CHP, Bakan Akar’ın tanık olarak dinlenmesini istedi

ANKARA – TAMER ARDA ERŞİN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Çubuk’taki linç girişimi davasının ikinci duruşması yapıldı. Şikayetçi olan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin’in cenazede Kılıçdaroğlu’nun elini sıkmamasını oradaki kalabalığın da gördüğünü aktararak, “Ön tarafında bulunan kalabalık provoke oldu” dedi. CHP çalışanı Barış Bozkurt ise Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıktığında asker aracına yönelik saldırının devam ettiğini vurgulayarak, “Devletin aracına taş atıldı” dedi. CHP Milletvekili Murat Emir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın tanık olarak dinlenerek, neden o gün mutat olduğu üzere protokolün top arabasının arkasından yürümediğinin açıklamasını istedi. Hakim, bakanların tanıklık talebini daha sonra değerlendireceğini belirterek duruşmayı 21 Haziran’a erteledi.
MURAT EMİR: HULUSİ AKAR TANIK OLARAK DİNLENMELİ
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de şikayetçi olarak duruşmada dinlendi. Emir, soruşturma aşamasındaki ifadelerin tekrarlayarak, şunları söyledi:
“Dikkat çekici bir olay oldu. Her şehit cenazesinde katılan bütün erkan protokol gereği şehidin konulduğu top arabasının arkasından yürür. Burada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı ve protokolü göremedik. Top arabasının arkasından yürümeden ayrıldılar. Başta Hulusi Akar olmak üzere diğer bakan ve görevlilerin neden top arabasının arkasından yürümediğini ve devlet protokolüne uymadığını mahkemenizin araştırması gerekir. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve diğer yetkililerin tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Kendilerini bundan neyin alıkoyduğu sorulmalı. Biz bir anda azgın kalabalık ile baş başa bırakıldık. Ondan sonra sizin etrafımızdaki mülki erkanın korumaları da çekilince Genel Başkanın korumaları ve bizler o kalabalıkla baş başa bırakıldık. Bana da vuruldu ama kimin olduğunu göremedim. Özellikle tekme şeklinde. Dizimden yaralandım ve yaralandığıma ilişkin raporu mahkemeye ilettim.”
KAÇ KİŞİ YARGILANIYOR, NE KADAR CEZA İSTENİYOR?
Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimine ilişkin Çubuk 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılanan davanın ilk duruşması 30 Kasım 2020’de yapıldı. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün “Unuttum, çok zaman geçti” demişti. Sanık Vahit Delibaş ise “Kılıçdaroğlu’nu öldürmek isteseydik, zaten çıkamazdı. O kadar kalabalık vardı” diye kendisini savunmuştu. Davada 6’sı kadın 36 sanık 1 yıl 8 ay 15 gün ile 28 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezası istemi ile yargılanıyor.