CHP’li Budak: 15 Temmuz darbe girişimi Türk milletine, yapılmış bir saldırıdır

ANKARA  – CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, “Millet bir bütün olarak darbe girişimine karşı durmuştur. Şimdi tüm bunları yok sayıp, darbe girişiminden bir yıl sonra 15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak millete ihanettir, demokrasiye ihanettir.” değerlendirmesinde bulundu.
Budak, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz hain darbe girişiminin bir partiye değil, Türk milletine, demokrasiye yapılmış bir saldırı olduğunu belirtti.
Darbe girişiminin birinci yıl dönümü için yapılan program ve etkinliklerin yalnızca iktidarın bakış açısı, dili ve hassasiyetleri ile hazırlandığını ileri süren Budak, “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da öfke yüklü dilleriyle kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya devam ediyor. Demokrasi destanı böyle mi olur? Şehitler böyle mi anılır?” ifadesini kullandı.
TBMM bombalanırken, tüm partilerden milletvekilleri orada olduğunu vurgulayan Budak, şunları kaydetti:
“CHP’li milletvekilleri de oradaydı. Darbe girişimine hep beraber direndik. Hainler tüm milleti, Türk demokrasisini hedef almıştır. Millet bir bütün olarak darbe girişimine karşı durmuştur. Şimdi tüm bunları yok sayıp, darbe girişiminden bir yıl sonra 15 Temmuz’u kutuplaştırma aracı olarak kullanmaya çalışmak, millete ihanettir, demokrasiye ihanettir.”
Budak, 15 Temmuz’un yıl dönümü için hazırlanan ve asker fotoğraflarının bulunduğu afişlere de tepki gösterdi.