CHP Milletvekili Murat Emir:Millet can derdinde, iktidar bürokratı cezalandırma peşinde

ANKARA (ANKA)– Sağlık Bakanlığı’nın Ankara’da artan Kovid sayılarını denetlemek için oluşturduğu filyasyon ekiplerine görevden alınmış bürokratları atamasına CHP Ankara Milletvekili Murat Emir tepki gösterdi. Filyasyon ekiplerinin Kovid’li hastaları evlerinde kontrol ettiğini hatırlatan Emir, “Bu isimlerin filyasyonda görevlendirilmesi, bu işe bir ceza gibi bakıldığını gösteriyor. Millet can derdine düşmüş ama iktidar, bürokratı cezalandırma peşinde” dedi. Emir, bürokrat kenti olan Ankara’da yapılan bu uygulamanın diğer illerde nasıl karşılanacağını sordu.
Ankara’daki filyasyon ekipleri yaşanan vaka artışı karşısında yetersiz kalınca Sağlık Bakanlığı çareyi bin kişilik bir ekip kurmakta buldu. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü diğer müdürlüklerden yeni kurulacak filyasyon ekibi için liste istedi. Bu kapsamda müdürlükler bin 392 kişilik bir liste hazırladı. Hazırlanan listede; 60 müfettiş, 12 avukat ve hukuk müşaviri ile 200’den fazla eczacı yer alıyordu. Ancak bakanlığa gelen itirazlar üzerine listedeki eczacılar, müfettişler ve avukatların bir kısmı çıkarıldı, bazıları ise kaldı.
Hazırlanan listede halen kronik hastalıkları bulunan eski bürokratların bulunduğunu ifade eden Emir, “Filyasyon ekipleri, tedavi süreçlerinde pozitif ve temaslı hastaları evlerinde kontrol ediyor, gerektiğinde test için sürüntü alıyor, evlere kadar ilaç götürüyor. Filyasyon ekibinde yer alan her bir sağlık çalışanı bu süreçte büyük bir özveriyle, canla ve başla çalışıyor. Yerine getirdikleri görev çok kutsal bir görev ve küçümsenemez. Ancak, son yapılan görevlendirmelerde bakanlığın bu işi bir cezalandırma gibi gördüğünü ortaya koyuyor. Bin kişilik listede eski bürokratlardan Hıfzıssıha Başkanı Kadir Başar, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Sait Septioğlu, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Mine Tunçel, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Adnan Coşkun, Sağlık Eğitimleri Genel Müdür Yardımcısı İdris Yaşar gibi görevden alınmış isimlerin bulunduğunu biliyoruz. Bu makamlarda bulunmuş bürokratların sahada filyasyon ekibi olarak görevlendirilmesi akıl alır gibi değil. Bu isimlerin filyasyonda görevlendirilmesi, bu işe bir ceza gibi bakıldığını gösteriyor. Millet can derdine düşmüş ama iktidar, bürokratı cezalandırma peşinde”
Emir konuyla ilgili ayrıca şu soruları sordu: “Bu görevlendirme bir cezalandırma niyetiyle yapılmamışsa ve Ankara’da filyasyon için sıra bakanlık bürokratlarına kadar geldiyse, İstanbul, İzmir gibi büyük illerde ne yapıyorsunuz? Bu illerde bakanlık teşkilatı kadar geniş bir bürokrasi bulunmuyor. Bu şehirlerimizde artan filyasyon ihtiyacını nasıl gideriyorsunuz?”