Çetin: Mülteci anlaşmasına dair ciddi endişelerimiz var

ANKARA – MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) anlaşmasına ilişkin, “AB’nin ne zaman gerçekleşeceği şüpheli serbest dolaşım vaadi ve mültecilere yardım paketi karşılığı imzalanan mülteci anlaşmasının, Türkiye’nin milli çıkarlarını korumadığıyla ilgili ciddi endişeler taşımaktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çetin, yazılı açıklamasında, hükümetin söz konusu anlaşmaya imza atarak, Türkiye’nin bugünlerini ve geleceğini olumsuz etkileyecek, son derece kritik bir karar verdiğini savundu.

Hükümetin, Türkiye’deki üç milyon mülteci yetmezmiş gibi, AB’nin elindekileri de kabul etmeye razı olan ve Türkiye’nin aleyhine bir anlaşmaya imza attığını ileri süren Çetin, anlaşmayla Türkiye’nin resmen bütün Avrupa’nın “mülteci toplama merkezi” olduğunu belirtti.

“AB’nin ne zaman gerçekleşeceği şüpheli serbest dolaşım vaadi ve mültecilere yardım paketi karşılığı imzalanan mülteci anlaşmasının, Türkiye’nin milli çıkarlarını korumadığıyla ilgili ciddi endişeler taşımaktayız.” ifadesini kullanan Çetin, Türkiye’deki mülteci sayısını artıracak bir anlaşmanın getireceği ilave yük ve toplumsal sorunların da yeterince hesap edilmediğini savundu.

Mülteci Anlaşması’nın AB’yi yabancılara karşı koruyacak bir anlaşma olduğunu iddia eden Şefkat Çetin, “Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’ye Avrupa’nın sınır bekçiliğini yaptıran ve AB ülkeleri rahatsız olmasın diye ülkemizi mülteci toplama merkezine dönüştüren anlaşmayı milli çıkarlarımıza aykırı bulmaktadır.” açıklamasını yaptı.