CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: “Vatandaşın canı hiçe sayılıyor”

ANKARA (ANKA) – CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Danıştay kararlarını uygulamadığını ve Sayıştay uyarılarını dikkate almadığını söyledi. Akın, “Bakanlık verilerine göre 6.7 milyon riskli konut var. Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere oluşturulan ve 2019’da 4.4 milyar lira büyüklüğe ulaşan Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’nın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını bile kontrol edemiyor. Bunu, Sayıştay söylüyor!” dedi.
CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, yaptığı açıklamada İzmir depremi sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın depreme karşı dayanıksız yapılar ile imar mevzuatına aykırı yapıların ve bunların bulunduğu alanların dönüşüm projelerini yapmakla görevli olduğunu ancak Bakanlığın, Sayıştay uyarılarını dikkate almadığını ve Danıştay kararlarını uygulamadığını belirtti.
Akın, “Bakanlık verilerine göre, 6.7 milyon riskli konut var. Bunların 1.5 milyonu acil dönüşmesi gerekenlerden oluşuyor. Peki Bakanlık ne yapıyor? Aslında Bakanlık ne yapmıyor? Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere oluşturulan ve 2019’da 4.4 milyar lira büyüklüğe ulaşan Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’nın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını bile kontrol edemiyor. Bunu, Sayıştay söylüyor! Sayıştay bunu şimdi de söylemiyor. Son birkaç yıldır denetim raporlarında bunu söylüyor” dedi.
“VATANDAŞIN CANINI HİÇE SAYIYOR”
CHP’li Akın, “Danıştay’ın 2019’da verdiği bir kararla ‘Yapı Denetimi Hakkında Kanun’a tabi yapılarda, kuruluşun ilgili denetçi mimar ve mühendislerince bundan sonra sadece projelerin değil, aynı zamanda zemin ve temel etütlerinin de denetlenerek raporlara uygunluk görüşü vermeleri gerektiğine hükmettiğini hatırlatarak, “Bakanlığın bu karara uymayıp bugüne kadar bir düzenleme yapmayarak vatandaşın canını hiçe saydığını” belirtti.
“DEVLETİN BAKANLIĞI HUKUKU TANIMIYOR”
Akın, “Danıştay kararı açık. Denetçi mimar ve mühendislerince bundan sonra sadece projelerin değil, aynı zamanda zemin ve temel etütlerinin de denetlenerek raporlara uygunluk görüşü vermeleri gerekiyor. Bakanlık bunu yönetmeliğe uyarlamıyor. Sonuç zemin etütlerinin denetlenmemiş ile ortaya çıkan yıkımlar olabiliyor. Devletin Bakanlığı hukuku tanımıyor” dedi. Akın, “Bu yıl Dünya üzerinde gerçekleşen depremlerde en çok can kaybı Türkiye’de olması canımız daha çok acıtıyor. O nedenle, elinizi vicdanınıza koyun ve görevinizi yapın!” diye tepki gösterdi.