Çevrecilerden ‘Sarosuma dokunma’ kampanyası

ANKARA – Çevreciler Saros Körfezi’nde yapılmak istenen Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı “Sarosuma Dokunma” kampanyası başlattı.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yürütülen Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne çevrecilerden tepki var. “Sarosuma Dokunma”çağrısıyla kampanya yürüten çevreciler, Trakya’daki Saros Körfezi’nin doğal yaşamın tahribata uğrayacağına ve 12 bin 92 hektarlık orman alanının etkileneceğine dikkat çekti.
CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir de çevrecilere destek vererek, “Trakya ve Saros Körfezi’nin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına zarar verecek ve doğal yaşamı ortadan kaldıracak olması nedeniyle Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne ait ÇED süreci derhal iptal edilmeli ve acilen sonlandırılmalıdır” dedi.
Özdemir bölgedeki doğal yaşama ilişkin de “Saros Körfezi, önemli kuş alanları, bitki alanları, özel ekolojik yapısı ile korunması gereken yerler olarak 1/100 bin ve 1/25 binlik planlara işlenmiştir. Saros Körfezi’nin su altı güzelliklerini kaybetmeyelim” ifadelerini kullandı.
Çevreciler Twitter’dan çektikleri videoyu paylaşarak, “Sarosuma Dokunma” dedi.