“CHP’de ödenecek bedel yok”

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Deniz Baykal ile Muharrem İnce’nin, 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyeceği” iddialarına ilişkin, “Buna itibar etmeyin, CHP’nin gündeminde herhangi bir arkadaşımızı tartıştırmak, ötelemek, ötekileştirmek yok. Bizim hedefimiz, 1 Kasım’dan sonra iktidar olup, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü sağlamak. Sadece Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü değil, Ortadoğu ve İslam coğrafyasındaki kanamayı durdurmak da bizim namus borcumuz olacak” dedi.

 

Tekin, Çankaya Belediyesi tarafından Yeşilkent Mahallesi Mühye köyünde kurulan Kurbanlık Hayvan Satış ve Kesim Yeri’ni ziyaret etti.
Hayvan satıcılarıyla sohbet eden, sorunlarını dinleyen Tekin, fotoğraf da çektirdi. Hayvanların fiyatlarını soran Tekin, deve satan bir çadıra da girerek, fiyatları hakkında bilgi aldı.
Tekin, hayvan pazarını gezdikten sonra, basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları cevapladı.
Her bayram olduğu gibi bu bayram da birliğe, bütünlüğe çok ciddi ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini belirten Tekin, daha önceki bayramda, İslam coğrafyasında yaşanan olaylarla ilgili temenniler konuşulurken şimdi, Türkiye’de yaşanan sorunların büyüdüğünün görüldüğünü kaydetti.
Türkiye’nin 1 Kasım’da seçime gideceğini anımsatan Tekin, şöyle konuştu:
“Baskının, yasakların, özellikle kamu yöneticilerinin yönlendirmesinin olmadığı bir seçimi inşallah yaşayacağız. Bir önceki seçimlerde çok sorun haline getirmediğimiz bazı sorunları, bu gün özellikle kamu yöneticilerine söylemek istiyorum: Bölgede kaymakamları, valileri, muhtarları toplayıp, özellikle sosyal yardım alan yurttaşlarımıza baskı yapılması ne vicdanen ne de hukuken kabul edilecek bir iştir. İnsanların rahatlıkla, özgürce oyunu kullanabildiği, siyasetçilerin seçimden sonra da birbirinin yüzüne, gözünün içine bakabildiği bir dönemi hepimiz hayal ediyoruz. İnşallah bu seçim böyle geçer.”
– Diyanet İşleri Başkanlığı’na çağrı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’den, yaşanan olumsuzluklar ve seçim süreciyle ilgili çok önemli cümleler kullanmasını isteyen Tekin, “Yanımda iki genel başkan yardımcısı arkadaşımızla bir Cuma namazında, müezzinin cümleleri hala hafızamda. Bu gerçekten Diyanet İşlerimize yakışan bir tablo değildir. Ben, Sayın Başkanın bu konuda Diyanet İşleri mensuplarını uyarmasını istiyorum. Cami alanları, siyasi partilerin propaganda alanları değildir. Eğer siz buraları da siyasallaştırırsanız korkarım ki bugün İslam coğrafyasındaki Irak, Suriye, Mısır gibi ülkelerin benzeri haline geliriz” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin kardeşliğini kimsenin bozamayacağını vurgulayan Tekin, herkesi sorumlu davranmaya çağırdı.
“Aday listeleri belli oldu mu? Değişiklik olacak mı” sorusu üzerine Tekin, 7 Haziran’dan sonra, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin, mesaisini, Türkiye’de olup bitenler, ekonomi, siyaset, iç barış ve Ortadoğu coğrafyasında yaşananlara harcadığını, “kim, nerede olacak” çalışması içinde olmadığını belirtti.
Kılıçdaroğlu’nun, “Mevcut listelerin yüzde 99’unun korunacağını” açıkladığını hatırlatan Tekin, 20-22 ili çok az oyla kaybettiklerini, bunlarla ilgili çalışmaların bittiğini, bunu, 17 Eylül Perşembe günü açıklayacaklarını söyledi.
– “CHP’de ödenecek bedel yok”
“Deniz Baykal ile Muharrem İnce’nin bu seçimde milletvekili adayı olarak gösterilmeyeceği” iddiasının anımsatıldığı Tekin, “Kirli medya, CHP döneminde hukuken kapatılacak demiştim. Sadece 5 gazete üstüne alınmış, keşke alınmasaydı. Biri bana ‘kirli siyasetçi’ dese ben hiç üstüme alınmam. Niye bu arkadaşlar üstüne alındı, merak ediyorum” dedi.
İktidar partisiyle ilgili eleştirilerin, ağır bedeller getirdiğini, bir özçekimin bedel ödettiğini, Hürriyet gazetesine baskın yapıldığını savunan Tekin, “CHP’de ödenecek bir bedel yok, onun için en rahat CHP dövülebiliyor, ‘içini karıştırabilir miyiz’ haberleri yapılabilir. Buna itibar etmeyin, CHP’nin gündeminde herhangi bir arkadaşımızı tartıştırmak, ötelemek, ötekileştirmek yok. Bizim hedefimiz, 1 Kasım’dan sonra iktidar olup, Türkiye’nin birliğini, bütünlüğünü sağlamak. Sadece Türkiye’nin birliğini bütünlüğünü değil, Ortadoğu, İslam coğrafyasındaki kanamayı durdurmak da bizim namus borcumuz olacak” değerlendirmesinde bulundu.
“Seçim bildirgenizde, terörle alakalı bir şeyler olacak mı” sorusuna karşı Tekin, yapılan iki farklı kamuoyu yoklamasına göre, siyasi partiler içinde, yüzde 70’le en çok CHP’nin projelerinin beğenildiğini söyledi.
Bu projelerin devam edeceğini anlatan Tekin, Türkiye’nin birliği, bütünlüğü, barışı için her türlü mücadeleyi vereceklerini dile getirdi.
– Vatandaş ve gazetecilerle özçekim
Gazetecilerle ve vatandaşlarla özçekim yapan Tekin, “Bizi de tutuklamazlar değil mi? Bu ‘selfie’lerin bedeli ağırdır” diye espri yaptı.
Alım gücünün düşük olması nedeniyle bu yıl ilk kez pazara az hayvan getirildiğini kaydeden Tekin, bunun, fiyatları da artırdığını söyledi.
Türkiye’de ciddi bir alım gücü sorununun olduğunu savunan Tekin, et fiyatlarının kontrol edilemediğini iddia etti.