Çetin: Rusya pazarını geri kazanırsak toparlanmaya başlarız

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin

ANTALYA  – Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, büyük ticari ve turizm potansiyeli bulunan İran ile ticaret köprüsü kurmak istediklerini belirtti.
ATSO Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Çetin, odaları ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının (BAKA) finansmanıyla Valilik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Antalya Tanıtım Projesi’ne başlandığını söyledi.
Kentin tanıtımına BAKA’nın 1 milyon lira, odalarının ise 500 bin liralık bir bütçe ayırdığına işaret eden Çetin, “Sayın Valimiz öncülük etti. Sayın Türel de Bakanlık desteği için çalışıyor. İlk defa Antalya olarak böyle bir bütçeyle harekete geçiyoruz. Bu birliktelik Antalya için elbette güzel bir gelişmedir fakat bu bütçenin bile yeterli olmadığı açıktır. Antalya dünyanın önemli bir destinasyonu olarak hareket edecekse, daha büyük bir tanıtım bütçesi oluşturmamız gerekmektedir. Hükümetimizin de tanıtım bütçemize destek vermesini arzu ediyoruz.” dedi.
Bu bütçeyle klasik fuar tanıtımları dışında PR faaliyetleri, gazeteci ziyaretleri, aktif reklam ve sosyal medya çalışmaları yapılacağına dikkati çeken Çetin, yurt dışında güven ve olumlu imaj yaratacak bu tür faaliyetlerin önemini vurguladı.
Terör ve hain darbe girişiminin Türkiye’nin dünyadaki itibar ve marka değeri endekslerindeki yerini düşürdüğünü ifade eden Çetin, şöyle konuştu:
“Dünya itibar endekslerinde ilk sıralarda İsveç ve Kanada yer alıyor. Turizme önem veriyorsak, kendimizi dünyaya iyi anlatmak zorundayız. Antalya olarak bu şansa sahibiz ve güçlü bir halkla ilişkiler kampanyasıyla fark yaratmamız mümkün. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Avcı, televizyon dizilerinin tanıtımdaki rolüne dikkati çektiler. Gerçekten de iyi bir sinema filminin, iyi bir televizyon dizisinin tanıtıma katkısını fuarlar veya reklamlar sağlayamıyor. Keşke bütçemiz yeterli olsa Antalya’da çekilecek televizyon dizilerine sponsor olabilsek.”
“İran’da potansiyel büyük”
Geçen hafta İran’da ticari iş birliği görüşmelerini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çetin, “Tahran Ticaret ve Sanayi Odasındaki görüşmeye biz 16 kişi iken İran tarafından 130 kişi katıldı. Karşılıklı 300 civarında görüşme yapıldı. İran’da potansiyel çok büyük, ambargonun kalkması ve petrol fiyatında yükselme önemli bir hareket yaratmış durumda. Tahran Odası yetkilileri son bir yılda 200 civarında heyet ziyareti aldıklarını söylediler. Yani tatil günleri dışında her gün bir yabancı heyet karşılıyorlar.” dedi.
Türkiye’nin İran’a ihracatının 5 milyar dolar civarında olduğuna değinen Çetin, en çok ihracat yapılan 7. ülke olan İran’ın, böyle giderse, Almanya, İngiltere, İtalya ve Irak’tan sonra 5. sıraya yükseleceğini kaydetti.
Çetin, “İran’da, birçok sanayi sektörü ve hizmet sektörü için fırsatlar bulunuyor. İnşaat, yapı malzemesi, mimarlık, restoran ve diğer hizmet sektörlerinde imkanlar var. Arkadaşlardan bazıları ciddi olarak yatırım düşünüyor. İran aynı zamanda bizim önemli bir turizm pazarımız. Bu nedenle Tahran Odası ile hizmet sektöründe personel yetiştirmek üzere prensip kararına vardık. Karşılıklı 2 arkadaş görevlendirdik. Sürekli görüşme halinde olacaklar. İran ile bir ticaret köprüsü kuracağız.” diye konuştu.
Uzun süre dışa kapalı bir ülke olarak kaldığı için İran’ın aynı zamanda zor bir pazar olduğu uyarısında bulunan Çetin, bu ülkede siyasetin ağırlığının çok fazla, politika ve mevzuatın ise çok değişken olduğunu belirtti.
“(Esnaf öldü, bitti) demek doğru görünmüyor”
Kent merkezinde çoğunlukla cadde esnafı ve küçük işletmelere yönelik yaptıkları anketin sonuçları hakkında bilgi veren Çetin, “Turizmden etkilenmiyorum.” diyenlerin oranının yüzde 12, yüksek düzeyde etkilenme oranının ise yüzde 70 çıktığını bildirdi.