Çetin Öner’i toprağa verdik

Televizyon yapımcısı ve yönetmeni, yazar, Gazeteciler Cemiyeti üyesi Çetin Öner’i toprağa verdik. Önceki gün yaşama veda eden Çetin Öner,  ailesi, sanatçı ve meslektaş dostları tarafından son yolculuğuna uğurlandı. İki dönem Gazeteciler Cemiyeti yönetiminde de bulunan Çetin Öner’in son yolculuğuna uğurlanmasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Kemal Karacehennem, Mali Sekreteri Mustafa Yoldaş, yönetim kurulu üyesi Güray Soysal ile Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ve üyelerimiz de bulundu.

cetin

1943 yılında Kayseri’nin Sarız ilçesinde dünyaya gelen Çetin Öner genç yaşta tiyatroyla ilgilenmeye başladı. 1963 yılında kuruluşu ile girdiği Ankara Sanat Tiyatrosunda kırktan fazla oyunda rol aldı. Sanat yazılarına 1972 yılında Milliyet Sanat dergisinde başlayan Öner’in aynı yıl A dergisinde de “Keklik” adlı eseri yayınlandı. “Mavi Kuşu Gören Var mı?”, “Binboğa’dan gelen çocuk”, ”Portakal”, ”Dağlara Yazılıdır” gibi eserleri bulunan Çetin Öner’in 1975 yılında yayınlanan “Gülibik” adlı öyküsü de Almancaya çevrildi, Almanca konuşan ülkelerde öğrencilere önerilen kitaplar listesine alındı ve beş basım yaptı.

cetin2

5 çocuk kitabı, 1 roman, 1 araştırma, 6 senaryo ve 30 belgesel senaryoya imza atan Çetin Öner’in yurt içi ve dışından da çeşitli ödülleri bulunuyor.