CHP’den AVM’lerin açılmasına ve liglerin başlatılma kararına tepki

ANKARA (ANKA) – CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak AVM’lerin açılması ve futbolda liglerin 12 Haziran’da başlaması kararlarını değerlendirdi. Öztrak, ‘TBMM kapalıyken AVM’ler neden açılıyor?’ diye sordu. Futbolda liglerin 12 Haziran’da başlaması kararını da değerlendiren Öztrak, “Birileri liglerin açılması için baskı yapıyor” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, normalleşme planı kapsamında AVM’lerin açılması ve futbolda liglerin 12 Haziran’da başlaması kararlarını değerlendirdi. Öztrak, salgının henüz kontrol altına alınmadığını belirterek, salgında ikinci aşamanın ilk aşamaya göre daha kritik olduğunu söyledi.
CHP Parti Sözcüsü Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ‘TBMM kapalıyken AVM’ler neden açılıyor?’ ve ‘Türkiye Futbol Federasyonu, ligleri başlatmak için kendi özgür iradesiyle nasıl karar alabiliyor?’ diye sordu.
“SARAY HÜKÜMETİNİN AÇIKLADIĞI NORMALLEŞME PLANI KAFALARI KARIŞTIRIYOR”
Öztrak, yeni vakaların gelmeye devam etmesine dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Salgın sürecinde dünya normalleşme stratejilerini uygulama aşamasına geldi. Biz de salgından çıkış stratejisinin ilk safhasına geçtik. Ama, salgını tam olarak kontrol altına alabildik mi? Hayır. Henüz alamadık. Günlük vaka sayılarımız azalıyor; ancak yeni vakalar da gelmeye devam ediyor. Covid-19 virüsüne karşı, başarılı bir tedavi yöntemi veya aşı bulabildik mi? O da hayır! Saray hükümetinin açıkladığı normalleşme stratejisi kafaları karıştırıyor.
Bugün, AVM’ler açılıyor. Yakın zamanda spor müsabakalarının da yeniden başlatılacağı anlaşılıyor. Ve Bilim Kurulu üyeleri tüm bunlar hakkında endişelerini dile getiren açıklamalar yapıyorlar. Bu çelişkili kararların nerede, hangi gerekçelerle alındığını kamuoyu bilmiyor. Örneğin; park, bahçe gibi açık alanlar açılmazken, TBMM kapalıyken, AVM’ler neden açılıyor? Biz hariç dünyada birçok ülkenin meclisleri sosyal mesafeye uyarak, dijital platformları kullanarak çalışıyor. Ya da Türkiye Futbol Federasyonu, ligleri başlatmak için kendi özgür iradesiyle nasıl karar alabiliyor?”
“BİRİLERİ LİGLERİN BAŞLAMASI İÇİN BASKI YAPIYOR”
Beşiktaş futbol takımında bir futbolcu ve çalışanın koronavirüs testinin pozitif çıktığını hatırlatan Öztrak ‘Bu koşullarda maçlar nasıl yeniden başlatılacak?’ diye sordu.
Öztrak ‘Birileri liglerin başlaması için baskı yapıyor’ diyerek şu ifadeleri kullandı:
“Kulüplerimiz tedirgin, futbolcularımız tedirgin ama anlaşılan birileri liglerin açılması için baskı yapıyor. Bu baskıyı yapan kim? Maçları veren yayıncı kuruluş mu? Bahis şirketleri mi? Yoksa başka güç odakları mı? Hafta sonu Beşiktaş kulübümüzde bir futbolcu ve bir çalışanda virüs tespit edildi. Peki, şimdi ne olacak? Bu koşullarda maçlar yeniden nasıl başlatılacak? Türkiye Futbol Federasyonu tüm bu soruların cevabını kamuoyuna mutlaka vermelidir. Hep söylüyoruz. Dünya örnekleri de gösteriyor. Salgınla mücadelede ikinci aşama, yani sosyal ve ekonomik yaşamın normalleşmesi, ilk aşamaya göre daha kritiktir.”