CHP’li Erdoğdu: Pandemi bitse bile kriz devam edecek

ANKARA – CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Ekonomik krizden gerçek bir adalet reformu, kuvvetler ayrılığı, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilerek çıkılabileceğini ama bunların da yeterli olmadığını” belirtti. Erdoğdu, “Türkiye’nin dövize ihtiyacı var” diyerek, kısa vadede 50 milyar dolara yakın dış kaynak bulunması gerektiğini söyledi.
Erdoğdu, Türkiye’deki ekonomik kriz için kısa vadede dış kaynak bulunması gerektiğine ilişkin yazılı değerlendirme yaptı. Erdoğdu, “Türkiye, yeni bir kur şoku ile karşılaşmak istemiyorsa, gerçek bir adalet reformu yapmak, kuvvetler ayrılığını tesis etmek ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek zorunda” dedi. Türkiye’nin dövize muhtaç olduğunu belirten Erdoğdu, “Kısa vadede 50 milyar dolara yakın bir dış kaynak bulması gerektiğini” söyledi.
“ALBAYRAK’IN ERİTTİĞİ REZERVLE KİMLERE KIYAK ÇEKTİĞİ İNCELENMELİ”
Erdoğdu, Merkez Bankası’ndaki 130 milyar dolarlık rezervinin, sırf doları belli seviyede tutmak için akılcı olmayan bir ekonomi politikasıyla yok pahasına elden çıkarıldığını belirterek, “Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın erittiği rezerv ile kimlere kıyak çektiği incelenmelidir” dedi.
“Bu rezervlerin satış fiyatının çok üzerinde bir dolar kuruyla yeniden yerine konulması gerekiyor” diyen Erdoğdu, “Pandemi bitse bile kriz devam edecek. Bu kadar derin bir krizden ancak gerçek bir yapısal reform yaparlarsa çıkarlar. Reform yapıyormuş gibi görünmekle ne güveni tesis edebilirler ne de ekonomiyi toparlayabilirler” ifadelerini kullandı.