesi bizi çok mutlu etti. Daha kıymetlisi, kısa bir sürede, Çekirdek Yuva’nın gönüllü ebeveynlerinden oluşan o harika ekibi, gönlü güzel o şahane insanlar, canla başla çalışarak, her ayrıntıyı hesap ederek harika bir organizasyon planladılar. Çekirdek Yuva’nın o güzel ekibi, yüce gönüllü velileri sayesinde Nesrin Demirtaş Bilgin Anaokulunda nice Nesrin Öğretmenler yetişsin, ülkemizin dört bir yanına ışık olsunlar inşallah” sözlerine yer verdi.