CerModern’de Solo Çağdaş Dans Festivali izleyenleri büyüledi

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Türkiye’de ilk kez bu yıl düzenlenen Solo Çağdaş Dans Festivali, 29 Haziran 1 Temmuz tarihleri arasında CerModern’de yapıldı. 13’ü yabancı 12’si ise Türk dansçılardan oluşan toplam 25 sanatçının performansı ile üç gün boyunca dans üzerine söyleşiler ve DJ performansları gerçekleştirildi.
Dünya çapında yoğun bir ilgi ile izlenilen bireysel danslar, ülkemizde de son zamanlarda yoğun bir ilgiyle takip edilmeye başlandı. Ankara’da bu yıl ilk kez dans severlere ev sahipliği yapan Solo Çağdaş Dans Festivali’nde, ABD, İsrail, İsviçre, İspanya, Ukrayna, Avusturya, Avustralya, Almanya, Belçika, İtalya, Lübnan, Fransa ve Meksika’dan 13 yabancı dansçı ile aralarında Deniz Alp, Gizem Topal ve Bekir Şimşek’inde bulunduğu 12 Türk sanatçı performansıyla izleyicileri büyüledi.
Festival ekibi tarafından ‘test festivali’ olarak tanıtılan etkinlik, gala gecesinde Avusturyalı sanatçı Mirjam Sögner “Gala Solo Gösterisi” ile açılarak, Türk sanatçılar Deniz Alp, Özgür Adam İnanç ve Galip Emre’nin sahnesinin ardından Ukraynalı sanatçı Yaroslav Kaynar’ın “Birey Olmak” performansıyla devam etti. Festival boyunca çok sayıda söyleşi, kısa dans filmleri seçkisi ve her gecenin kapanışında DJ performansları yapıldı. CerModern Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilen festivalde, her dansçı belirli temalar üzerinden performansını sergiledi.
Ankara, köklü dans geçmişine sahip
Festival hakkında bilgiler veren CerModern İcra Kurulu Üyesi Zihni Tümer, Ankara’nın köklü bir dans geçmişine sahip olduğunu vurgulayarak, Solo Çağdaş Dans Festivali’nin ilerleyen yıllarda da CerModern’in ana faaliyeti olarak devam edeceğini söyledi. Önümüzdeki yıl festivalin tanıtım turu (roadshow) için İzmir ve Eskişehir’de olacaklarını belirten Tümer, “Gelecek yıl hedeflediğimiz bir roadshow olacak. Bunu Eskişehir ve İzmir’de gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Solo dans kavramının Türkiye’de tohumlarının atılması için bir test festivali yapmış olduk. Günümüz dansın evrensel dilini bir kurumsal yapı altında Ankara’da bir araya getirdik, önümüzdeki yıl da sanatçılarımızın bizlerle beraber yürümek istemeleri en büyük arzumuzdur” dedi.
Festival, CerModern’in ana faaliyeti olacak
Çağdaş dans disiplini içerisinde, çağdaş sanata en çok yakışan ve kendi pratikleri açısından klasik disiplinler arasından en öncü nitelikte olan solo dans performansının kendilerini bu festivali yapmaya ittiğini söyleyen Tümer, solo dansa ilişkin, “CerModern sanatın doğrudan tüm alanlarıyla ilişki kurmayı önemser. Yıl boyunca aktivitelerinde klasik disiplinlerle, ara disiplin ve trans disiplinler etkinliklerle sanatın görünümünü destekler. Solo dans kavramı bizler için tam da bu noktada çok önemli. Plastik sanatlar, sahne sanatları, edebiyat, mitoloji, sinema gibi tüm kavramların sahnedeki oluşumunu bireysel olarak ifade biçimine dönüştüren solo dansı bu yıl ön plana çıkardık. Başkent, kurumlar, enstitüler, üniversiteler, akademik çalışmalar bazında çok ciddi anlamda dansın Türkiye’de köklenmesine ev sahipliği yapmış bir kenttir. Bu festivali kendi içinde önemli kılan bir başka şey de ilerleyen yıllarda CerModer’nin ana faaliyeti olarak devam etme fikridir” diye konuştu.
Festival koordinatörü Filiz Güneş de FordStore TUR OTO ana sponsorluğunda ve 13 büyükelçiliğin önemli desteğiyle festivali hayata geçirdiklerini ifade ederek, festivaldeki dansçıların seçimine ilişkin, “Jüri üyelerimiz bu anlamda çok yardımcı oldular. Uluslararası dansçıları mümkün olduğu kadar Zihni Tümer ile birlikte seçmeye çalıştık. Çok fazla dansçının performansını izleyip, değerlendirme yaptık. Özellikle Türkiye’den çok fazla katılım oldu” dedi.