Çeltikçiler yeni sezondan umutlu

BALIKESİR – Türkiye’nin önemli pirinç üretim merkezlerinden Balıkesir’in Gönen, Manyas ve Bandırma ilçelerinde çeltik ekimine başlandı.
Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, yaptığı açıklamada, geçen yıl 85 bin dekar, bu yıl ise 82 bin dekar alanda çeltik ekildiğini belirterek, “Bazı bölgelerde çiftçimiz tohumunu attı, kurutmasına başladı, tavalarına su salmaya hazır durumda.” dedi.
Türkiye’de “çeltik veya pirinç” denildiğinde ilk akla gelen yerlerin Gönen ve Edirne olduğunu vurgulayan Özkurt, “Farklı çeşit çeltik ekilen alanlarımızda bu yıl, geçen yıla göre yüksek verimli, kaliteli çeşitler arttı. Yüzde 45’i Baldo olmak üzere Halilbey, Ronaldo, Cameron, Osmancık ve Efe gibi kaliteli çeşide yönelim yükseldi.” diye konuştu.
Özkurt, geçen yıl dekar başına 600 kilogram verim alan üreticinin ürününü 2,25 liradan sattığını anlatarak, “Her ne kadar üretici olsak da tüketiciyi de düşünmek zorundayız. Bu yıl üretim maliyetleriyle ürünün raftaki fiyatı arasındaki makasın geçen yıllara göre kapanmasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Gönen Ovası’nda Trakya Bölgesi mahsulüne göre su sorununun yaşanmasını beklemediklerini dile getiren Özkurt, “Ürünümüz hassas ve suyu çok seviyor. Bu yıl üretimden ve hasat sezonundan umutluyuz. Bu sezonunun, sadece çeltik üreticilerimize değil tüm üreticimiz için bol bereketli, afetsiz, bol kazançlı geçmesini diliyorum.” dedi.